گروه: بویر احمد خبر: 80743 / تاریخ انتشار : 1395/9/20 ساعت : 09:18
همزمان با سراسر کشور برگزار شد:

طرح جنگلانه در منطقه ده برآفتاب یاسوج + تصاویر

مسؤول دبیرخانه استانی طرح ملی جنگلانه در کهگیلویه و بویراحمد گفت: به همت تشکل مردم‌نهاد نهضت سبز زاگرس، 70 هزار بذر بلوط در منطقه ده‌بر آفتاب یاسوج کشت شد.

به گزارش پایگاه تحلیل و اطلاع رسانی صبح زاگرس  روز 19 آذر به نام روز جنگلانه نامگذاری و استان‌های سراسر کشور با حرکتی هماهنگ طرح ملی جنگلانه را در استان‌های خود اجرا کردند.

امید سجادیان در حاشیه اجرای طرح جنگلانه اظهار کرد: تشکل‌های مردم نهاد زیست محیطی با همکاری دیگر دستگاه‌های کهگیلویه و بویراحمد  همگام با سایر استان‌های کشور طرح ملی جنگلانه را در استان اجرا کرد. 

مسؤول دبیرخانه استانی طرح ملی جنگلانه در کهگیلویه و بویراحمد با بیان اینکه این طرح روز گذشته به همت تشکل مردم نهاد نهضت سبز زاگرس در یاسوج برگزار شد، افزود: در این طرح حدود یک صد نفر از تشکل‌های مردم نهاد، محیط زیست، منابع طبیعی و با حضور فرماندار بویر احمد اجرا شد.

وی ضرورت اجرای این طرح را توسعه گونه‌های صدمه و آسیب دیده جنگلی و بومی و منطقه عنوان کرد و گفت: طرح جنگلانه به منظور حفاظت و احیای جنگل‌ها و مراتع در سراسر کشور اجرا می‌شود.

این مسؤول، بلوط را گونه بومی و باسابقه کهگیلویه و بویراحمد عنوان کرد و بیان داشت: این گیاهی با ارزش طی سال‌های اخیر بر اثر بی‌توجهی، ناآگاهی و سوءاستفاده افراد، آتش‌سوزی و چرای بی‌رویه دام در جنگل‌ها دچار صدمه و آسیب زیادی شده است.

سجادیان با اشاره به اینکه این طرح در راستای ترمیم و احیای جنگل‌های صدمه دیده اجرا می‌شود، یادآور شد: قرار است 900 هکتار از جنگل‌های بلوط در کهگیلویه و بویراحمد احیا شود.

دبیر اجرایی نهضت سبز زاگرس کهگیلویه و بویراحمد با بیان این که طرح به همت تشکل مردمی نهضت سبز زاگرس و با همکاری منابع طبیعی و محیط زیست در یاسوج برگزار شد، گفت: تشکل‌های مردمی خورشید عصر بیداری،حامیان طبیعت زاگرس، رفتگران طبیعت، پیام آوران سرزمین دنا، نظام مهندسی استان، وحدت و مزرعه آخرت از دیگر تشکل‌های مردمی زیست محیطی فعال در اجرای این طرح بودند.

وی با تاکید بر اینکه حفاظت و توسعه جنگل و درختکاری باید در همه جامعه به یک فرهنگ تبدیل شود، خاطرنشان کرد: طرح ملی جنگلانه امروز به همت تشکل‌های مردمی در پنج هکتار از اراضی ملی ده برآفتاب یاسوج اجرا شد.

سجادیان ادامه داد: در این طرح 70 هزار بذر بلوط در این اراضی کاشته شد.

وی، یادآور شد: به دلیل اینکه جنگل‌های منطقه ده برآفتاب تابستان گذشته بر اثر آتش‌سوزی دچار صدمه و آسیب زیادی شدند طرح جنگلانه در آن منطقه اجرا شد.

سجادیان خاطرنشان کرد: طرح جنگلانه به صورت همزمان توسط تشکل مردم نهاد سبزگامان در منطقه شلال‌دان گچساران نیز اجرا شد.

 وی در پایان گفت:از زحمات مدیر کل سازمان محیط زیست استان،فرماندار بویراحمد فمعاون سیاسی امنیتی فرماندار و رییس منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان بویراحمد برای هرچه بهتر برگزار شدن این طرح نهایت تشکر و قدردانی را داریم.

---
---
---
---
---
---
---
---
---
---
---
---
---
---
---
---
---
---
---
---
---
---
---
---
---
---
---
---
---
---
---
---
---
---
---
---
---
---
---
---
---
---
---
---
---
---
---
---
---
---
---
---
---
---
---
---
---
---
 
انتهای پیام/1

 

تبلیغات سروش زیر خبر
کلیدواژه
نظرات | 0 نظر
captcha
تمامی حقوق این سایت محفوظ و متعلق به “ صبح زاگرس” ما می باشد.