گروه: بهمئی خبر: 81085 / تاریخ انتشار : 1395/9/27 ساعت : 09:53
به بهانه میلاد پیامبر رحمت(ص)؛

نوری طلوع کرد و کفر را به عزا نشاند

به مناسبت ایام ولادت پیامبر بزرگ اسلام، به معرفی سیر تحولات زندگی این شخصیت الهی و تمدن ­ساز پرداخته ­ایم که همچنان زنده است و مانند خورشید بر جهان می­ تابد و منبع نور و حیات و معنویت برای مسلمانان می­باشد.

به گزارش پایگاه تحلیل و اطلاع رسانی صبح زاگرس ،جامعه سیه پوشید کفر، نور محمد رسید. آری، کفر و شرک با پدید آمدن نور محمد، عزادار شدند.

 

به مناسبت ایام ولادت پیامبر بزرگ اسلام، به معرفی سیر تحولات زندگی این شخصیت الهی و تمدن ­ساز پرداخته ­ایم که همچنان زنده است و مانند خورشید بر جهان می­ تابد و منبع نور و حیات و معنویت برای مسلمانان می ­باشد.   

 

بر آن شدیم تا مختصری از بیوگرافی پیامبر اکرم (ص) را در این نوشتار آورده و بدانیم پیامبر چه کسی بود؟ عمر جسمی و فیزیکی ایشان چند سال بود، زیرا از نظر روحی همچنان زنده است و بقول مولانا:

تن بخفته نور تو بر آسمان                   بهر پیکار تو زه کرده کمان

آنچنان کرد از آن افزون که گفت          او بخفت و بخت اقبالش نخفت  (مولوی)

و تا نام محمد (ص) زنده باشد، ملت و جامعه اسلام هم زنده و جاری می­باشد.

در جهان بانگ اذان بودست و هست                 ملت اسلامیان بودست و هست. (اقبال لاهوری)

تا قیامت باقیش داریم ما                           تو مترس از نسخ دین ای مصطفی

 

سال­های رسالت و مدت زمان نزول قرآن کریم؟ پیامبر چند همسر داشت؟ چند دختر داشت؟ دامادهای پیامبر چه کسانی بودند؟ تعداد غزوات (جنگ­ها) پیامبر؟ مکان رحلت و دفن پیامبر کجا بود؟ چه کسانی پیامبر را دفن کردند؟

 

در این نوشتار سعی می­شود تا خیلی مختصر و بدون تحلیل به این سوالات پاسخ داده شود. زیرا هر کدام از این قسمت­ها نیاز به صدها مقاله برای تحلیل و بررسی دارد و هدف ما اینجا هم دفاع و تحلیل و بررسی نیست، بلکه ارائه مختصر بیوگرافی از مراحل زندگانی پیامبر اسلام می­باشد.

ندانم کدامین سخن گویمت         که والاتری زآنچه من گویمت (سعدی)

محمد فرزند عبدالله ابن عبدالمطلب ابن هاشم بود که به آنها بنی هاشم می­گفتند و مادر پیامبر هم آمنه بن وهب بود.

 

فرزندان عبدالمطلب:10 پسر و شش دختر. عبدالله. ابوطالب (پدر مولا علی). ابولهب. حمزه. حارث. عباس. زبیر. مقوم. ضرار. مجل. صفیه. ام حکیم. عاتکه. امیمه (سیره ابن هشام، ص58).

 

 

در سال عام الفیل برابر با 570 میلادی، گشت جهان پرشکر و پیامبر اکرم متولد گردید. کودکی که اصلا پدر خود را ندید، زیرا عبدالله قبل از متولد شدن حضرت محمد، از دنیا رفت.

 

در عرب رسم دایه گرفتن برای نوزاد بود، چون هوای بیرون مکه بهتر بود و هم برای تحمل و سازگاری با زندگی بیابانگردی و معمولا دایه­ها اطفال توانگر را بر عهده می­گرفتند که پول بیشتری کسب کنند. کسی محمد(ص) را نپذیرفت، چون پدرش در حیات نبود. سرانجام حلیمه که کسی گیرش نیامد به اجبار پیامبر را پذیرفت(سیره ابن هشام، ص 77).

 

 آمنه مادر محمد(ص) بود که در شش سالگی فوت کرد و پیامبر (ص) یتیم بی­سرپرست شده بود و پدر بزرگ خود را هم در هشت سالگی از دست داده بود و ابوطالب، عموی وی سرپرستی ایشان را بر عهده گرفت.

 

پیامبر گاهی همراه پدر بزرگ خود به شام مسافرت می­کرد تا اینکه در سن 25 سالگی به خاطر امانت­داری و امین بودن، حضرت خدیجه 40 ساله به ایشان علاقه­مند و پیشنهاد ازدواج داد و اولین ازدواج پیامبر با این بانوی بزرگ صورت گرفت و تا فوت خدیجه هیچ زن دیگری نداشت(سیره ابن هشام، ص 88).

 

زنان و فرزندان پیامبر:

طبق اسناد تاریخی بین تعداد زوجه پیامبر اختلاف روایت وجود دارد، اما طبق اسناد تاریخی پیامبر هنگام وفات، 9 زن در خانه داشت. ابن هشام گوید محمد 15 زن گرفت که موقع مرگ نه تا را در خانه داشت (تاریخ طبری، ص 1288).‏ 1.خدیجه که فوت شده بود، 2. عایشه دختر ابوبکر، 3. سوم سوده بود. 4. زینب که زن زید،غلام سید بود 5. حفصه دختر عمر ابن الخطاب، 6. ام حبیبه دختر ابوسفیان. 7. ماریه قطبی مادر ابراهیم که در کودکی فوت کرد. 8. اُم سَلَمه دختر امیه ابن مغیره. 9. سومعه دختر قیس. 10. میمونه دختر حارث. 11. صفیه 12. جویره. 13. ریحانه.

 

همه این زنان بیوه بودند، فقط عایشه دختر باکره بود که به عقد پیامبر درآمد و هر کدام از این ازدواج­ها دلیل خاص خود را داشتند که مجال توضیح نیست.

 

اولین همسر پیامبر، بانوی بزرگ حضرت خدیجه بود. فرزندان پیامبر از خدیجه چهار دختر و سه پسر بنام قاسم و  طاهر و طیب، زینب و رقیه و ام­کلثوم و فاطمه بودند(سیره ابن هشام، ص 90).

 

عتبه و عتیبه فرزندان ابولهب در زمان قبل از بعثت دامادهای پیامبر بودند که بعد از بعثت پیامبر، طلاق دختران پیامبر را دادند، عثمان بن عفان هم همسر دو تا از دخترهای پیامبر بود، چون اولین همسر وی که فوت کرد دوباره یکی از دختران پیامبر را به عقد خود درآورد، علی ابن ابیطالب (همسر فاطمه) و ابوالعاص بن ربیع هم از دیگر، دامادهای ‏پیامبر اسلام بوده‌اند.‏ زینب با ابوالعاص خواهر زاده خدیجه ازدواج کرد. رقیه با پسر ابولهب ازدواج کرد. این زمان قبل از بعثت بود بعد از بعثت برای اذیت کردن پیامبر طلاق آنها را دادند(سیره ابن هشام، ص 303).

 

آغاز رسالت و نزول وحی:

پیامبر هر سال در ماه رمضان به کوه و غار حرا می­رفت و با خدا راز و نیاز می­کرد تا اینکه در سن 40 سالگی، وحی به ایشان نازل شد و سراسیمه به خونه نزد خدیجه بازگشت. ورقه بن نوفل هم به خدیجه بشارت داد که محمد پیامبر خواهد بود.

 

به طور کلی پیامبر 13 سال در مکه به ابلاغ دین پرداخت و سوره ­هایی از قرآن که در مکه بر پیامبر نازل شد به سوره­ های مکی معروف هستند. در این 13 سال انواع آزار و اذیت و دشنام و ستم از طرف مشرکان بر مسلمانان اعمال شد، ولی هیچ گونه جنگی صورت نگرفت.

 

 بعد از هجرت از مکه به مدینه هم به مدت 10 سال در شهر مدینه وحی بر پیامبر نازل می­شد و به سوره­هایی که در شهر مدینه بر پیامبر نازل میشد، به سوره­های مدنی شهرت یافته و در مجموع قرآن در طول 23 سال بر پیامبر نازل شد که بالغ بر 6 هزار آیه می­باشد.

 

اولین کسانی که ایمان آوردند که بودند؟ حضرت خدیجه، علی که کودک بود، زید غلام پیامبر، ابوبکر، بعد عثمان ابن عفان، زبیرابن عوام، طلحه ابن عبیدالله، عبدالرحمن ابن عوف، سعدابن ابی وقاص. این افراد را ابوبکر مسلمان کرد. بعدها ابوعبیده ابن جراح و ارقم و ابوسلمه، عبدالله ابن مسعود،. جعفرابن ابیطالب (سیره ابن هشام، ص 119-122).

 

مدتی وحی قطع شد و کفار و مشرکان او را طعن می زدند و به سخره گرفتند که خدا محمد را فراموش کرد تا اینکه سوره االضحا نازل و خداوند قسم خورد که ما تو را برگزیدیم  و رها نخواهیم کرد. در این سوره خداوند به روز و شب قسم می خورد که ما تو را ترک نکردیم و بر تو خشم نخواهیم گرفت (سیره ابن هشام، ص 114).

 

پیامبر بعد از سه سال دعوت خود را در شهر مکه آشکار نمود. از همین زمان مشرکان به تدریج شروع به آزار و اذیت پیامبر و مسلمانان نمودند. تا اینکه حمزه و عمرابن خطاب (خلیفه دوم) اسلام آوردند و به مسلمانان قوت و جرأت بخشید و داخل خانه خدا نماز برپا کردند(سیره ابن هشام، ص 158).

 

از آنجا که اساس زندگی عرب بر پایه قوم و تبار بنا شده بود، کسی از ترس قوم بنی هاشم و به ویژه حمایت ابوطالب که بزرگ بنی هاشم بود، کسی حق تعرض به پیامبر را نداشت. بعد از اتفاقات تحریم بنی­هاشم و سه سال زندگی سخت در شعب ابیطالب، حضرت خدیجه و ابوطالب عموی پیامبر که دو یار و یاور اصلی پیامبر بودند، وفات یافتند و دست قریش برای آزار و اذیت بازتر شد، سرانجام پیامبر به طائف فرار کرد که از آنجا هم ایشان را نپذیرفتند و فرار کرد و به مکه بازگشت و برای ورود به مکه حق جوار می خواست و به هرکه پیشنهاد داد نپذیرفتت تا مردی از طایفه بنی عدی او را حق جوار داد، چون در عرب وقتی حق جوار و پناه می­گرفتی کسی جرأت تعرض به شما را نداشت (ص181).

 

سرانجام حضرت محمد در زمان حج، توانست با گروهی از مردم شهر مدینه (یثرب) گفتمانی داشته و با آنان عهدنامه­ای صورت دهد و در سال بعد بر این گروه افزوده شد و زمینه هجرت پیامبر و پذیرش اسلام در شهر مدینه فراهم شد.

 

نکته: در تاریخ اسلام سراغ نداریم، که اولا محمد(ص) کسی را با شمشیر مسلمان کرده باشد. دوما، دنبال قدرت ومال و مقام نبود. سوما، پیامبر نه تنها مخالف برده­داری بود، بلکه آزادی برده را فضیلت و ثواب شمرد و در عوض کفاره گناهان و جبران عبادات هم عمل آزاد کردن بنده را قرار داد. همینطور، پیامبر 13 سال یک تعرض کوچک به مشرکان نکرد، اذیت نکرد، دشنام نداد.

 

سرانجام طبق دستور خداوند، پیامبر تصمیم به مهاجرت گرفت و حضرت علی در جای پیامبر خوابید و نقشه خود را همراه با ابوبکر (خلیفه اول و پدر عایشه همسر پیامبر) اجرا و از شهر مکه بیرون رفت و به سمت مدینه حرکت کرد (سیره ابن هشام، ص232-234). پیامبر به مولا علی دستور داد که بمان و امانت­های مردم را باز پس بده، چون اغلب مردم امانت خود را نزد پیامبر به امانت می گذاشتند(سیره ابن هشام، ص234).

 

ابتدا همه مسلمانان مهاجرت نموده، سپس پیامبر(ص) و مولاعلی و  ابوبکر مهاجرت کردند.پیامبر ابتدا در قبا در بیرون مدینه فرود آمد و اولین مسجد آنجا بنا گردید. حضرت علی بعد از پیامبر سه روز در مکه بود(سیره ابن هشام، ص 239).

 

ص259: گویند پیامبر روز دوشنبه در ماه ربیع الاول وارد مدینه شد در حالی که53 ساله بود (سیره ابن هشام، ص 259).

 

بعد از استقبال گرم مردم مدینه از پیامبر اسلام، از همان ابتدا یهودیان سنگ بنای فتنه­گری و نفاق را گذاشتند ولی در ظاهر حرکتی نمی­کردند.

همین سال هجرت پیامبر از مکه به مدینه، مبدأ و آغاز تاریخ مسلمانان گردید، البته این تاریخ در زمان عمرابن خطاب خلیفه دوم، تعیین شد.

 

غزوات و جنگ­های پیامبر

به طور کلی بین غزوات پیامبر اختلاف وجود دارد، ولی بین 25 تا 30 غزوه داشت، غزوه یعنی جنگی که خود پیامبر حضور داشته یا فرماندهی می­کرد. در سال اول هجری و دوم هجری، جنگ بین مسلمانان و مشرکان مکه آغاز شد(سیره ابن هشام، ص 260). لازم به یادآوری است که همه این عزوات، منجر به جنگ نشد و خیلی از غزوات، سپاه اسلام از شهر خارج میشد ولی بدون هیچگونه جنگ و درگیری باز می­گشت مانند: غزوه بدر سوم، غزوه دومه الجَندل، غزو بنی لحیان، غزوه ذی قرد و غزو بنی مُصطَلِق.

 

غزو بدر کبرا، غزوه پنجم پیامبر با مشرکان قریش بود و اولین جنگی بود که پیروزی بزرگی نصیب اسلام گردید و بزرگان کفار به دست حمزه عموی پیامبر و مولا علی پسر عموی ایشان کشته شدند(سیره ابن هشام، ص 266).

 

از دیگر جنگ­های معروف پیامبراسلام می­توان به جنگ احد که مسلمانان ابتدا پیروز و بعدا شکست خوردند و حمزه شهید شد و دندان پیامبر شکست و اگر رشادت مولا علی و سعداین ابی وقاص و زبیر نبود، شاید پیامبر شهید می­شد.

 

جنگ احزاب یا خندق که باز با رشادت مولا علی و سایر صحابه، قریش شکست خوردند.جنگ بنی­نظیر که بین مسلمانان و یهود بود. جنگ خیبر که باز مسلمانان با دلاوری مولا علی و زبیر پیروز شدند (صص 655-420).

 

در سال هشتم هجری، پیامبر مکه را فتح و بت­ها را سرنگون و خیلی از مشرکان از جمله ابوسفیان و معاویه اسلام آوردند (ص435). پیامبر گفت جنگ در خانه خدا فقط مختص پیامبر بود و بعد از من کسی حق قتال در این مکان را ندارد( ص452). غزوه 26 ام غزوه حنین بود، چون پیامبر بر قریش فایق آمد قوم هوازن از خود بترسیدند و پیش دستی کردند و به محمد حمله نمودند (ص459).

 

وفات پیامبر:

سرانجام پیامبر بعد از آخرین حج که به حجه الوداع معروف است در ماه صفر ابتدای سال یازدهم هجری در سن 63 سالگی بعد از یک بیماری کوتاه­مدت در خانه عایشه وفات یافتند و عمر جسمی ایشان به پایان رسید.

 

مولا  علی، پیامبر را غسل و کفن و دفن کرد، باید گفت که پیامبر بزرگ اسلام را در خانه خود دفن کردند. حضرت علی و عباس و اسامه ابن زید و ابن عباس و غلام سید مسئول دفن پیامبر(ص) بودند (سیره ابن هشام، ص 554-555).

چه وصفت کند، سعدی ناتمام    علیک الصلوه ای نبی سلام (سعدی)

نامت بمانا تا ابد               ای جان ما روشن به تو

یادداشت از:سید مهدی اسعدی خوب ،دانشجوی دکترای توسعه

منبع:سایت خبری آوای ماغر

انتهای پیام/200

تبلیغات سروش زیر خبر
کلیدواژه
نظرات | 0 نظر
captcha
تمامی حقوق این سایت محفوظ و متعلق به “ صبح زاگرس” ما می باشد.