گروه: بویر احمد خبر: 81807 / تاریخ انتشار : 1395/10/12 ساعت : 11:35

نجات بلوط جنگل های دنا توسط دانش آموزان یاسوجی+ تصاویر

دبیر اجرایی تشکل نهضت سبز زاگرس عنوان کرد:با تقویت احساس مسئولیت پذیری در دانش آموزان نیز می توان از پتانسیل خوب آن ها برای حفظ ونگهداری این میراث سبز بهره برد.

به گزارش پایگاه تحلیل و اطلاع رسانی صبح زاگرس امید سجادیان دربازدید از برخی مناطق جنگلی اطراف یاسوج در جمع خبرنگاران گفت: به همت تشکل زیست محیطی نهضت سبز زاگرس اجرایی متفاوت ازکاشت بلوط در روستاهای منطقه ذخیره گاه دنا وگنجه ای کهنه بویراحمد انجام گرفت.

دبیراجرایی نهضت سبز زاگرس با اشاره به طرح ملی ” هرمدرسه یک نهالستان” افزود:این طرح به منظور حفاظت از رویشگاه های زاگرس  اجرا می شود ،که بر اساس آن برای هر مدرسه منطقه ای در نزدیکی رویشگاه ها برای کاشت بلوط درنظر گرفته می شود.

وی با بیان اینکه دانش آموزان مناطق مورد نظر اقدام به کاشت بذر بلوط کرده وبه عنوان جنگلبانان افتخاری ازعرصه های جنگلی حفاظت می کنند،این اقدام را خلاقانه ومتفاوت عنوان و گفت:دراین طرح دانش آموزان بعنوان وارثان وجنگلبانان افتخاری درطرح شرکت داده شدند وشناسنامه هایی برای بذرها در اختیار آنان قرار گرفت.

سجادیان با بیان اینکه این برنامه با همکاری اداره کل حفاظت محیط زیست و دبیرخانه اجرایی استانی کوهستان مرکزی اجرا شد،افزود: ابتدا توضیحاتی درباره فواید جنگل ها،گونه های بومی منطقه ونقش سنجاب در تکثیر گونه ها و روش کاشت صحیح بذرها توسط کارشناسان ارائه می شودودانش آموزان تحت نظارت کارشناسان اقدام به کاشت بذر ونصب شناسنامه درمحل کاشت می کنند.
دبیر اجرایی نهضت سبز زاگرس به آموزش کاشت بذر بلوط در گلدان به همراه گلدان وبروشور کاشت بلوط به دانش آموزان اشاره کرد وافزود:درخصوص اجرای این برنامه هماهنگی های لازم نیز با مدارس مربوطه انجام گرفت.

سجادیان خاطرنشان کرد:آموزش معلمین جهت مراقبت از بذرهای کاشته شده تا زمان انتقال به عرصه از دیگر اقدامات موثردر طرح جنگل کاری است.


به گفته وی طرح هر “مدرسه یک نهالستان”تا کنون در۶ مدرسه درمنطقه ذخیره گاه دنا از جمله روستاهای دشت رز،خونگاه،آب سپاه،بن زرد علیاء،بن زرد سفلی ،کره و همچنین درمنطقه گنجه ای کهنه توسط دانش آموزان دبستان سمای یاسوج اجرا شده است.

این مسئول افزود: ۳۵۰ دانش آموز دراین طرح شرکت داشتند ،ضمن اینکه ۲۴ معلم نیز آموزش های لازم را دراین خصوص دیدند.

دبیر اجرایی تشکل نهضت سبز زاگرس عنوان کرد:با اجرای این طرح نه تنها خسارات جنگلی ناشی از جاده سازی،توسعه زمین های کشاورزی وتخریب جنگل ها جبران می شود،بلکه در چندسال آینده شاهد افزایش رویشگاه های جنگلی در کشور خواهیم بود.

وی اضافه کرد: با تقویت احساس مسئولیت پذیری در دانش آموزان نیز می توان از پتانسیل خوب آن ها برای حفظ ونگهداری این میراث سبز بهره برد.

در پایان وی ضمن تقدیر از اسدالله هاشمی مدیرکل محیط زیست استان و خانم ایاسه کارشناس پروژه بین المللی زاگرس مرکزی جهت همکاری در اجرای این طرح،خاطرنشان کرد: تشکل زیست محیطی نهضت سبز زاگرس از قدیمی ترین وفعال ترین تشکل های استان با ایده ها وطرح های خلاقانه وتخصصی است،که بطور رسمی از سال ۷۸ ،داوطلبانه ،به منظور نشر آگاهی و احقاق حقوق شهروندی و با ارائه آموزشهای عمومی(فرهنگی،اجتماعی وزیست محیطی) تاسیس شده است.


دبیر اجرایی نهضت سبز زاگرس حفظ،احیاء وتوسعه طبیعت را از اهداف مهم این تشکل عنوان کرد و بیان داشت:آموزش در مدارس با استفاده از بازی های آموزشی،مسابقات زیست محیطی، آموزش جوامع محلی، پژوهش، صیانت مناطق در معرض خطرانقراض گونه‌های گیاهی، احیاء گیاهان درمعرض انقراض در قالب کاشت و توزیع بذرگیاهان در حال انقراض، برنامه‌های کاشت بلوط و درختکاری در قالب جنگلانه و خیریه‌های محیط زیست، کمپین‌های محیط زیستی وفعالیت های مشترک کشوری ازجمله اقدامات انجام شده توسط این تشکل است.

سجادیان یادآورشد:تشکل مردم نهاد، از جمله نهضت سبز زاگرس با توجه به اقدامات موثر وتاثیر گذار نیازمند توجه وحمایت ویژه تری از جانب نهادهای متولی و مسئولان استانی است.

---
---
---
---
---
---
---
---
---
---
---
---
---
---
---
---
---
---
---
---
---
---
---
---
---
---
---

 

تبلیغات سروش زیر خبر
کلیدواژه
نظرات | 0 نظر
captcha
تمامی حقوق این سایت محفوظ و متعلق به “ صبح زاگرس” ما می باشد.