گروه: لنده خبر: 83357 / تاریخ انتشار : 1395/11/16 ساعت : 13:41

سرایت معضل کفش دزدی به نماز جمعه بهمئی

چند ماهی است که کفش نمازگزاران بهمئی هنگام اقامه نماز جمعه به سرقت می رود و کوچکترین غفلت نمازگزاران در نگهداری از کفش ها نتیجه ای جز با دمپایی به منزل برگشتن در پی ندارد.

به گزارش پایگاه تحلیل و اطلاع رسانی صبح زاگرس ،شهرستان بهمئی یکی از شهرستان های کشور است که شهروندان آن در خیلی از فاکتورهای شهروندی به خصوص شهید پروری، ولایتمداری و مهمان نوازی زبانزد می باشند.

 

معضل اجتماعی سرقت در بین شهروندان بهمئی یک معضل نکوهیده است و جایگاهی ندارد و شهر لیکک از این لحاظ یک شهر امن و پاک است.

 

مردم بهمئی رسم امانت داری را به همراه ده ها آئین عشایری و سنتی خود از گذشته به ارث برده اند و همیشه به آن می بالند اما چند ماهی است که معضل سرقت کفشها در مساجد شهر لیکک مردم را آزار می دهد.

 

هر چند این معضل خاص شهرستان بهمئی نیست و با یک جست و جوی ساده در اینترنت می توان نمونه های مشابه این نوع سرقت ها را در دیگر شهرهای ایران یافت اما کنار آمدن با این قضیه برای مردمی که رسم امانتداری را خوب یاد گرفته اند، کاری دشوار است.

 

میعادگاه نماز جمعه شهرستان بهمئی یعنی مسجد صاحب الزمان(ع) شهر لیکک به گردنه عده ای از خدا بی خبر تبدیل شده است تا با بی حرمتی به مسجد و نمازگزاران به صورت هفتگی چندین نفر را در حالی با دمپایی پلاستیکی روانه منزل کنند که با یک جفت کفش نو برای شرکت در نماز عبادی – سیاسی جمعه به مسجد آمده بودند.

 

هر چند شرایط اقتصادی کشور مناسب نیست و خانوارهایی هستند که مشکل تامین نان دارند اما دین اسلام هیچگاه باب گشایش را در سرقت قرار نداده است و حتی این امر را ناپسند می شمارد و در حدیثی از پیامبر اکرم(ص) از دزدی در کنار زنا به عنوان دو گناه کبیره یاد کرده است.

 

بنده خود دو بار(تیرماه و آبان ماه امسال) قربانی این حرکت ناپسند شدم و از آن تاریخ به بعد سعی می کنم تا جایی که به یاد داشته باشم با کفش های نیم دار در نماز جمعه شرکت کنم.

 

هر چند عده ای از نمازگزاران کفش های خود را در پلاستیک گذاشته و با خود به داخل مسجد می برند اما عده هم  از ترس سرقت، لنگه کفش های خود را در فاصله های دور از هم قرار می دهند تا شاید از دید سارقان در امان بمانند.

 

عده ای از مردم را می بینم که از ترس به سرقت رفتن کفشهای نوی خود ترفند بنده را اجرا می کنند و با دمپایی یا کفشهای نیمدار می آیند تا با خیالی آسوده نماز خود را اقامه کنند.

 

با مرور نقش امین حیایی در سکانسی از فیلم اخراجی‌ها در نقش "بیژن بزغاله" که هنگام خروج از مسجد بعد از عملیات ناموفق کفش‌دزدی از طرف حاجی گرینوف به جای رزمنده "کفشنده" خطاب شد، متوجه می شویم که این یک معضل کشوری است و نشر آن را مایه ننگ و عار و لطمه به فرهنگ غنی شهرستان بهمئی نمی دانیم.

 

مسئولان باید بیش از اینکه به دنبال یافتن دزد کفشهای مردم باشند، با ارائه راهکارهای مناسب، اندیشه سرقت را از ذهن سارقان پاک کنند اما همه می دانند این یک کار فرهنگی است و نمی توان برای آن برنامه زمانبندی تنظیم کرد ؛بنابراین لازم است جهت حفظ آرامش نمازگزاران اقدام فوری و چاره اندیشی سریع شود.

 

عده ای از دوستان کمین زدن و دستگیری دزدان را پیشنهاد می دهند، عده ای هم نصب دوربین مدار بسته را راهکار حل این معضل توصیه می کنند اما به نظر بنده راه اندازی یک کفشداری با خادمان افتخاری در مساجد معقول ترین راهکار است.

منبع:پایگاه خبری آوای ماغر

انتهای پیام/200

سیدعلمدارتقوی
تبلیغات سروش زیر خبر
کلیدواژه
نظرات | 1 نظر
سید اکبر محمودی
1395/11/16 - 14:35
سلام. وقت بخیر و خدا قوت. خواهشمندم اینگونه مسائل را به فضای مجازی نکشانید. جونکه: اولاً در ملا عام قرار گرفتن اینگونه مسائل باعث آبروریزی و کسر شأن مردم هم استانی در کشور میشود. دوماً اینگونه مسائل را در جلسات خصوصی با ستاد نماز جمعه در میان بگذارید تا راه حل های سازنده مورد استفاده قرار کیرد. بعنوان مثال: 1. استفاده از کفشداری در آن محل 2. گذاشتن نایلون جهت همراه داشتن همراه داشتن کفشها کنار خود. (البته این روش بخاطر آلودگی محیط زیست غالبا منسوخ شده است) 3. استفاده از کیسه های مخصوص کفش از جنس برزنت و ...، که دوام چند ساله دارد. و ... «سپاسگزاریم از دغدغه شما »
rateup 0
 ratedown 0
captcha
تمامی حقوق این سایت محفوظ و متعلق به “ صبح زاگرس” ما می باشد.