گروه: اخبار استان خبر: 81979 / تاریخ انتشار : 1395/10/17 ساعت : 00:04
به مناسبت 17 دی سالروز کشف حجاب رضاخان/

کمپین " حجاب " در یاسوج تشکیل شد + تصاویر

بانوان یاسوجی با پیوستن به کمپین "حجاب" نشان دادند که حجاب را دوست دارند و به هیچ عنوان حجاب مانع موفقیت آنها نیست همان گونه که در سطح کشور و حتی استان بانوان شاخصی فعالیت می کنند که همیشه و در همه مکان ها حجاب خود را داشته اند و آن را فراموش نکرده اند.

به گزارش پایگاه تحلیل و اطلاع رسانی صبح زاگرس،17دی ماه 1314  روزی بود که شاه در ایران اسلامی کشف حجاب کرد و هر زنی را در خیابان با چادر و حجاب می دیدند چادر را به اجبار از سرش بیرون می کشیدند و اینگونه بود که می توان گفت در ان مدت از تاریخ زنان محجبه ایران اسلامی بخاطر حجابشان مجبور بودند در خانه بمانند.

کشف حجاب در ایران زمانی اتفاق افتاد که رضا شاه قانونی را در ۱۷ دی ۱۳۱۴ به تاریخ ایران تصویب کرد که به موجب آن، زنان و دختران ایرانی از استفاده از چادر، روبنده و روسری منع شدند.

نخستین نشانه‌های کشف حجاب را می‌توان در سخنرانی بدون روبنده طاهره قرةالعین و همچنین در دربار ناصرالدین شاه قاجار و در محافل روشنفکری یافت. همچنین فعالان جنبش زنان ایران در دوره مشروطه و ابتدای حکومت رضاشاه بحث‌هایی در نقد حجاب گشودند؛ ولی رسمیت پیدا کردن و اجباری شدن چند سالهٔ آن به دوره حکومت رضا شاه بازمی‌گردد.

طاهره قرةالعین در سال ۱۲۶۴ هجری قمری در واقعه بدشت سخنرانی کرد و با حاضر شدن بدون نقاب روبنده حاضران را شگفت‌زده کرد. او همچنین جدائی دین بابی از دین اسلام و نسخ احکام و سنن قدیم را اعلام کرد.

در دربار قاجار، مسافرت‌های شاه به اروپا و مشاهداتش از وضعیت پوشش زنان اروپایی در دربار تأثیر به سزایی داشت. به تدریج موضوع «کشف حجاب» در قالب تجدد خواهی به محافل روشنفکری و اشعار شعرا نفوذ کرد و درمطبوعات منعکس شد.

کیمیا علیزاده از قهرمان ریو امسال است که در همه مسابقات خود در کشور برزیل با حجاب کامل حضور داشت و مدال طلا را کسب کرد که این جمله حجاب محدودیت نیست را ثابت می کند و آن را از شعار بیرون می اورد.

حضور یکی دیگر از بانوان کشورمان با حجاب کامل و چادر در مسابقات  افتتاحیه ریو در کشور برزیل سوژه خبری بسیاری از سایت های کشوری و حتی خارج از کشور بود و تا مدت ها حرف از این بانوی محجبه در سطح کشور بود که واکنش های جالبی را به همراه داشت رهبر معظم انقلاب حجاب و پوشش بانوان ایرانی شرکت کننده در المپیک ریو را مایه افتخار و مباهات دانسته و  در پیام قدردانی از کاروان ورزشی ایران بانوان شرکت کننده خصوصاً  ورزشکار بانویی را که با حجاب کامل شرکت نموده بود را  با  توصیف بانوی شجاع مورد عنایت و قدردانی ویژه قرار دادند.

کمپین حجاب با هدف گسترش حجاب و حفظ ارزش های آن در یاسوج تشکیل شد.

در این کمپین دختران جوان ، دختران دانش آموز و بانوان یاسوجی با لباس محلی خود حجابشان را به سراسر جهان نشان دادند و گفتند که حجاب محدودیت نیست بلکه مصونیت است.

بانوان یاسوجی به کمپین حجاب پیوستند

بانوان یاسوجی با پیوستن به کمپین "حجاب" نشان دادند که حجاب را دوست دارند و به هیچ عنوان حجاب مانع موفقیت آنها نیست همان گونه که در سطح کشور و حتی استان بانوان شاخصی فعالیت می کنند که همیشه و در همه مکان ها حجاب خود را داشته اند و آن را فراموش نکرده اند.

تصاویر:

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
گزارش و عکس:داوودی/غلامی
 
منبع:ایل بانو

انتهای پیام/200

تبلیغات سروش زیر خبر
کلیدواژه
نظرات | 0 نظر
captcha
تمامی حقوق این سایت محفوظ و متعلق به “ صبح زاگرس” ما می باشد.