گروه: بویر احمد خبر: 80690 / تاریخ انتشار : 1395/9/18 ساعت : 11:54

قبرستان تل زالی یاسوج درحال نابودی/ درخواست از نیروهای امنیتی برای ورود به ماجرای تعرض ها! (+عکس)

تپه تلزالی که از میراث های بخشی از ساکنان شهر یاسوج است با بی مهری هایی که می شود در حال نابودی و حتی نبش قبرهای این منطقه است.

به گزارش پایگاه تحلیل و اطلاع رسانی صبح زاگرس تپه تلزالی که از میراث های بخشی از ساکنان شهر یاسوج است با بی مهری هایی که می شود در حال نابودی و حتی نبش قبرهای این منطقه است.

بسیاری از اهالی و بازماندگان ساکن در این تپه تاریخی و محله های اطراف با ارسال پیام هایی به سایت ضمن ابراز گلایه مندی از بی توجهی و بی مهری به این سند تاریخی و از آن مهم تر قبرستان فامیلی شان خواستار ورود قاطعانه سازمان های نظارتی و پلیس برای برخورد با خاطیان شدند.

قبرستان تپه تاریخی تلزالی شهر یاسوج مورد تعرض افراد سودجو قرار گرفته است.

photo_2016-12-07_20-18-07

«صورتجلسه نیروی انتظامی/تعرض به تپه تاریخی و قبرستان مردم تلزالی/پیدا شدن استخوان های پوسیده انسان!»

SONY DSC

یکی از اهالی این منطقه گفت: در سال های گذشته اطراف این تپه دستخوش نابودی شد و حتی یک بار نیز استخوان های مرده ای بر اثر تخریب قبر در این منطقه مشاهده که با حضور نیروی محترم انتظامی صورتجلسه شدو مدتی تخریب ها رها شد اما متاسفانه دست اندازی ها دوباره قوت گرفت.

وی افزود: این منطقه فارغ از اهمیت تاریخی برای مردم یاسوج، محل دفن قبر نیاکان و مردگان ما و تخریب و نبش قبر هم در اسلام گناهی نابخشودنی و مردود است.

یکی از اهالی تل زالی یاسوج اظهارکرد: از دستگاه قضا و نیروی انتظامی انتظار داریم که با برخورد با هنجار شکنان و دست اندازان به این میراث و قبرستان آرامش را به اهالی این مناطق برگردانند.

برخی دیگر از اهالی گفتند: بدون اجازه ما و در کل مردم این منطقه و با تعرض روشن به هویت آنها در برنامه هایی برای احداث مغازه وجود دارد که همه با آن مخالفند.

 تپه تلزالی در مرکز استان کهگیلویه و بویراحمد و در نزدیکی میدان انقلاب شهر یاسوج واقع شده، و اکنون قبرستان بخشی از اهالی قدیمی مرکز استان است.

چند سالی است با رشد شهر یاسوج و بالا رفتن قیمت ملک و به دلیل قرار گیری این قبرستان در یکی از نقاط با ارزش شهر یاسوج، دست اندازی هایی به این تپه و قبرستان شده که موجب از بین رفتن قسمتی از قبرها نیز شده و با این روند شاید شاهد پدیده مذموم و نابخشودنی نبش قبر هم باشیم و با توجه به شرایط قومیتی استان لازم است دستگاه های امنیتی و انتظامی برای خاتمه دادن به دست اندازی ها به ماجرا ورود کنند.

SONY DSC

SONY DSC

SONY DSC

SONY DSC

SONY DSC

SONY DSC

منبع/یک شهروند خبرنگار

انتهای پیام/1

تبلیغات سروش زیر خبر
کلیدواژه
نظرات | 1 نظر
احمد
1395/9/18 - 22:51
اهالی محترم تل زال:ببخشید مگر زمینهای مورد ادعا را نفروخته اید؟
rateup 0
 ratedown 0
captcha
تمامی حقوق این سایت محفوظ و متعلق به “ صبح زاگرس” ما می باشد.