گروه: چرام خبر: 81948 / تاریخ انتشار : 1395/10/18 ساعت : 09:28
خاکسپاری آرزوها بدلیل دست های خالی/

موج فقر و محرومیت در چشمان بنیامین 6 ساله/آرزویی که محقق نمی شود+ تصاویر

یکی از مناطقی که از ظرفیت بالایی در حوزه کشاورزی بخش تولیدات دامی( بز و گوسفند) برخوردار است و همه ساله علیرغم شرایط بسیار نامطلوب زندگی، سهم به سزایی در تولید گوشت ارگانیگ در سطح استان دارد، منطقه بسیار محروم توگبری از توابع بخش مرکزی شهرستان چرام است.

به گزارش پایگاه تحلیل و اطلاع رسانی صبح زاگرس،یکی از مهمترین شاخص­ه های توسعه که از نظر اقتصاد مقاومتی و خودکفایی ملی نیز از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است، حفظ و ایجاد شرایط مطلوب در راستای نگه­داشت جمعیت روستایی، ارتقاء بهره­ وری و کیفیت محصولات کشاورزی و دامی مردم زحمت کش مناطق روستایی و عشایری است.

 

مناطق روستایی و عشایری می تواند نقش مهمی را در توسعه شهری و همچنین برطرف نمودن بسیاری از نیازهای غذایی افراد ایفا کند.

 

شهرستان چرام با داشتن پتانسیل های فراوان  دارای چندین روستای محروم از ابتدایی ترین امکانات است.

 

روستاهایی با پتانسیل­ های بسیار غنی در عرصه های مختلف صنعت، کشاورزی و گردشگری که اکثر آن ها از خدمات مناسبی برخوردار نیستند. متاسفانه این موضوع علاوه بر عدم بهره­ وری، افزایش مهاجرت به شهرها و به تبع آن افزایش جمعیت مصرف کننده را به همراه داشته است.

 

قیبلفغلبلا

 

یکی از مناطقی که از پتانسیل بالایی در حوزه کشاورزی بخش تولیدات دامی( بز و گوسفند) برخوردار است و همه ساله علیرغم شرایط بسیار نامطلوب زندگی سهم بسزایی در تولید گوشت ارگانیگ در سطح استان دارد، منطقه بسیار محروم توگبری از توابع  شهرستان چرام است. 

 

 منطقه ای شامل ۱۲ پاره ده که طبق سرشماری سال ۹۰ جمعیت ساکن در ۵ پاره ده آن متشکل از ۸۳ خانوار و ۳۹۲ نفر می باشد، و با توجه به شرایط خاص توپوگرافی یکی از بهترین مناطق طبیعی جهت پرورش انواع دام سبک بشمار می آید .

 

متاسفانه علیرغم فاصله کمتر از ۱ کیلومتر از مرکز شهرستان چرام(شهر چرام)، هنوز منطقه یاد شده از زیرساخت­ها و امکانات اولیه زندگی از جمله خانه بهداشت، جاده و راه، آب و برق برخوردار نشده و به همین دلیل  ۷ پاره ده از آن  خالی از سکنه گردیده است.

 

یقفغعغفقیبلا

 

دسترسی به این روستا صعب العبور بوده و جاده ای کم عرض،ناهموار و مملو از پیچ های خطرناک را داراست. در حال حاضر یکی از مهمترین نیازهای منطقه یاد شده، بهسازی و آسفالت جاده ی این روستاست.

 

با توجه به نقش اساسی انرژی برق در تمامی ابعاد زندگی مردم خصوصاً در عصر کنونی، یکی از ضرورت­های مؤکد جهت نگهداشت جامعه روستایی است و متاسفانه منطقه توگبری تاکنون از این نعمت ارزشمند بی بهره مانده است .

 

بنیامین 6ساله یکی از کودکان این روستا بود که اوج مظلومیت در چشمانش موج میزد.بنیامین با آرزوهای زیاد علاقه مند است که در بهترین مراکز آموزشی تحصیل کند و به نهاینت خوشبختی برسد.

 

سثقفغعه

اما با شرایط فعلی،بنیامین نمی داند که همه ی آرزوهایش سرابی بیش نیست و باید فکر دکتر شدن را از ذهنش بیرون کند.

 

علاوه بر مشکلات فوق به دلیل جمعیت کم منطقه، اکثریت منازل مسکونی به صورت بسیار خطرناکی با مصالح سنگی و چوب ساخته شده و حتی با زمین لرزه خفیفی بروز فاجعه انسانی در منطقه یاد شده دور از ذهن نخواهد بود.

 

و همچنین با توجه به عدم اجرای طرح هادی در این روستا، مشکلات بهداشتی و اجتماعی و همچنین معیشتی بسیاری نیز گریبانگیر مردم توگبری شده است . 

 

گفتنی است که بسیاری از مردم بصورت خودجوش اقدامی جالب انجام دادند و با جمع آوری کمکهای نقدی و غیر نقدی خود آمادگی خود را درجهت کمک به این روستا اعلام کردند. در ادامه امیدواریم که مسئولان و خیرین نیز با همراهی مردم درتلاش برای حل بهتر مشکلات این روستا باشند.

 

منبع:پایگاه خبری تحلیلی چرام

گزارش :صادق شیخی

عکس:میثم دهقان

انتهای پیام/ر

تصاویر تکمیلی:

 

 

تبلیغات سروش زیر خبر
کلیدواژه
نظرات | 0 نظر
captcha
تمامی حقوق این سایت محفوظ و متعلق به “ صبح زاگرس” ما می باشد.