گروه: لنده خبر: 81472 / تاریخ انتشار : 1395/10/6 ساعت : 08:27

برداشت ذرت دانه ای در دشت آبلش لنده + تصاویر

سال های سال بود کشاورزان به دلیل تاخیر در اجرای پروژه دشت آبلش حسرت کاشت محصولات کشاورزی را به دل برده بودند تا امسال که همت بلند مسئولان باعث جوانه زدن بذر امید در دل کشاورزان شدو بذرذرت به بار نشست.

به گزارش پایگاه تحلیل و اطلاع رسانی صبح زاگرس، پس از سال ها شاهد چرخش رایزرها و آبیاری بارانی در دشت خشکیده آبلش بودیم که بذر امید را در دل کشاورزان و مالکان این دشت به ثمر نشانند و باردیگر شاهد پاشیده شدن قطرات آب برصفحه تشنه خاک بودیم که بذرذرت برای اولین بار در دشت پهناور ابلش به بارنشست تا بارقه ای از امید در دل کشاورزان جوانه بزند.

 

 

بیش از 75هکتار از مزارع 500هکتاری دشت آبلش امسال برای اولین بار زیر کشت ذرت رفت تا چرخش اقتصادمقاومتی معنای واقعی به خود بگیرد و باردیگر شاهد سردادن شعار ما می توانیم در دشت تشنه آبلش باشیم.

 

 

هرچند محصول ذرت کشاورزان لنده ای امروز و پس از مشکلات فروان از قبیل عدم نظارت جهاد کشاورزی بر شرکت مجری طرح آبرسانی و شکستگی های مداوم برخی از لوله ها و هزینه نمودن کشاورزان از جیب شخصی خود برای تکمیل مناطق آسیب دیده صورت گرفت و بی مهری های گاه گاه مسئولان جهادکشاوری در شهرستان و استان در عدم ارائه خدمات مشاوره ای و توجیه کامل کشاورزان و عدم برگزاری کلاس های آموزشی از سوی جهادکشاورزی در زمینه کاشت ذرت و شیوه های نگهداری و آبیاری از عمده مشکلات این فصل از کاشت ذرت بود که به قول شاعر: بلبلی خون دلی خورد و گلی حاصل کرد/ باد غیرت به صدش خار پریشان دل کرد.

 به هرحال کشاورزان دشت آبلش امسال خودن دلها خوردن تا محصول ذرتشان به بار بنشیند و دانه های ذرت خویش را پس از انتقال به گچساران به اموردام و پشتیبانی جهاد کشاورزی استان به صورت تظمینی می فروشند.

هرچند امسال شاهد عیوب گسترده ای در آبرسانی، کاشت و مشاوره خدمات کشاورزی در دشت آبلش لنده بودیم ولی امیدواریم جهادکشاورزی در سال زراعی جدید با الزام کردن پیمانکارطرح آبرسانی آبلش نسبت به تکمیل این پروژه اقدام کند تا مشکلات گذشته کشاورزان ذرت کار تکرار نشود و شاهد قطعی چند روزه  و یک هفته ای آب بر روی محصولات کشاورزی نباشیم.

تصاویر تکمیلی: 

گزارش و عکس سید اسماعیل میری

منبع:پایگاه اطلاع رسانی خبرلنده

انتهای پیام/م/200

سیداسماعیل میری
تبلیغات سروش زیر خبر
کلیدواژه
نظرات | 0 نظر
captcha
تمامی حقوق این سایت محفوظ و متعلق به “ صبح زاگرس” ما می باشد.