گروه: اخبار استان خبر: 81344 / تاریخ انتشار : 1395/10/2 ساعت : 23:54
امیدواری آماری وزیر اقتصاد درباره ایجاد اشتغال

رتبه اول بیکاری سهمیه کهگیلویه و بویراحمد از ایجاد اشتغال بی سابقه دولت یازدهم

وزیر امور اقتصادی و دارایی با اشاره به ایجاد اشتغال برای یک میلیون و ٤٤٥ هزار نفر در بهار و تابستان ٩٥، گفت: این میزان ایجاد اشتغال از سوی دولت تدبیر و امید، در تاریخ ایران بی‌سابقه است.

به گزارش پایگاه تحلیل و اطلاع رسانی صبح زاگرس وزیر امور اقتصادی و دارایی با اشاره به ایجاد اشتغال برای یک میلیون و ٤٤٥ هزار نفر در بهار و تابستان ٩٥، گفت: این میزان ایجاد اشتغال از سوی دولت تدبیر و امید، در تاریخ ایران بی‌سابقه است.

علی طیب نیا روز پنجشنبه در نشست ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی استان سمنان در سالن یادگار امام(ره) در استانداری، افزود: در بهار ٩٥ برای ٧٤٥ هزار نفر به صورت خالص و در تابستان برای بیش از ٧٠٠ هزار نفر از سوی دولت تدبیر و امید شغل ایجاد شده است. 
وی اضافه کرد: این تعداد شغل با تلاش دولت یازدهم در شرایط ناشی از تحریم‌های پیش از آن به وجود آمده است و این عملکرد دولت تدبیر و امید بی‌نظیر بوده است. 
وی گفت: در فاصله سال های ٨٤ تا ٩٢ و طی این هشت سال، سالانه متوسط ١٤ هزار شغل در کشور ایجاد شد و این در حالی است که در دولت یازدهم طی ٦ ماه، یک میلیون و ٤٥٥ هزار شغل اضافه شده است. 
وی، رشد اقتصادی بالا، توسعه اشتغال و تک رقمی شدن نرخ تورم را از نشانه های قرارداشتن اقتصاد کشور در مسیر درست عنوان کرد و افزود: باید وحدت و همدلی در این مسیر افزایش پیدا کند. 

صحبت های وزیر اقتصاد درحالی بر روی خروجی رسانه دولت منتشر شده است که وی با آمارهای همیشگی این تعداد ایجاد اشتغال آماری را از برکات دولت تدبیر و امید و بی نظیر عنوان کرده است.

این درحالی است استان کهگیلویه و بویراحمدبر خلاف امارهای وزیر اقتصاد نه تنها شغل جدید به خود ندید بلکه رتبه نخست نرخ بیکاری را از آن خود کرد و بسیاری از واحدهای تولیدی آن نیز به دلیل رکود تعطیل و از چرخه تولید خارج شدند. 

طبق گزارش های مرکز آماردر فروردین امسال استان کهکیلویه و بویراحمد با 17.7 درصد و استان آذربایجان شرقی با 7.3 درصد بیکارترین و پُرکارترین استان های کشور بودند.نرخ بیکاری در استان‌های خراسان رضوی، کهکیلویه و بویراحمد و یزد در فاصله سال های 93تا 94افزایش داشته است . به عبارت دیگر بیکاری این استان‌ها در دوره ذکر شده  بین 2.5 تا 3.4 درصد افزایش یافته است.

کهگیلویه وبویراحمد بر اساس اعلام مرکز آمار ایران با 16.4 درصد بعد از استان های کرمانشاه و چهارمحال وبختیاری سومین استان به لحاظ نرخ بیکاری در بهار سال95 است که کاهش و یا کنترل محسوس این روند نجومی و باز کردن این گره کور در وهله نخست دستانی با کفایت و درایت می خواهد.

روند نجومی و افزایش نرخ بیکاری در کهگیلویه و بویراحمد در سالیان متمادی با رشد قارچ گونه و قابل مشهودی مواجه بوده و زنگ خطر را آن هم به شکل جدی و محسوس برای مسئولان و متولیان امر به صدا درآورده است.
آنگونه که آمارها نشان می دهد کهگیلویه و بویراحمد در یک دهه اخیر همواره بین استان های اول تا پنجم به لحاظ نرخ بیکاری دست و پا می زند و اوج این فرایند ناخوشایند نیز در سال گذشته، با میانگین نرخ 17.8 درصد بود.
نرخ بیکاری کهگیلویه و بویر احمد در این سالها بین 14 تا بالای 17 درصد در نوسان بوده است.
این استان حتی ظرف سه سال گذشته با وجود گشایش ها، تدابیر و نظم بخشی که در اوضاع بی سامان گذشته اقتصادی روی داد نتوانست خود را با این شرایط تطبیق دهد و در این مدت برای تصاحب صدرنشینی و گرفتن جایگاه نخست «بیکاری» مصاف نفس گیری را با استان کرمانشاه داشته است.

مدیر کارآفرینی و اشتغال اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی کهگیلویه وبویراحمد آبان امسال در گفت و گو با خبرنگاران نرخ بیکاری در بین دانش آموختگان این استان را حدود 29.1 درصد اعلام کرد.
آیت ارمغانی در این زمینه اظهار داشت: بر اساس آخرین برآورد آماری، تعداد دانش آموختگان دانشگاهی بیکار در این استان 15 هزار و 654 نفر است.
وی بیان کرد: تعداد فارغ التحصیلان شاغل در این استان 37 هزار و 331 نفر و تعداد جوانان بیکار سنین 15 تا24 سال نیز 6 هزار و 306 نفر است.
وی میزان نرخ بیکاری فصلی در استان را نیز هم اکنون 17.7 درصد اعلام کرد و افزود: شهرستان گچساران با 22.3 درصد بیشترین و شهرستان دنا نیز با 11.9 درصد کمترین نرخ بیکاری در استان را دارند.
ارمغانی نرخ بیکاری در شهرستان های بویراحمد، کهگیلویه، بهمئی، لنده، چرام و باشت را نیز به ترتیب 17.8، 16.5، 20.6، 17.6، 15.1 و 15.7 درصد ذکر کرد.
وی تصریح کرد: بر اساس آمار تعداد دانشجویان مشغول به تحصیل کهگیلویه و بویراحمد در سال 94 در دانشگاه ها و موسسه های آموزش عالی بیش از 52 هزارو 200نفر بود.
ارمغانی اظهار کرد: یکی از عوامل تاثیرگذار در افزایش نرخ بیکاری کهگیلویه و بویراحمد تغییر ساختار جویندگان کار و جابه جایی این ساختار از افراد دیپلم و زیر دیپلم به دانش آموختگان دانشگاهی با انتظاراتی به مراتب بیشتر و نبود تناسب بین رشته های دانشگاهی و نیازهای بازار کار استان است.
وی عنوان کرد: طرح کارورزی دانش آموختگان دانشگاهی راهکاری مناسب در این راستا بوده و الگوی توانمندسازی، اشتغال پذیری و کارآفرینی دانشجویان نیز از مهمترین راهکارهای وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در زمینه اشتغال دانش آموختگان دانشگاهی است. 
ارمغانی ابراز داشت: این الگو مجموعه ای از اقدام های منسجم و نظام مند است که به آشنایی گسترده و علمی دانشجویان با بازار کار و ایجاد تعامل سازنده بین دانشگاه و بازار کار منجر می شود.
مدیر کار آفرینی و اشتغال اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی کهگیلویه و بویراحمد و مدرس مدیریت تولید و کارآفرینی دانشگاه های یاسوج افزود: فرصت های شغلی در این استان محدود و استان نیز فاقد صنایع مادر است و تنها راه ایجاد فرصت های شغلی توسعه سرمایه گذاری با بهره گیری از توان بخش خصوصی خواهد بود. 
ارمغانی گفت: بخش خصوصی چالش های مربوط به خود را دارد و علاوه بر ضعف مالی سرمایه گذاران بومی و بالا بودن هزینه های تولید در مقایسه با سایر استان های کشور به دلیل کمبود زیرساخت های تولید از قبیل حمل و نقل و انرژی نارسایی های فضای کسب و کار نیز بخش عمده ای از مشکلات بخش خصوصی و از دلایل کمبود فرصت های شغلی در کهگیلویه و بویراحمد است.
وی بیان کرد: دریافت تسهیلات بانکی از دغدغه های اصلی فعالان اقتصادی کهگیلویه و بویراحمد است و بیش از 70 درصد واحدهای اقتصادی این استان به دلیل داشتن مشکل سرمایه در گردش غیرفعال و یا در سطحی پایین تر از ظرفیت فعالیت می کنند.
ارمغانی اظهار کرد: فضای کسب و کار از عوامل تاثیرگذار بر عملکرد بنگاه های اقتصادی است که خارج از کنترل مدیران بنگاه هاست.
وی عنوان کرد: در زمینه راه اندازی کسب و کار وجود قوانین پیچیده، موازی، متناقض و غیرشفاف و بروکراسی طولانی موجب شده تا علاقه مندان بنگاه های اقتصادی در کهگیلویه و بویراحمد با مشکل مواجه شده و به سمت اقتصاد غیررسمی هدایت شوند. 
وی وضعیت بنگاه های تولیدی در بخش های مختلف اعم از کشاورزی، صننعت خدمات را در استان نامطلوب توصیف کرد و یاداور شد: از مجموع یکهزار و 621 کارگاه تولیدی در استان 644 مورد آن با میانگین سه هزار و 201 نفر اشتغالزایی به طور کامل راکد هستند.
وی تصریح کرد: 198 مورد با 2 هزار و 154 نفر اشتغالزایی نیز نیمه فعال و 354 مورد هم اکنون با ظرفیت کامل مشغول فعالیت است.
ارمغانی تصریح کرد: 623 کارگاه تولیدی با میزان 4 هزار و 950 نفر هم اکنون زیر ظرفیت خود کار می کنند.
وی با بیان اینکه 52 طرح و کارگاه تولیدی در بخش های مختلف با پیشرفت بالای 80 درصد در سطح استان در حال اجرا هستند، گفت: میزان اشتغالزایی این تعداد طرح نیز یک هزار و 384 نفر براورد شده است.
وی ابراز داشت: 95 طرح نیز با اشتغالزایی یکهزار و 412 نفر نیز با میانگین پیشرفیت فیزیکی بالای 50 درصد نیز در حال اجراست.
ارمغانی تصریح کرد: در صورت فعال شدن واحدهای راکد و بهره داری از طرح های تولیدی در حال اجرا در استان حدود 10 هزار و 947 نفر اشتغالزایی ایجاد خواهد شد.
وی یاداور شد: در صورت تحقق این مهم نرخ بیکاری در استان از 17.7 درصد به کمتر از 11.8 درصد کاهش پیدا خواهد کرد.
بر اساس امار اعلام شده ثبت احوال جمعیت استان کهگیلویه وبویراحمد هم اکنون بیش از 703 هزار نفر است .
کهگیلویه وبویراحمد با یک درصد مساحت و یک درصد جمعیت کشور دارای هشت شهرستان، 17 شهر و یکهزارو 676 روستای دارای سکنه است.

** مهاجرت افزون بر 65 هزار نفر ازکهگیلویه و بویراحمد برای یافتن کار

معاون اشتغال و کارآفرینی اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی کهگیلویه و بویراحمد همچنین گفت: 65 هزار و 641 نفر بین سال های 90 تا 94 از این استان به استان های دیگر مهاجرت کرده اند که براساس بررسی های صورت گرفته بیشتر آنها با هدف یافتن کار رفته اند.
ارمغانی اظهار کرد: استان های فارس، خوزستان، اصفهان و بوشهر به ترتیب بیشترین مقصد جمعیت مهاجر کهگیلویه و بویراحمد است.
وی عنوان کرد: 26 هزار و 294 نفر از این تعداد از شهرستان بویراحمد، 11 هزار و 927 نفر از گچساران و 15 هزار و 117 نفر از این تعداد از کهگیلویه و سایر مهاجران از شهرستان های باشت، چرام، لنده، بهمئی و دنا بوده اند.
ارمغانی بیان کرد: 65 هزار و 175 نفر نیز بین سال های 90 تا 94 به کهگیلویه و بویراحمد مهاجرت کرده اند که پنج هزار و 442 نفر از این تعداد از استان فارس به این استان مهاجرت کرده اند.
وی گفت: 29 هزار و 187 نفر از این تعداد به شهرستان بویراحمد به مرکزیت یاسوج مرکز کهگیلویه و بویراحمد سفرکرده اند.
ارمغانی اظهار داشت: شهرستان های کهگیلویه با 13 هزار و 928 نفر، گچساران با 11 هزار و 632 نفر و دنا با سه هزار و 174 نفر بعد از بویراحمد بیشترین پذیرش جمعیت مهاجر را داشته اند. 
وی با بیان اینکه شهرستان بویراحمد بیشترین خروجی و ورودی جمعیت مهاجر را داشته است، گفت: در چهار سال منتهی به 94 از شهرستان بویراحمد 26 هزار و 294 نفر مهاجرت کرده اند و 29 هزار و 187 نفر مهاجر وارد این شهرستان شده اند که میزان مهاجرت به این شهرستان در این مدت 2 هزار و 893 نفر بیشتر از خروجی آن بوده است.
ارمغانی تصریح کرد: 48 هزار و 444 نفر مهاجرت داخل استانی در چهار سال منتهی به 94 انجام گرفته است که 20 هزار و 957 نفر ازاین تعداد به شهرستان بویراحمد مهاجرت کرده اند.
وی گفت: کهگیلویه با 12 هزار و 569 نفر، گچساران با 6 هزار 186 نفر دنا با 2 هزار و 212 نفر بعد از بویراحمد بیشترین پذیرش جمعیت مهاجر داخل استانی را داشته اند.
ارمغانی افزود: میزان مهاجرت از کهگیلویه و بویراحمد به دیگر استان ها 466 نفر بیشتر از جمعیت مهاجر ورودی آن است که بیشتر مهاجرت ها از این استان با هدف یافتن کار در دیگر استان ها صورت می گیرد.

علی طیب نیا در حالی از ایجاد یک میلیون و ٤٤٥ هزار نفر اشتغال در بهار و تابستان 95 در کشور خبر داده است که ذره ای از این تعداد شغل به کهگیلویه و بویراحمدی ها نرسید و تنها این استان در آمارهای مدیران به عنوان استان اول در زمینه بیکاری یاد می شود.

حال باید دید وزیر اقتصاد دولت یازدهم می تواند دقیقا تعداد اشتغال ایجاد شده در استان کهگیلویه وبویراحمد را از آمار میلیونی و کم نظیر خود مشخص و متمایز کند یا همچنان این آمار و ارقام نیز همچون گذشته برای فرافکنی و رهایی از سوالات بدون پاسخ افکار عمومی منتشر شده است.

انتهای پیام/200

تبلیغات سروش زیر خبر
کلیدواژه
نظرات | 2 نظر
یه ایرانی
1395/10/3 - 12:10
دولت کذاب= با آمار های دروغ عوام فریبی....
rateup 0
 ratedown 0
اکبر
1395/10/3 - 20:03
تورا بخدا آدرس این مشاغل را بنویسید.با تعریفی که از غل شده احتمالاٌ یکی از آنها یک ساعت تو صف گاز خودروایستادن است.
rateup 0
 ratedown 0
captcha
تمامی حقوق این سایت محفوظ و متعلق به “ صبح زاگرس” ما می باشد.