گروه: اخبار استان خبر: 81941 / تاریخ انتشار : 1395/10/15 ساعت : 12:08
تدبیر هم چاره ساز نشد/

وزیر نیرو هم با دستان خالی به یاسوج آمد/ سد تنگ سرخ بویراحمد بعد از پنج سال روی مرز 8 درصد زمین گیر شد

سال هاست که قرار است سدی بر روی رودخانه بشار در مشرق شهر یاسوج و در منطقه تنگ سرخ که از نواحی روستایی شهرستان بویراحمد ساخته شود.

به گزارش پایگاه تحلیل و اطلاع رسانی صبح زاگرس، پروژه ساخت سد تنگ سرخ، در تاریخ 23 آذرماه 90 توسط وزیر وقت نیرو کلنگ زنی شد که دارای مجوز تخصیص آب از حوضه کارون بزرگ به میزان 189.9 میلیون مترمکعب است.

عملیات اجرایی این طرح که از سال 90 شروع شده است در اردیبهشت ماه سال جاری به گفته مدیرعامل وقت به علت کمبود اعتبار میزان پیشرفت فیزیکی این سد کمتر از هفت درصد است که متاسفانه این میزان اعتبار هم صرف مطالبات گذشته پیمانکاران این پروژه شد.

شهر یاسوج در میان دو رودخانه پر آب در دامنه های دنا و با بارش متوسط سالانه بیش از 830 میلیمتر یکی از پر آب ترین نقاط کشور است اما با همه این مواهب طبیعی این شهر در تابستان گذشته با تنش آبی مواجه شد و تا مرز بحران پیش رفت.

یاسوج پا به فصل زمستان نهاده و تا چندی دیگر کوههای اطراف آن و به ویژه”دنای” بلند بالا، چادر سفیدی از برف بر سر خواهند کرد و شراره های روشن و زلال آب در دامنه های آنها جاری خواهند شد.

شهر یاسوج را می توان یکی از پر آب ترین شهرهای کشور نام نهاد. شهری که در ارتفاع بیش از ۱۸۰۰ متر از سطح دریا قرار دارد و با میانگین بلند مدت بارش ۸۳۰ میلیمتر، چندین رودخانه کوچک و بزرگ و چشمه پرآب را در اطراف خود پذیراست.

رود بشار پر آب ترین رود یاسوج است. رودخانه ای که از کوههای “تنگ سرخ” سرچشمه می گیرد و از دل شهر یاسوج می گذرد و در مسیر خود با پیوستن رودخانه های دیگر رود بزرگ کارون را می آفریند و دشتهای جنوب را آبیاری می کند.

رودخانه های مهریان، تنگ سریز و سرآب تاوه اگر چه به پر آبی بشار نیستند اما آنها هم از کوههای دنا و تامر سرچشمه می گیرند و در این منطقه جاری می شوند و آن را آبیاری می کنند تا در نهایت به بشار بپیوندند. در کنار این رودخانه چندین چشمه پرآب و دائمی در اطراف یاسوج حکایت از پیوند دیرینه این شهر با آب دارد.

سفر وزیر نیرو هم سد تنگ سرخ را به سرانجام نرساند

حمید چیت‌چیان وزیر نیرو شهریور امسال در رأس هیأتی از روند ساخت سد تنگ سرخ واقع در منطقه تنگ سرخ بویراحمد بازدید کرد.

استاندار کهگیلویه و بویراحمد در این بازدید با بیان اهمیت ساخت سد تنگ سرخ اظهار کرد: این سد برای تأمین آب شرب، کشاورزی و صنعتی شهرستان‌های بویراحمد و دنا در سال 90 کلنگ‌زنی شد.

سید موسی خادمی در ادامه افزود: این پروژه برای تأمین سالانه 25 میلیون متر مکعب آب شهر یاسوج، 13 میلیون متر مکعب آب صنعتی و 42 میلیون متر مکعب آب کشاورزی و 72 میلیون مترمکعب آب شهر شیراز ساخته می‌شود.

وی  به نقش مهم این سد در بخش کشاورزی اشاره و عنوان کرد: با بهره‌برداری از این سد تحول عظیمی در حوزه کشاورزی بویراحمد و دنا صورت خواهد گرفت.

خادمی خواستار کمک هر چه بیشتر مسؤولان از نظر اعتبارات این سد بزرگ در استان شد.

وی با اشاره به مشکلات این سد گفت: بازدید وزیر و معاونان وزارت نیرو از این سد می‌تواند زمینه‌ساز حل برخی مشکلات باشد.

استاندار کهگیلویه و بویراحمد بیان کرد: در سفر مجموعه وزارت نیرو به این استان راهکارهای مناسبی برای توسعه طرح‌ها و پروژه‌های آبی استان ارائه می‌شود.

وی با بیان اینکه در حوزه آب مشکلات فراوانی در کشور وجود دارد، افزود: در حال حاضر سیاست انقباضی حوزه آب در کشور حاکم است.

درخواست استاندار از وزیر نیرو

مقام ارشد اجرایی کهگیلویه و بویراحمد با اشاره به اینکه کهگیلویه و بویراحمد در اجرای طرح‌ها و پروژه‌های آبی در اول راه است، گفت: از وزیر نیرو می‌خواهیم محدودیت‌ها و سیاست‌های انقباضی موجود در کشور را برای این استان لحاظ نکند.

خادمی با بیان اینکه کهگیلویه و بویراحمد 10 درصد منابع آبی کشور را در اختیار دارد، افزود: بخشی از آب استان بدون اینکه برای مصارف و نیازمندی‌های مردم استفاده شود از استان خارج می‌شود که وزارت نیرو باید در این خصوص توجه ویژه‌ای داشته باشد.

استاندار کهگیلویه و بویراحمد تصریح کرد: هم‌اکنون باید تلاش کنیم و تخصیص‌هایی از حوزه آبی دریافت کنیم، چراکه به دلیل یکپارچه بودن شبکه آبی تخصیص گرفتن منابع در آینده کار سختی خواهد بود.

وی عنوان کرد: با احداث سد تنگ سرخ یاسوج آبرسانی به دهدشت غربی، دشت لیکک، و چهار شهر دیگر انجام می‌شود که انتظار می‌رود وزارت نیرو محدودیت‌های مالی برای احداث این سد ایجاد نکند.

اعتراض کارگران سد تنگ سرخ به عدم پرداخت مطالباتشان 

سد تنگ سرخ که همواره با حواشی زیادی همراه بوده است امسال نیز کارگرانش به دلیل عدم پرداخت مطالبه ۱۵ ماهه خود چهار تا پنج بار در مقابل استانداری کهگیلویه و بویراحمد تجمع کردند.

یکی از این کارگران در همین خصوص با یکی از سایت های خبری استان بیان کرد: از اوایل سال ۹۴ تا تاریخ ۳۰ خرداد که این کارگاه تعطیل شده هیچ گونه حقوق و مزایایی به ما پرداخت نشده است.

وی با اشاره به اینکه زندگیش به سختی می‌گذرد، افزود: به اداره کار، آب منطقه‌ای و هر اداره‌ای که لازم بود مراجعه کردم اما هیچ کس پاسخ‌گوی مشکلات ما نیست.

وی با اشاره به اینکه مستاجر است، گفت:  فرزندان دانش آموز و دانشجویم در آستانه شروع مدارس از من توقع دارند اما با دست خالی نمی‌توانم مایحتاج فصل مدارس فرزندانم را تأمین کنم.

این کارگر یاسوجی در پاسخ به اینکه میزان مطالبات کارگران این سد چقدر است، افزود: مطالبات  کارگران از این سد ۱۲ میلیون تا ۳۵ میلیون است.

یکی دیگر از کارگران معترض بیان کرد: چند ماه گذشته برای مطالبه حقوقمان در جلوی استانداری تجمع کردیم که مسؤولان استان به ما گفتند بعد از سفر رییس جمهور اعتبارات به این پروژه تزریق می‌شود.
وی گفت: نزدیک به یک ماه از سفر رییس جمهور به استان می‌گذرد و تاکنون مطالبات ما پرداخت نشده و کسی هم پاسخگوی ما نیست.

یکی دیگر از این کارگران با اشاره به اینکه به خاطر وضعیت مالی که داشتم مانع حضور فرزندم در مسابقات رباتیک شدم، گفت: عدم پرداخت مطالبات از سد تنگ سرخ موجب شد مانع ادامه تحصیل فرزندم شوم.

وی یادآور شد: ۱۵ ماه است که حقوق و مطالبات کارگران سد تنگ سرخ پرداخت نشده که اگر مسئولان جواب قانع کننده‌ای به ما ندهد برای رفع مشکلاتمان به تهران مراجعه می‌کنیم.

این کارگر تشریح کرد: در تجمع قبلی معاون عمرانی استاندار گفت ۱۲ میلیارد به این پروژه اختصاص یافته اما به ما از ۴۰۰ هزار تومان تا یک میلیون پرداخت شد و تاکنون به ما پولی پرداخت نشده است.

 

این پروژه به سرعت اجرا خواهد شد

غلام محمد زارعی نماینده مردم بویراحمد و دنا در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه مطالعات جدید سد تنگ سرخ به اتمام رسیده و در مرحله واگذاری به پیمانکار است، گفت: این پروژه به سرعت اجرا خواهد شد و در مطالعات جدید مخزن سد را کم شده که فقط مخصوص شهر یاسوج باشد.

 

مطالعات مجدد سد تنگ سرخ به پایان رسیده و در مرحله واگذاری به پیمانکار است

همچنین علی داوودی مهر مدیرعامل شرکت آب منطقه ای استان کهگیلویه و وبویراحمد با بیان اینکه سد تنگ سرخ در سال 91 کلنگ زنی و اجرایی شد، گفت: با توجه به کمبود اعتبار، هزینه بالای تملک اراضی، مشکلات و معارضات اجتماعی متوقف  شد.

داوودی مهر افزود: این پروژه قبل و بعد از سفر هیات دولت توسط وزارت نیرو بازدید شد و بنا بر درخواست مردم استان و منطقه که با احداث این سد باعث اشغال اراضی زیادی کشاورزی می شود و هزینه بالا  و کمبود اعتباری که دارد به همین علت بازبینی در روند اجرایی این سد از طریق وزارت کلید خورد.

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای استان کهگیلویه و بویراحمد با بیان اینکه در مطالعات جدید این سد فقط آب شرب و صنعتی شهر یاسوج دیده شده است، ادامه داد: مطالعات مجدد این سد بیش از 9 ماه تا یک سال به طول می انجامید اما شرکت آب منطقه ای استان برای تسریع در این روند با اضافه کردن تیم کاری به مشاور، بازبینی طرح به پایان رسید و هم اکنون در حال تهیه اسناد مناقصه به منظور انتخاب پیمانکار برای راه اندازی عملیات اجرایی است.

وی با بیان اینکه با اتمام طرح بازبینی جدید 70 میلیون مترمکعب آب شرب فارس از دستور کار خارج و آب شرب و صنعتی یاسوج در اهداف جدید دیده شده است، ادامه داد: وضعیت اعتباری به نسبت 55 به 45، از محل اعتبارات عمومی و سایر منابع کد اعتباری این طرح پایدار بوده و در سال جاری 9 میلیون تومان اعتبار دارد.

داوودی با اشاره به اینکه هم اکنون پیشرفت فیزیکی این پروژه روی مرز 8 درصد متوقف شده است، تاکید کرد: علت این امر مشکلات اعتباری و معارضین اجتماعی است.

وی مهمترین علت های بازبینی این طرح را اصلاح و صرفه جویی در هزینه تملک و هزینه اجرایی سد به منظور شتاب بخشی در روند اجرا عنوان کرد و یادآور شد: هزینه تملک این پروژه در ابتدا بیش از 60 تا 70 میلیارد تومان برآورد شده بود که در بازبینی مجدد به یک چهارم کاهش پیدا کرده است که در این صورت دیگر نیازی به جابجایی جاده دسترسی شیراز، باغات و روستاها نیست.

شهر یاسوج به عنوان مرکز استان کهگیلویه و بویراحمد با توجه به آب و هوای مناسبی که دارد هر ساله پذیرای مهاجران زیادی از سراسر شهرستانها و حتی برخی از استانها است و روز به روز بر جمعیت آن افزوده می شود، این در حالی است که در چند سال گذشته با توجه به کمبود بارش و خشک سالی های پی درپی نیاز به تامین آب شرب این شهر است که با تصمیم مسئولان ساخت سد تنگ سرخ در دستور کار قرار گرفت اما بعد از پنج سال از کلنگ زنی این پروژه به دلایل مختلف یا متوقف یا در حال تغییر پیمانکار بوده است در حالی که شهر یاسوج با کمبود آب شرب مواجه است.

انتهای پیام رج/200

تبلیغات تلگران زیر خبر
کلیدواژه
نظرات | 0 نظر
captcha
تمامی حقوق این سایت محفوظ و متعلق به “ صبح زاگرس” ما می باشد.