گروه: اخبار استان خبر: 80544 / تاریخ انتشار : 1395/9/17 ساعت : 10:18
صبح زاگرس گزارش می دهد

ثبت 687 اثر تاریخی در کهگیلویه و بویراحمد/تناقض آماری مسئولان میراث فرهنگی استان

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کهگیلویه و بویراحمدگفت: این استان دارای 687 اثر تاریخی منقول ثبت شده شامل تپه، محوطه، بنا، پل، گورستان و سایر بناها است.

به گزارش پایگاه تحلیل و اطلاع رسانی صبح زاگرس؛ اگرچه همواره مسئولان از استان کهگیلویه و بویراحمد به عنوان استان محروم یاد می کنند اما در این بین منابع طبیعی و خدادادی کم نظیری دارد که به نوعی ثبت شدند ولی آنگونه که باید و شاید از آن ها بهره نبردیم و بسیاری از آن ها مغفول مانده اند.

کهگیلویه و بویراحمد به دلیل شرایط آب و هوایی و موقعیت جغرافیایی و وجود جاذبه های طبیعی و تاریخی فراوان در فصول مختلف سال پذیرای مسافران زیادی از اقصی نقاط کشور است.

بر همین اساس به منظور معرفی و شناسایی آثار تاریخی، گردشگری، طبیعی و صنایع دستی کهگیلویه و بویرحامد به سراغ متولی اصلی آن یعنی محمود باقری مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان رفتیم تا وضعیت آثار باستانی و ملی و معنوی را را وی ججویا شویم.

ثبت 687 اثر تاریخی در کهگیلویه و بویراحمد

به گفته مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کهگیلویه و بویراحمد این استان دارای 687 اثر تاریخی منقول ثبت شده شامل تپه، محوطه، بنا، پل، گورستان و سایر بناها است که شاخص ترین اثر تاریخی هر شهرستان به تفکیک بیان می شود.

آثار تاریخی شاخص شهرستان دنا گورستان چال شاهین، پل های پاتاوه و تپه مهره ای است که به ثبت ملی رسیده است.

تپه تلخسرو، گورستان تاج امیر، تل شهداء، قلعه عزیزی و تپه دمچنار از آثار شاخص شهرستان بویراحمد بوده که طی سال های متمادی کشف و اقدام به ثبت آن ها در آثار ملی گردید.

آثار تاریخی شهرستان گچساران گنبد لیشتر و چهارطاقی خیرآباد است که در ایام مختلف سال پذیرای تاریخ دوستان از اقصی نقاط کشور است.

بافت های تاریخی دهدشت، قلعه رئیسی و پل قلعه دختر از آثار شاخص ثبت شده در شهرستان کهگیلویه است.

شهرستان چرام قلعه چرام و امامزاده علی سادات را به عنوان آثار شاخص خود دارد.

پل پریم، دو گوردوپا و مجموعه خان احمد از آثار شاخص ثبت شده در شهرستان باشت است.

شهرستان لنده امامزاده شیخ ابراهیم عباس و محوطه دلی مهرجان از آثار شاخص ثبت شده این شهرستان است.

آثار ملی کشور نقوش برجسته تنگ سروک(سولک) در شهرستان بهمئی

اما مهمترین و قدیمی ترین اثر ثبت شده استان کهگیلویه و بویراحمد در فهرست آثار ملی کشور نقوش برجسته تنگ سروک(سولک)شهرستان بهمئی بوده که قدمتی طولانی دارد که جدا از این اثر مهم امامزاده بابا احمد و استودانهای تنگ ماغر و بافت کارند از دیگر آثار مهم به ثبت رسیده در این شهرستان است.

اما آثار طبیعی به ثبت رسیده کهگیلویه و بویراحمد در فهرست آثار ملی تنها آبشار کمردوغ شهرستان کهگیلویه و درخت سرو لار شهرستان باشت بوده که تاکنون به ثبت رسیده است.

آثار صنایع دستی به ثبت رسیده در کهگیلویه و بویراحمد شامل (گلیم، جاجیم، پوشاک، مراسمات، بازی های محلی و آداب و رسوم ) را 49 اثر است.

تناقض آماری در بین مجموعه میراث فرهنگی کهگیلویه وبویراحمد

اما برای اطمینان بیشتر از آثار ثبت شده صنایع دستی به سراغ معاون میراث فرهنگی استان کهگیلویه و بویراحمد رفتیم که کارشناس آن با معاون هیچ گونه هماهنگی نداشتند و هر کدام تعداد متفاوتی از آثار به ثبت رسیده صنایع دستی دادند.

در ابتدا کارشناس این حوزه اظهار بی اطلاعی از تعداد آثار ثبت شده استان  کرد و پس از بررسی تعداد آثار ثبت شده را 15 اثر عنوان کرد، این در حالی بود که معاون صنایع دستی این اداره کل این تعداد را قریب به هشت اثر دانست و این تناقض آماری در بین مجموعه میراث فرهنگی به چشم می خورد.

حسین زاده رئیس اداره میراث فرهنگی و صنایع دستی بویراحمد از شناسایی 200 اثر شناسایی شده در شهرستان خبر داد و گفت: قریب به 80 اثر تاریخی ثبت ملی شدند که پیگیر ثبت 20 اثر دیگر هستیم.

وی آثار ثبت شده تاریخی را شامل قلعه، بنا، پل، محوطه و قبرستان عنوان کرد.

حسین زاده همچنین از کسب سه نشان ملی مرغوبیت سه اثر شامل سفره آردی، سازه های سنتی و میخک و میلو خبر داد.

این مسئول بیان کرد: پیگیر هستیم تا نشان ملی مرغوبیت 20 اثر از صنایع دستی شهرستان بویراحمد را به ثبت برسانیم چرا که از لحاظ مرغوبیت و اصالت و نوآوری در طرح و اجرا قابلیت حضور در بازارهای اقتصادی و سازگاری با محیط زیست را دارند.


انتهای پیام/و/1

تبلیغات سروش زیر خبر
کلیدواژه
نظرات | 0 نظر
captcha
تمامی حقوق این سایت محفوظ و متعلق به “ صبح زاگرس” ما می باشد.