گروه: اخبار بین الملل خبر: 81154 / تاریخ انتشار : 1395/9/28 ساعت : 19:14

افشای اطلاعات جدید از صدام حسین

جان نیکسون، بازپرس سازمان مرکزی اطلاعات آمریکا (سیا) که از صدام حسین، رهبر سابق عراق بازجویی کرده، اعلام نمود وی سال های آخر زندگیش حکومت نمی کرد بلکه وقت خود را وقف نوشتن رمان ها کرده بود و در مورد حوادث کشور های همسایه تصور روشنی نداشت.

به گزارش پایگاه تحلیل و اطلاع رسانی صبح زاگرس جان نیکسون، بازپرس سازمان مرکزی اطلاعات آمریکا (سیا) که از صدام حسین، دیکتاتور سابق عراق بازجویی کرده، فاش کرد صدام سال های آخر زندگیش حکومت نمی کرد بلکه وقت خود را وقف نوشتن رمان ها کرده بود و در مورد حوادث کشور های همسایه تصور روشنی نداشت.
 
روزنامه انگلیسی دیلی میل در گزارشی به کتاب خاطرات اولین بازجوی سازمان سیا از صدام حسین پرداخت و نوشت: بعد از انجام بازجویی ها مشخص شد که بسیاری از تفکرات مقامات آمریکایی در مورد صدام حسین اشتباه بوده است.
 

دیلی میل افزود: اخیرا اولین بازجوی سازمان سیا افشا کرده است که دیکتاتور سابق عراق چند سال قبل از آنکه توسط ارتش آمریکا دستگیر شود، از دولتش دست کشیده بوده است.

گزارش‌ها حاکی از آن است که صدام، دیکتاتور عراق در سال‌های پایانی دولتش به شدت مشغول نوشتن رمان بوده و به اینکه ارتش یا پیروانش چطور کشور را مدیریت می‌کنند، هیچ توجهی نداشت.

 
جان نیکسون، تحلیلگر سابق سازمان سیا و نخستین بازجوی آمریکایی که دستش به صدام رسید، گفت: او خیلی وقت بود که دیگر دولت عراق را اداره نمی‌کرد. صدام از اینکه در داخل عراق چه می‌گذرد، کاملا بی‌خبر بود. او با اینکه دولتش چه کاری انجام می‌دهد، بی‌توجه بود و هیچ برنامه واقعی برای تدارکات دفاع از عراق نداشت. صدام زمانی که تازه دستگیر شده بود همچنان مغرور و متکبر بود و خبر نداشت که دیگر کارش تمام شده است.
 
وی افزود: صدام با نفرتی شدید به من خیره می‌شد و حتی با وجود آنکه در غل و زنجیر بود باز هم نگاهش وحشتناک بود.
 
نیکسون از صدام پرسید: آخرین باری که پسرانت را زنده دیدی، کی بود؟

صدام در پاسخ گفت: شما کی هستید؟ آیا ماموران اطلاعات ارتشید؟ به من پاسخ دهید. خودتان را معرفی کنید.
 
وی افزود: صدام بر این مساله که قصد نداشته پس از جنگ خلیج فارس جورج هربرت واکر بوش، رئیس جمهور وقت را بکشد، پافشاری می‌کرد و هنگامی که صدای بمب‌گذاری‌های خارج از ساختمان را شنید، لبخندی از رضایت روی چهره داشت چراکه فکر می‌کرد طرفدارانش در این درگیری بیرون از ساختمان پیروز می‌شوند.

صدام گفت: شما شکست می‌خورید. متوجه خواهید شد که اداره عراق به هیچ وجه آسان نیست.

فرادید/

انتهای پیام/1

تبلیغات سروش زیر خبر
کلیدواژه
نظرات | 0 نظر
captcha
تمامی حقوق این سایت محفوظ و متعلق به “ صبح زاگرس” ما می باشد.