گروه: لنده خبر: 80674 / تاریخ انتشار : 1395/10/2 ساعت : 08:45
یادداشت:

فضای مجازی و مخاطرات پیش رو

امروزه با ظهور تکنولوژی های نوین ارتباطی میزان تعاملات انسان ها نیز شیوه های جدیدی به خود گرفته است به طوری که به صورت آنلاین با دوستان و اقوام خود می توانند چت و یا گفتگوی ویدئویی با بهترین کیفیت باشند ولی در این بین نباید از لایه های پنهان نشت اطلاعات غافل ماند.

به گزارش پایگاه تحلیل و اطلاع رسانی صبح زاگرس ، در عصر حاضر تحولاتی عظیم در حوزه ی فضای مجازی بوجود آمده است که متاسفانه بسیاری از کارکردهای خانواده ها را نیز دچار اختلال کرده است.

چندین سال است که پدیده نوظهوری به نام فضای مجازی از طریق تلفن های همراه با اپراتورهای مختلف، ماهواره، بازی های رایانه ای با اهداف ازقبل تعیین شده خاص فعالیت گسترده خود را آغاز کرده اند که باتوجه به نو ظهوربودن آن آنقدر سریع در بین آحاد مختلف جامعه ایرانی جا خوش کرده است که حتی افراد کم سن و سال نیز با حضور شبانه روزی در این شبکه ها در حال فعالیت هستند.

فاصله گرفتن اعضای خانواده از همدیگر در محیط پیرامونی خانه ای که قبلا یک فیلم را به همدیگر نگاه می کردند به جایی رسید که مادر، پدر، خواهر و برادر به صورت آنلاین در جمع خانواده حضور دارند ولی هر کدام سرگرم چت کردم و یا پیام دادن در شبکه های اجتماعی با پیام رسان های مختلف می باشند.

این رویه چنان در بین جوانان و خانواده های ما حاکم شده است که در مجالس عزا و شادی نیز همه با سرفروبردن در شبکه های اجتماعی بدون توجه به محیطی که در آن قرار دارند مشغول فعالیت با ارسال جوک، تصاویر، فیلم و یا آهنگ می باشند.

البته برخی از این کانال ها در شبکه های اجتماعی جنبه اطلاع رسانی و خبری دارند که در کمترین لحظه ممکن فرد را از اخبار و اطلاعات لحظه به لحظه جامعه آگاه می کند که اقدامی خوبی در جهت رشد آگاهی دادن به جامعه است ولی متاسفانه خیلی ها برای سرگرمی در این شبکه ها حضور دارند و برخی دیگر نیز به قصد سوء استفاده از اطلاعات و تصاویر دیگران.

تهدیدات سایبری در شبکه های اجتماعی به گونه ای است که بیشتر جوانان اعم از دختر و پسر را به دنیای مجازی می برد که پشت هر کدام از آدی های آنان برخی از افراد سودجو و گاهاً کلاهبردار نشسته اند و به قول قدیمی ها " گرگ اند در لباس میش" که منتظر یک لحظه غفلت ما در انتشار تصاویر هستند.

بدون شک دانستن از نیاز های اساسی انسان است ولی هرگاه این نیاز برای ایجاد مزاحمت و تعرض به حریم خصوصی افراد صورت گیرد جرم محسوب می شود و انتشار دهندگان باید منتظر برخورد قاطع دستگاه قضایی در این خصوص باشند و خوب باید بدانند که پلیس فتا(پلیس تخصصی پلیس در حوزه فضای مجازی) به راحتی با ارائه یک شکوائیه می تواند نسبت به شناسائی آنان اقدام کند.

البته در این بین نباید از غفلت و عدم توجه کافی والدین نسبت به حضور فرزندانشان در این شبکه ها غافل بود.

منبع:پایگاه اطلاع رسانی خبرلنده

انتهای پیام/م/200

سیداسماعیل میری
تبلیغات تلگران زیر خبر
کلیدواژه
نظرات | 0 نظر
captcha
تمامی حقوق این سایت محفوظ و متعلق به “ صبح زاگرس” ما می باشد.