گروه: اخبار استان خبر: 81960 / تاریخ انتشار : 1395/10/18 ساعت : 08:21

کارناوال دولت و یک سئوال در ذهن اهالی بویراحمد/ وعده های انتخاباتی یا خدمت بی منت /آقای استاندار ما منتظر شما نیستیم + تصاویر

در حالی 15 روز از سفر کارناوال استاندار به بویراحمد مرکزی می گذرد که فرماندار بویراحمد وقت عمل کردن به وعده ها را داده که این امر موجب ایجاده یک سئوال در ذهن این اهالی شده است.

به گزارش پایگاه تحلیل و اطلاع رسانی صبح زاگرس ،کارناوال استاندار و هیأت همراه در اولین روزهای دی ماه و زمستان 95 به منطقه محروم بویراحمد مرکزی رفت و از نزدیک مشکلات و مصیبت های این مردم را به نظاره نشست.

سید موسی خادمی در این بازدید پای حرفهای مردم نشست و درد دل های آنها را شنید و از مسئولان امر خواهان پاسخ گویی و مطالبه گری آنان شد.

مردم این روستا هرچند خود را وفادار امام، آرمانهای انقلاب و شهداءمی دانستند اما از برخی ناملایمات و مشکلات و رنج های وارد شده بر خود گلایه داشتند.

بیکاری پاشنه اشیل دولت

استاندار در بدو ورود از روستای سیوکی جلیل بازدید و مشکلات این مردم را جویا شد، شهبازی رئیس شورای اسلامی این روستا با تقدیر از زحمات مسئولان در گذشته و بازدید مسئولان فعلی از حال و رفاه این مردم گفت: پاشنه آشیل دولت و این مردم بیکاری است.

روستایی با 1000بی کار لیسانس

وی گفت: در این روستا بیش از هزار جوان تحصیل کرده لیسانس به بالا وجود دارد که بیشترآنها بیکارند و حتی از درد بیکاری خانه نشین و منزوی شده اند.

رئیس شورای روستای سیوکی ابراز کرد: سالهاست که قول احداث یک شهرک صنعتی را به ما داده اند اما فقط نقشه های آن را نشان می دهند و از خود آن خبری نیست که اگر این شهرک احداث شود جوانان ما از این روزمرگی نجات پیدا خواهند کرد.

جاده ای که فقط در زمستان فعال است

شهبازی یکی دیگر از مطالبات مردم این روستا را احداث جاده مناسبت و اتمام پروژه باغچه سادات و جلیل دانست و گفت: یکی از راههای ارتباطی به مرکز استان جاده سپیدار است که هنور به خوبی مورد ترمیم قرار نگرفته و حتی ما شاهدیم که این جاده در ایام عمرانی بسته و در ایام زمستان بر روی آن کار می کنند که همین امر موجب ناراحتی مردم شده است.

 

وی یکی دیگر از مشکلات این مردم را زمین های بایر کشاورزی مردم و در طرح ملی قرار گرفتن آنها دانست و گفت: ساکنین بیشماری در این روستا هستند که مایحتاج خود را از این زمین های کشاورزی برداشت می کنند اما امروز برخی می گویند که این زمین ها ملی است و آنها حق ندارند در این زمین ها کشاورزی کنند.

قصه ای به نام زمین های ملی

استاندار در بازدید بعدی خود ازروستای سپیدار نیز بازدید کرد، برخی از مردم که نگران بودند نسبت به برخی ناملایمات گلایه داشتند و خواهان جوابگویی مسئولان شدند.

یکی اهالی این روستا با بیان این موضوع که اقتصاد اصلی این روستا کشاورزی است گفت: متأسفانه چاه های اصلی آبیاری این روستا خشک شده و برخی از زمین های کشاورزی را یا منابع ملی به نام خود مصادره کرده یا دیگر قابل کشت نیستند.

این اهالی نبود راه مناسب را یکی دیگر از مطالبات خود دانستند و خواهان جدیدت مسئولان برای پیگیری این موضوع شدند.

سید موسی در ادامه بازدید خود همراه با کارناول امید به برخی دیگر از روستاهای دشت روم نیز سرکشی و در جمع مردم حسین آباد دشت روم حضور یافت.

مردم حوزه حسین آباد دشت روم نسبت به توجه نکردن مسئولان به مسائل کشاورزی، نبود یک زیرگذر و روگذر در نزدیکی این روستا، نبود آب کافی برای آبیاری ، وضعیت وخیم دو پشته دشت روم که محل جمع آوری زباله های مرکز استان بوده و حتی عمل نکردن مسوولان به گفته هایشان انتقاد کردند.

رودخانه جای جولان قورباغه ها نیست

یکی از حضار با بیان اینکه رودخانه اصلی دشت روم سالهاست که آبیاری باغات این منطقه را انجام می دهد و به دلایل لایه روبی نکردن امروز در خطر است، گفت: ما اجازه عرض اندام قورباغه ها در این رودخانه ها را نمی دهیم و نخواهیم گذاشت میراث ما رو به نابودی برود و باید هرچه زودتر برای آن کاری کرد.

آقای استاندار ما منتظر شما نیستیم

یکی دیگر از حضار که دل پری داشت گفت: ما منتظر مسئولان نیستیم چون آنها حرفهای و عده های پوچ می دهند و مردم را سرکار می گذارند پس باید در عمل نشان داد.

این سالخورده حسین آبادی که 91 سال سن داشت گفت: همه شما رنج ،مصیب ها و مسائل مردم این منطقه را می می دانید پس زودتر کاری کنید چون دوره وعده دادن ها گذشته است که استاندار در جواب این اهالی روستای حسین آباد گفت: ما هم دردهای این مردم را می دانیم و خواهان تسریع آنها هستیم و باید از نزدیک مدیران این موضوع را لمس کنند.

به وعده های عمل می کنیم؟!

حال با گذشت 15 روز از این دیدار سرزده، فرماندار بویراحمد در نشستی خبر از عملی شدن همه وعده های مسئولان در این سفر خبر داد.

فرماندار بویراحمد در گفت و گو با خبرنگاران گفت: نزدیک به یک کیلومتر بلوار وسط ،ابنیه(پل ها) وزیرسازی جاده اصلی روستای سپیدارمرکزی همچنین طرح هادی وگاز رسانی به منطقه سرگچینه از خواسته های اصلی ومهم مردم این مناطق بود.

نظری با اشاره به مصوبات این جلسه اعلام کرد: بنیاد مسکن وشرکت گاز استان بصورت ویژه این طرح را دنبال میکنند و ابراز امیدواری کرد تا پایان سال جاری این طرح ها به مرحله ی بهره برداری برسند.

اما جوای سئوال اینجاست عمده مشکل مردم این روستا نبود اشتغال بوده آیا دولت می تواند در این وعده نیز عمل کند باشد و یا به ذکر این موضوع که ما نمی توانیم بسنده میکند.

از طرفی دیگر مطالبه گری های مردم بویراحمد مرکزی احداث جاده مناسب بوده که دولت نیز در برهه ای مسائل مالی را بازگو می کند و از لنگ شدن بیشتر پروژه  ها به دلیل نبود بودجه سخن به میان می آورد.

 اما موضوع زمین های منابع طبیعی و مردم ید طولایی دارد و هر روزافراد بیشماری از کشاورزان این استان به پای دادگاه کشانده می شوند و این موضوع یک بحران است که نیازمند یک وفاق کلی است.

حتماً فرماندار نیز می داند که فرو نشست آبهای زیر زمینی در بیشتر مناطق استان باعث تنش آبی در بیشتر مناطق شده پس چگونه می توان برخی وعده های عملی نشده را قول داد در صورتی که با این رویه دولت راهی برای رهایی از این مشکلات نیست.

همچنین معضل دو پشته دشت روم بیش از 12سال است که وعده ها را به خود دیده و حتی نقشه های این معظل هر روز خاک می خورند ،پس باید چنین برداشت کرد که این موضوع شاید بیشتر به یک شانتاژ تبلیغاتی  برای هیئت دولت و دولتمردان شباهت داشته باشد تا یک کار بی منت که بیشتر از همه دلخوش کردن مردم برای رسیدن به انتخابات سال آینده است.

انتهای پیام/ر/200

 

تبلیغات سروش زیر خبر
کلیدواژه
نظرات | 1 نظر
دلیرچی
1395/10/18 - 10:11
سفر طولانی شد چرا که مردم در طول مسیر درد و دل‌های زیادی با نماینده ولی‌فقیه در استان داشتند از بیان مشکلات خود گرفته تا رساندن سلام مردم عشایرزاده این خطه از سرزمین به رهبر معظم انقلاب اسلامی. آخرین بازدید ما بسیار متفاوت بود با وجود اینکه خورشید غروب کرده بود و به اذان مغرب چیزی باقی نمانده بود مسیر را کج کردیم و به سمت منطقه دلی‌رچ بخش مارگون رفتیم تا از نزدیک درد و دل‌های آن‌ها و مشکلاتی که با آن دست و پنجه نرم می‌کنند را ببینیم. مسیر ناهموار و سختی در پیش‌رو داشتیم از جاده‌های کوهستانی گرفته تا عدم آسفالت جاده ارتباطی آن، وضعیت نگران‌کننده‌ای را به عینه دیدم به گونه‌ای که با مشکل خود را به روستای مرکزی رساندیم. قریب به ۱۷ کیلومتر جاده ارتباطی منطقه دلی‌رچ فاقد آسفالت بود و ناهمواری آ
rateup 0
 ratedown 0
captcha
تمامی حقوق این سایت محفوظ و متعلق به “ صبح زاگرس” ما می باشد.