گروه: لنده خبر: 81591 / تاریخ انتشار : 1395/10/8 ساعت : 12:09
قابل توجه مسئولان:

هجوم افراد بیکاربه جنگل های بلوط لنده +تصاویر

وجود جنگل ها به عنوان عامل جلوگیری از فرسایش خاک و بهترین تولید کننده اکسیژن هستند که چندسالی است دست طمع سوجویان و قاچاق چیان زغال به سمت آنان نشانه رفته و قامت سبزشان یکی یکی شکسته می شود تا رغالی شود برای فروش.

به گزارش پایگاه تحلیل و اطلاع رسانی صبح زاگرس ، براساس آمار سازمان فائو(سازمان خواربار و کشاورزی ملل متحد از سازمان‌های بین‌المللی) وسعت جنگل‌های ایران حدود 12 میلیون هکتار عنوان کرده است که سرانه جنگل در ایران را حدود 1600مترمربع آروده است، این رقم بسیار پایین تر از سرانه 7500  متر مربعی استانداردهای جهانی است.

اما متاسفانه در این بین هر ساله شاهد آن هستیم که وسعت این منابع عظیم و ملی سال به سال از سوی انسان ها و آفات و بیماری ها روز به روز کاهش می یابد و شاهد از بین رفتن عرصه های جنگلی هستیم.

در این میان جنگل های بلوط شهرستان لنده نیز مورد هجوم و طمع انسان های سودجوی قرارگرفته است که روز به روز بر دامنه تخریب و قطع درختان برای تهیه زغال در این عرصه ها افزوده می شود و عرصه های جنگلی در حال تبدیل شدن به مراتع می شوند.

 از طرفی سوزاندن چوب درختان بلوط برای تهیه ذغال به عنوان یک کسب و کار برای برخی از مردم تبدیل شده است که علی رغم  برخوردهای جدی با افراد سودجو و کشف و ضبط مقادیر زیادی زغال و انبار تهیه و تولید زغال متاسفانه باز هم این مسئله در حال تکرارشدن است.

در چندی ماه گذشته اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان لنده با اقدامات پیشگیرانه و نا امن کردن برخی از عرصه های جنگلی تا حدودی موفق به جلوگیری از قطع درختان بلوط شده است ولی حضور مداوم و شبانه روزی قاچاق چیان در عرصه ها و کمبود نیروی انسانی با توجه به وسعت سرزمینی و بعضاً نیز صعب العبور بودن برخی مناطق باعث شده که برخی از این افراد سودجو قامت سبز درختان را یکی یکی بشکنند و آنان را برای تهیه زغال به چنگال کوره های زغالی بسپارند.

البته نباید فراموش کنیم که تک تک آحاد جامعه در برابر حراست و محافظت از عرصه های جنگلی موظف و مسئول هستیم و باید به یاری منابع طبیعی بشتابیم و با مشارکت در طرح های کپه کاری، درخت کاری و اجرای طرح جنگلانه و از این قبیل مشارکت جدی داشته باشیم تا جنگلی زنده و پویا برای آینده گان به یادگار بگذاریم.

تصاویر تکمیلی: 

منبع: پایگاه اطلاع رسانی خبرلنده

انتهای پیام/4120

سیداسماعیل میری
تبلیغات سروش زیر خبر
کلیدواژه
نظرات | 0 نظر
captcha
تمامی حقوق این سایت محفوظ و متعلق به “ صبح زاگرس” ما می باشد.