گروه: بویر احمد خبر: 81480 / تاریخ انتشار : 1395/10/6 ساعت : 12:44

قلع و قمع درختان برای ساخت یک ورزشگاه بی نام و نشان در یاسوج + تصاویر

بیست کیلومتری شهر یاسوج و شش کیلومتری منطقه زیبای سروک ورزشگاهی بی نام و نشان با قطع بیشمار درختان بلوط احداث شده که هیچ گونه توجیه عملکردی برای ساخت این ورزشگاه دراین منطقه دیده نمی شود.

به گزارش پایگاه تحلیل و اطلاع رسانی صبح زاگرس ،بلوط‌های زاگرس هیچ‌گاه آرام و قرار نداشته و ندارند، گاهی آتش‌به‌جانشان می‌افتد و ایستاده می‌سوزندو گاهی هم نیز هیزم مراسمات عزا و عروسی شده و خاکستر می‌شوند و گاهی هم در کوره‌ها می‌پزند و زغال شده تا مافیای قاچاق زغال امروز این سروهای ایستاده در غبار را بیشتر از گذشته به انقراض بکشاند.

اما خبری که امروز این سروهای ایستاده را بیشتر از گذشته آزار می دهد قلع و قمع آنان به دست بشر امروزی برای ساختن و یا نابودن کردن این منابع طبیعی است.

ایستاده در غبار فراموشی

سایه پاییز و زمستان بوران که بر سر زاگرس جنوبی و دنای مرکزی می افتد زخم تبرها بر تن بلوط‌های ایستاده دنا بیشتر از گذشته نمایان می شود که نمونه بارز آن قلع و قمع این درختان در یکی از مناطق بکر پایتخت طبیعت به نام سروک است.

رویای دنا در دست فراموشی

بلوط‌های کهنسالی که سالیان سال است که خاطرات نیاکان این دیار را دیده و بر خاطره دارندو با آوای کوچ کوچ عشایر هزاران خاطره را در سینه های ستبر خود انباشته اند.

این درختان کهنسال که با تازگی از آتش‌سوزی‌های تابستان و سوسک بلوط خوار جان سالم به دربرده‌اند، حالا باید نگران تبرهایی باشند که تن و شاخه‌های سبز آن‌ها را نشانه گرفته است.

ساخت یک ورزشگاه بی نام و نشان در دل کوه

ایزدپور که همه آن را به عنوان یکی از سنگین وزن ترین مدیران استان از بدو تأسیس آن تاکنون می دانستند همیشه از اقدامات خود راضی بود و خود را یکی از معروف ترین و توانمندترین مدیران حوزه ورزش استان معرفی می کرد.

وی که یکی از اقدامات خود را ایجاد ورزشگاه ها و زمین های چمن مصنوعی می دانست و خیلی به آنها نیز می بالید.

چاق ترین مدیر ورزش استان کهگیلویه وبویراحمد در دوره مدیریتش در این استان عملکرد قابل قبولی نداشت و اگر درزمان تصدی وی در برخی شهرستانها نیز کارهایی انجام شد به همت بخش خصوصی و نمایندگان مجلس بوده است.

ورزشگاه هایی برای تخریب طبیعت

یکی از اقدامات ایزدپور در دوران خدمتش  ایجاد ورزشگاه ها و زمین های چمن مصنوعی بود که خیلی به آن می بالید اما برای اینکه به کارش آشنا شویم کافیست فقط به یکی از این ورزشگاه ها  نگاهی بندازیم.

در کوه های سروک که امروز به عنوان یکی از زیباترین مکان های حوزه گردشگری پایتخت طبیعت محسوب می شود زمین فوتبال خاکی به مساحت یک هکتار ساخته شده است که مورد استفاده هیچ کسی قرار نمی گیرد.

ورزشگاهی متروک فقط برای عملکرد

این ورزشگاه متروک و گمشده در بیست کیلومتری شهر یاسوج و شش کیلومتری منطقه سروک معلوم نیست چه زمانی و برای چه کسی ساخته شده است.

برای ساخت این ورزشگاه در دل جنگل های پر پشت بلوط بیش از یک هکتار از اکوسیستم و درختان کهنسال و زیبای دنا را قلع و قمع کرده اند تا یک زمین فوتبال ،ساختمان نگهبانی  و سرویس بهداشتی متروکه بسازند.

photo_2016-12-18_18-14-17

اما جواب سئوال اینجاست نه کسی این ورزشگاه را می شناسد و نه می داند متولی و متصدی آن کیست حتی مشخص نیست در سال چند نفر از آن استفاده می کنند  و به طور کلی معلوم نیست برای چه کسی ساخته شده است.

چه کسی می داند؟!

طبق رسوم معلوم اگر ورزشگاهی برای شهر یاسوج است با این مسافت نسبت به شهرتوجیهی ندارد اگر برای روستای سروک است  باید به همه تخلفاتی که در زمینه تصرف اراضی ملی در این منطقه انجام شده نیز اشاره داشت.

ساخت این ورزشگاه آن هم در نقطه ای پرت در میان جنگلهای بلوط مشخص نیست برای چه جمعیتی ساخته شده و چه برنامه ای در این زمین ورزش تاکنون انجام گرفته است.

photo_2016-12-18_18-14-33

بر اساس شواهد رسیده  در حال حاضر مسیر دسترسی به این ورزشگاه وجود ندارد و برای ساخت جاده  باید تعداد بیشماری دیگری از درختان بلوط و جنگل قطع شود،ضمن آنکه هزینه نیز بر عهده مسئولان ذیربط خواهد گذاشت.

چه اهدافی پشت ساخت این ورزشگاه است

به نظر می رسد  این زمین  فقط یک رزومه ورزشی برای مدیران است و اهداف دیگری پشت آن است و چنین باید پنداشت این کار در جهت خدمت به ورزش نبوده و بیشتر با هدف سود رساندن به شخص یا یک مجموعه خاصی بوده است.

این پایگاه خبری در جهت اطلاع رسانی به مردم منتظر جواب مسئولان ذیربط برای پاسخ دهی به این موضوع مهم هستند.

photo_2016-12-18_18-13-52

photo_2016-12-18_18-14-02   photo_2016-12-18_18-14-38 photo_2016-12-18_18-14-41 photo_2016-12-18_18-14-46

منبع:بویرخبر

انتهای پیام/4120

تبلیغات سروش زیر خبر
کلیدواژه
نظرات | 0 نظر
captcha
تمامی حقوق این سایت محفوظ و متعلق به “ صبح زاگرس” ما می باشد.