گروه: اخبار استان خبر: 80168 / تاریخ انتشار : 1395/9/5 ساعت : 20:20

کهگیلویه و بویر احمد نیازمند یک تغییر نام زیبا

با احترامی که برای همه ی هم استانی های عزیز و نظراتشان قائلم به دلایل زیر باید نام استان با یک راهکار صحیح حتی اگر شده در کنار انتخابات ریاست جمهوری و شوراها به همه پرسی گذاشته شود تا با یک اسم مختصر و خوش آهنگ که فراتر از چهارچوب ایلی و طایفه گری و دارای برند جهانی باشد تغییر نماید.

به گزارش پایگاه تحلیل و اطلاع رسانی صبح زاگرس ،ابوطالب ناصری سی سخت - با احترامی که برای همه ی  هم استانی های عزیز و نظراتشان قائلم به دلایل زیر باید نام استان با یک راهکار صحیح حتی اگر شده در کنار انتخابات ریاست جمهوری و شوراها به همه پرسی گذاشته شود تا با یک اسم مختصر و خوش آهنگ که فراتر از چهارچوب ایلی و طایفه گری و دارای برند جهانی باشد تغییر نماید.

در این چند روز که بحث تغییر نام استان مثل چند سال قبل شدت گرفته جای این سوال است چرا هر چند سالی یکبار باید اعتراض خفه شده مردم عزیز استان نسبت به نام استان از همه ی اقشار خصوصاً فرهیختگان و روشنفکران و دانشجویان و صاحبان قلم فریاد زده شود؟؟؟ همه مردم و مسئولین عزیز می دانند این استان در طول تاریخ مکتوبش به نام های گوناگون مانند انشان، قباد خره یا کوه قباد،پیر احمد،کهکیلویه و بهبهان، گیلویه و در دهه ۱۳۵۰ به نام کهگیلویه و بویراحمد نامگذاری شد. اینکه عده ای معدود از هم استانی های گرامی بگویند شرافت ما و هویت ما به اسم استان بند است صرفاً به خاطر رواج تعصب‌های قبیله گری می باشد و از احساسات مردم سوء استفاده کردن است .زیرا تاریخ اسم  کهگیلویه و بویر احمد در این استان به ۷۰ سال نمی رسد وانگهی مگر شرافت و هویت انسان به اسم استان است که حدود ۷۰ سال قدمت دارد؟ اسمی که اکثر مردم و فرهیختگان از آن ناراضی و بارها فریاد اعتراض شان بلند شده. مگر اسم استان ما غیر از دو طایفه به بقیه ی طوایف استان اشاره دارد ؟؟ پس کسانی که هویت و شرف انسان را در اسم استان جستجو می‌کنند، هیچ فکر کرده اند که در این استان طوایف زیادی سکنی دارند و اسم استان به آنها اشاره ندارد؟؟ پس به قول این عزیزان هویت و شرافت انسان های بقیه ی طوایف چی؟؟

مردم عزیز و غیور سوق، لنده، بهمئی، گچساران،باشت ، دنا و زیلایی مگر در اسم استان آمده اند؟ آیا این عزیزان نباید در اسمی که رویکرد طایفه گرایی دارد سهمی داشته باشند؟ لازم به ذکر است خیلی از مردم و فرهیختگان و دانشجویان شهرستان کهگیلویه و شهرستان بویراحمد به همراه و همصدا با بقیه ی طوایف استان خواهان تغییر اسم استان هستند زیرا علاوه بر عیوبی که در بالا به آنها اشاره شد دارای عیوب و اشکالات به شرح زیر می‌باشد:

۱-اسم کهگیلویه و بویر احمد اسمی است که به خاطر داشتن واج لری مختص لهجه ی بویراحمدی تلفظش برای دیگران مشکل و ناممکن است. آیا تاکنون رئیس جمهوری یا وزیری یا مسئولی از پایتخت یا مردم بقیه استان‌ها توانسته اسم  استان ما را صحیح تلفظ کنند.

۲-این اسم نگارشش مشکل می باشد.

۳ – همانگونه که شرح داده شد عدم جامعیت و کامل بودن در تعریف همه طوایف شهرستان های استان

۴- نامأنوس بودن و دور از ذهن بودن اسم کهگیلویه و بویر احمد برای مسئولین کشوری و مردم دیگر استان‌ها، لذا دید مثبت نسبت به این اسم در ذهن شنونده و خواننده درست نمی کند.

۵- طولانی بودن اسم استان که سالهاست همه شاهدیم که هم به خاطر اشغال فضای زیاد در کاغذ و هم زمان نوشتن با یک دهن کجی به این اسم، همه آن را ک – ب  می‌نویسند.

۶-این اسم همواره موجب تعصبات قومی و قبیله ای در استان است زیرا از یک طرف بویر احمدی ها خود را صاحب تاریخ استان می‌دانند و درطرف دیگر کهگیلویه ایها خود را تاریخ ساز استان می‌دانند. و گاه این اسم زمینه ی حقیر دانستن بقیه ی طوایف استان که اسمی از آنها در نام استان گنجانده نشده به وجود می آورد. لذا انتخاب اسمی بدون اشاره به طایفه یا قبیله  خاصی در دراز مدت این نگرش تبعیض‌آمیز و مردود طایفه گرایی و قبیله گرایی را در استان از بین می‌برد.

۷- بارها مشاهده شده در مکاتبات اداری و ارسال مرسولات پستی از تهران برای استان ما به آدرس سنندج یا چهار محال بختیاری ارسال می‌شود لذا انتخاب یک اسم مختصر و خوش آهنگ که دارای برند جهانی و شهرت کشوری باشد مثل زاگرس،پارسیان و دنا قطعاً به شناخت این خطه از کشور  کمک شایانی می‌نماید.

۸-اسم کهگیلویه و بویراحمد تداعی کننده نظام فئودالی و جنگ ، ناامنی و خون و تفنگ و درگیری طایفه ای می باشد که اقتضا می کند که اسمی بر روی استان چهار فصل و زیبایمان بگذاریم که تداعی کننده شاخص‌های خوب جغرافیایی و صداقت و پاکی مردم عزیز استان باشد.

در پایان از شورای فرهنگ عمومی شهرستان دنا علی الخصوص امام جمعه محترم سی سخت به عنوان رئیس شورای فرهنگ عمومی شهرستان دنا و شوراهای اسلامی شهر سی سخت و پاتاوه  و شوراهای بخش و روستایی شهرستان دنا می‌خواهیم جهت همراهی با شورای محترم فرهنگ عمومی استان گام اساسی برای همیشه در تغییر نام استان و انتخاب اسمی مختصر و خوش آهنگ و دارای برند جهانی که باعث همگرایی و اتحاد همه طوایف شهرستان های استان گردد بردارند.

انتهای پیام /200

تبلیغات سروش زیر خبر
کلیدواژه
نظرات | 3 نظر
امین
1395/9/6 - 20:00
اول در مورد نامگذاری استان به این اسم تحقیق کن بعد اظهار نطر بفرمایید این اسم بیانگر هویت ماست پس ایرانی روی اسم خلیج فارس هم حساس نباشه هرچه عربها می خواهند اسم بگذارند
rateup 0
 ratedown 1
ناشناس
1395/9/9 - 09:02
احسنت امین بره ناصری
rateup 0
 ratedown 1
فرهاد
1395/9/9 - 15:56
اسم زشت و طویل و بی مسماییه. عالم و آدم هم معترفه. غیر از خانواده هاو طایفه ای که به این نام فامیلی دارند هیچکسی از این نام بی در و پیکر هزار معنا و مفهوم راضی نیست. هر کسی کلمات کهگیلویه و بویراحمد را به شکل خاص معنا می کند ... کاش این مدت تحقیق می کردید و می دیدید این همه مفهوم و معنا را در تعریف این کهگیلویه و بویراحمد
rateup 0
 ratedown 0
captcha
تمامی حقوق این سایت محفوظ و متعلق به “ صبح زاگرس” ما می باشد.