گروه: بویر احمد خبر: 81184 / تاریخ انتشار : 1395/10/1 ساعت : 13:06

سرزمین سرداران سرافراز/ده برآفتاب مهد ایثار و شهادت + تصاویر

یکی از روستاهایی که بیشترین تعداد شهدا را در دوران دفاع مقدسی از کهگیلویه و بویراحمد تقدیم انقلاب و دفاع از میهن کرده است روستای شهید پرور ده برآفتاب در ۱۵ کیلومتری یاسوج قرار داردکه 29 شهید گلگون کفن را در خود جای داده است.

به گزارش پایگاه تحلیل و اطلاع رسانی صبح زاگرس، جوانان غیور و سلحشور استان کهگیلویه و بویراحمد در دوران هشت سال دفاع مقدس نقش ارزشمندی برای دفاع از خاک، ناموس و کیان کشور ایفا کرد و به نسبت جمعیت آن دوران در جایگاه نخست اعزام رزمنده قرار گرفت.

ماحصل حضور رزمندگان باشهامت استان کهگیلویه و بویراحمدی حماسه آفرینی در تمامی عملیات ها و نبردها به ویژه عملیات پدخندق به اوج رسید و امروزه رزمندگان و بزرگان عرصه پیکار دلاورمردی های فرزندان کهگیلویه و بویراحمدی در غیرت و بی باکی و رویارویی با دشمن تا دندان مسلح را مثال می زنند.

با آغاز جنگ فرزندان کهگیلویه و بویراحمد که در آن زمان مشغول عمران و آبادی در روستا ها و مناطق عشایری بودند زندگی و زن و فرزندان خود را به خدا سپردند تا در برابر وحشی گری های دشمن بعثی مقابله کنند.

یکی از روستاهایی که بیشترین تعداد شهدا را در دوران دفاع مقد از کهگیلویه و بویراحمد تقدیم انقلاب و دفاع از میهن کرده است روستای شهید پرور ده برآفتاب در ۱۵ کیلومتری یاسوج است که 29 شهید گلگون کفن را در خود جای داده است.

این روستا گذشته ای درخشان در میان روستاهای کهگیلویه و بویراحمد دارد و اگر یک روز در این روستا گشت و گذاری داشته باشید و نقطه به نقطه آن را جست و جو کنید چیزهای جالبی را مشاهده خواهید کرد.

حدود 20 دقیقه در راه بودیم تا به مقصد رسیدیم در  بدو ورود به این روستا علاوه بر تابلوی راهنمای روستای ده برافتاب تابلوی جالبی توجهم را جلب کرد بر روی دو طرف این تابلو که ابعادش تقریبا 3متر در چهار متر بود تمثال شهدایی که همه آنها در گلزار این روستا دفن هستند نمایش داده شده بود.

 

 

 حدود به صدمتر که جلوتر رفتم خانه ها ای این روستا نمایان شدند کندوهای زنبور عسل در ابتدای این روستا نشان از این داشت که ده برآفتاب در اکثر فصول سال گرم است و می تواند مکانی برای پرورش زنبور عسل باشد.

به روستا که رسیدیم دوستی طبیعت و مردم این روستا همچنین دوستی مردم با درختان دیدنی بود.مردم این روستا خانه هایشان را در کنار درختان ساخته اند خانه هایی بودند که از خود این درختان  برای تزیین حیات خانه شان استفاده کردند بسیاری از این خانه ها نو ساز بودند اما هیچکدام درختی را برای ساخت و ساز قطع نکرده بودند به گونه ای که در این روستا نمایان بود می توان گفت درختان بلوط در حیات خانه بیش از 80 درصد آنها وجود داشت نه اینکه آنها درخت بلوط کاشته باشند نه بلکه آنها خانه هایشان را در کنار درختان بنا کرده بودند.
 


از یکی از اهالی روستا  درباره اسم روستا و تاریخچه این اسم پرسیدم که در پاسخ گفت: اطلاع دقیقی  از تاریخچه این اسم ندارد اما شاید چون  خورشید در دقیقه های اول طلوع اینجا را روشن می کند و اولین انوارش به اینجا می تابد اینجا را ده برآفتاب نامیدند.

اما به نظر من این تنها یک فرضیه بود و قطعی نیست.


اما گفتیم این روستا ۲۹ شهید دارد که این شهدا از شهدای شاخص استان و حتی کشور است سردار شهید عبدالحسین ولی پور،سردار شهید داوودی حسینی و شهید همت الله غریبی که از شهدای طلبه این روستاست.شهید عبدالحسین ولی پور در جنگ هشت سال دفاع مقدس چهار بار مجروح شد مادر این شهید خاطره جالبی از وی دارد.

بی بی سیدی ولیان مادر شهید ولی پور گفت: در جنگ فرمانده تیپ 48 امام علی(ع) بود و رمز عملیات یا فاطمه الزهرا(س) بود در یکی از عملیات هایی که شرکت داشت قرآنی در جیبش بود و گلوله ای به طرفش شلیک و این گلوله به قرآن اثابت کرده بود و جالب اینجاست که گلوله تا برگ آخر قرآن را سوراخ کرده بود اما آسیبی به شهید وارد نشد بعد از عملیات به شهید دستغیب گفت که من لیاقت شهادت ندارم چرا که گلوله این اندازه به من نزدیک شد اما شهید نشدم، شهید دستغیب در جواب گفت تو لیاقت شهادت را داری اما اگر شماها شهید شوید چه کسی باید اسلام را نگه دارد و از دین مبین اسلام حفاظت کند.


شهیدان غلام و علی منصورزاده  دو شهید برادر هستند که مادرشان در این روستا زندگی می کند.سال گذشته که برای تهیه گزارشی به خانه این دو شهید رفته بودم عکس آنها در کنار هم بر دیوار خانه این مادر نصب بود.

مادر این دو شهید نیز خاطره ای جالب از یکی از پسرانش دارد. مادر این دو شهید گفت: قبل از شهادت غلام خواب دیدم  که حضرت فاطمه(س) و حضرت زینب(س) دارند من را با خودشان به مکانهایی می برند که آنجا را نمی شناسم و نگران بودم که پسرم غلام آمد و با آنها حرف می زد و می گفت که مواظب مادرم باشید و سفارش من را به حضرت فاطمه(س) و حضرت زینب(س) می کرد صبح که از خواب بیدار شدم مطمئن بودم که پسرم غلام شهید شده است به همه می گفتم اما هیچکس باور نمی کرد تا اینکه همان روز پسر بزرگم آمد و خبر شهادت غلام را به من داد.


شهید عزیز عباسیان کوچک ترین شهید این روستاست که در سن 16 سالگی در مهاباد به شهادت رسیده است و شهید سید قربان حسینی مسن ترین  و اولین شهید این روستاست که در سن 56 سالگی در ابادان به شهادت رسید روحش شاد.

 تک به تک کوچه های این روستا به اسم شهدا نامگذاری شده است وجود دو حسینیه در روستای ده برآفتاب نشان از توجه اهالی آن به معنویات است این روستا بیش از 1200 نفر جمعیت دارد که طبق شنیده های ما بیش از ۹۹درصد اهالی این روستا سادات هستند و طبق اطلاعات کسب شده در زمان هشت سال دفاع مقدس بیش از ۸۰درصد آنها در جنگ شرکت کردند و قریب به 500 جانباز دارد.

 


روستای ده برآفتاب به برکت وجود این ۲۹ شهید از نعمت آب،گاز و برق برخوردار است مراسمات مذهبی از جمله دهه اول محرم تاسوعا و عاشورای حسینی در این روستا با حضور حداکثری مردم برگزار می شود شرکت جوانا این روستا نیز در این مراسمات قابل توجه است.طبق گفته های اهالی روستا این حسینیه ها با کمک خود اهالی ساخته شده است.

در روستای ده برآفتاب تا چشم کار می کند درخت بلوط است شاید برخی از این درختان قدمتی سی چهل و یا بیشتر داشته باشند.

 
 
مردم این روستا در فصل بهار و تابستان نیازی به سایبان ندارند و از همین درختان برای سایبان استفاده می کنند

اما استفاده آنها از این درختان تنها برای سایبان نیست بلکه در فصل پاییز از بلوط این درختان استفاده می کنند و نان خوشمزه ای به اسم کلگ یا همان نان بلوط درست می کنند آنها برای این کار ابتدا پوست سخت بلوط را از آن جدا می کنند بعد آنها را به مدت بیست روز زیر نور خورشید قرار می دهند که پوست دیگر بلوط که "جفت" نام دارد جدا شود  بعد از جدا شدن این پوسته که رنگی شبیه به فهوه ای سوخته دارد بلوط سفید شده را به آسیاب می برند و آن را به ارد بلوط تبدیل می کنند اما کار اینجا تمام نمی شود و بعد از اینکه ارد شد این ارد را با مقداری آب گرم حالت خمیر می کنند این خمیر درست شده باید درون یک سبد که به (سله) معروف است قرار گیرد و مقداری از برگ خود درخت بلوط بر روی آن قرار دهند و آن در یک جای گرم ترجیحا زیر نور خورشید قرار می دهند بعد از سه شب آن را از سبد خارج می کنند و به مدت یک روز کامل خمیر را زیر فشار کم آب قرار می دهند دلیل این کار خارج شدن تلخی درون خمیر است بعد از این مراحل کلگ خام آماده است و باید مثل نام پخته شود.این مراحل تهیه نان کلگ بود که در بین مردم این روستا بسیار رایج است و می توان گفت فردی در این روستا پیدا نمی کنید که از این نان کلگ نخورده باشد.

از دیگر زیبایی های این روستا کوه دنا است هر جای این روستا بایسیتد و شمال آن را نگاه کنیدقله سفید کوه دنا را می توانید ببینید اما جالب تر اینجاست این روستا چون که نزدیک به کوه دناست باید آب و هوایی سرد در بیشتر فصول سال داشته باشد اما اینگونه نیست و بیشتر آب و هوایی گرم دارد.

به سمت گلزار شهدای روستای ده برافتاب راه افتادیم ابتدای جاده تابلوی گلزار شهدا ده برآفتاب نصب شده بود به گلزار که رسیدیم سمت راست گلزار قبرستان و سمت چپ آن غساله خانه این روستا بود به داخل گلزار که رفتیم این تعداد شهید برای یک روستای برایم عجیب بود اما وقتی گفتند که بیش از 99 درصد این روستا از سادات هستند دیگر جای تعجبی نبود.

عکس تعدادی از شهدا از جمله شهید عبدالحسین ولی پور را بر دیوار داخلی گلزار نقش زده بودند جلوی گلزار خالی بود مثل اینکه برای برگزاری برخی برنامه ها از جمله زیارت عاشورا و یا دعای ندبه در این مکان جمع می شوند.

یکی از اهالی این روستا از همدردی کردن و کمک کردن اهالی به یکدیگر در شرایط سخت سخن گفت و آن را یکی از رسم های خوب در این روستا عنوان کرد که  دیگر در خیلی از روستاها این همدردی ها وجود ندارد.

یک روز بودن من در این روستا برایم جالب بود اما یکی از مشکلات مهمی که این روستا دارد ایستگاه آن است اگر فردی قصد رفتن به این روستا را داشته باشد اگر شانس بیاوری ماشین باشد باید منتظر بمانی تا مسافران تکمیل شود که گاهی این انتظار ممکن است ساعت ها طول بکشد و گاهی هم که مسافران به اندازه هست ماشینی نیست.

کسی که قصد دارد روز جمعه به این روستا برود باید خودش ماشین داشته باشد چرا که روز جمعه حتی یک مسافر و یک ماشین در این ایستگاه وجود ندارد هر چند که اینها مشکلات کوچکی هستند اما بهتر است برای این نیز راه حلی پیدا کنند.

تصاویر تکمیلی:

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

گزارش و عکس:زهرا داوودی

منبع:ایل بانو

انتهای پیام/200

 

تبلیغات تلگران زیر خبر
کلیدواژه
نظرات | 1 نظر
سید:خداقوت دست مریزاکه گوشه ای ازمظلومیت روستابه شرح وبه تصویرکشیدی
1395/10/1 - 23:53
یاحسین
rateup 0
 ratedown 0
captcha
تمامی حقوق این سایت محفوظ و متعلق به “ صبح زاگرس” ما می باشد.