گروه: اخبار استان خبر: 79624 / تاریخ انتشار : 1395/9/8 ساعت : 21:30

تعارف تو خالی مدیریت شهری به بانوان یاسوجی+ تصاویر

طرح احداث پارک بانوان در یاسوج از سال 93 در مساحتی افزون بر 25 هزار متر مربع و اعتبار 30 میلیارد ریال آغاز و درسوم تیر ماه سال 94 با حضور استاندارکهگیلویه وبویراحمد و مسئولان شهرستان بویراحمد گلنگ زنی شد.

به گزارش پایگاه تحلیل و اطلاع رسانی صبح زاگرس،بعضی از امکانات و تجهیزات موجود در هر شهر شاید در نگاه اول جزء ضروریات و مسائل مهم نباشد، اما با دقت بیشتر و تمرکز در آن به عمق اهمیت و اثرگذاری آن پی برده می شود ،یکی از این امکانات، فضای تفریحی ویژه بانوان است، جایی که زنان و دختران جوان بتوانند با راحتی و آسایش به ورزش و فعالیت های مفرح بپردازند.

اعتقادات دینی ،فرهنگ، عادات، رسوم و خواسته های جامعه ما، انتظار ویژه ای از زنان دارد .دوچرخه سواری یا اسکیت زنان و ورزش های دیگر در معابر عمومی، پذیرفته نیست و با توجه به شرایط دینی و اجتماعی کشورمان، وجود فضاهای ویژه زنان، دارای کارکرد اجتماعی و مفید ارزیابی می شود.

در دهه 70 بود که ایده راه اندازی پارک های ویژه زنان به تبعیت از برخی کشورهای مسلمان به ذهن مدیران ایرانی راه یافت. طرح اولیه این بود، « پارکی که در آن زنان راحت باشند و دیوارهایش را پرده های بلند رنگی بپوشاند» داشتن درخت های بلند یا قرار گرفتن در بلندی 2 شرط برای اختصاص دادن هر زمینی به ایجاد پارک بانوان در آن است.

مزیت پارک های ویژه زنان برای بسیاری از بانوان می تواند این باشد که شاید دیگر صبح ها با خیال آسوده از پارکی که فقط اختصاص به زنان دارد، حتی نگهبانها و دربانش زن هستند، برای پیاده روی استفاده کنند و حتی وقتی هوا کمی تاریک می شود، در محیط پارک احساس ناامنی نکنند.

استان کهگیلویه وبویراحمد که نیمی از جمعیت آن را زنان تشکیل می دهد از جمله استان هایی است که هم از نظر آب و هوایی شرایط ساخت پارک بانوان در آن فراهم است و هم از نظر خدمات رفاهی بانوان این استان نیازمند پارک و مکان تفریحی هستند که تنها مختص بانوان باشد از این رو در سال های گذشته در برخی از شهرستان های استان مسئولان تصمیم به احداث پارک بانوان گرفتند.

شهر یاسوج مرکز استان کهگیلویه وبویراحمد وپرجمعیت ترین شهر استان از جمله شهرهایی بود که نیاز مبرم به احداث پارک بانوان در آن احساس می شد.

طرح احداث پارک بانوان در یاسوج از سال 93 در مساحتی افزون بر 25 هزار متر مربع و اعتبار 30 میلیاردریال آغاز و درسوم تیر ماه سال 94 با حضور استاندارکهگیلویه وبویراحمد و مسئولان شهرستان بویراحمد گلنگ زنی شد.

در آئین کلنگ زنی این طرح محمد علی جاوید شهردار یاسوج اظهار کرد: اهمیت این پروژه از آن حیث است که تا کنون در استان فضای اختصاصی برای بانوان نبوده به خصوص  در مرکز و پیشانی استان این خلاء به طور ملموس تری احساس می شد.

وی خاطرنشان کرد: در پارک ویژه بانوان اماکن تجاری، خدماتی، فرهنگی- ورزشی و فضای سبز تدارک دیده شده که تماماً با حضورو نقش آفرینی خود بانوان کار خود را آغاز کرد و بی شک کمکی هرچند ناچیز به اشتغال زنان یاسوجی می نماید.

از آن زمان تاکنون خبر های زیادی از افتتاح و بهره برداری تنها پارک بانوان یاسوج به گوش می رسد ازجمله انتشارخبرافتتاح این پارک از زبان شهردار و تنها عضو بانوی شورای شهر یاسوج که ازافتتاح این پارک تا پایان شهریور ماه گذشته خبر می داد.

زمان گذشت و افتتاح پارک بانوان با همایش پیاده روی بزرگ یاسوج در تاریخ 26 شهریورماه سال جاری و افتتاح سه پارک دیگردر این شهرهمزمان شد در حالی که آماده بهره برداری نبود.

در ماه های گذشته باز خبر بهره برداری و افتتاح پارک بانوان یاسوج با حضور وزیر کشور توسط زهرا زمانی عضو شورای شهر یاسوج در رسانه های استانی و ملی منتشر شد.

زمانی از افتتاح و بهره برداری این پارک در آینده‌ای نزدیک خبر داد و یادآور شد: کار ساخت این مکان به اتمام رسیده و حتی سر درب آن نیز به نام یک بانوی شهیده آماده است و تنها منتظر مسؤول کشوری (وزیر کشور) هستیم که با حضور در استان آن را افتتاح کنیم ضمن اینکه قرار بود 24 مهر ماه امسال افتتاح شود که سفر وزیرکشور به دلیل مسائل کاری به استان لغو شد و باز هم بهره برداری آن به زمان دیگری موکول شد.

 بعد از این همه مقدمه به سراغ پارک بانوان یاسوج رفتیم تا ببینیم پارکی که این همه دغدغه افتتاح و بهرده برداری آن مسئولین شهرستانی را به خود مشغول کرده در چه وضعیتی قرار دارد.

پارک بانوان شهریاسوج ،نه‌ تنها فاقد هرگونه زیرساختی است که آن را از پارک‌های دیگر شهر که وجهه‌ی عمومی‌تری دارد متمایز کند بلکه حتی نسبت به پارک‌های دیگر هم بیشتر به آن بی‌توجهی شده است و در واقع تعارف توخالی مدیریت شهری به بانوان یاسوجی است.

اولین پارک بانوان یاسوج با هدف ایجاد مکانی مناسب برای استفاده اختصاصی بانوان در نظر گرفته شده و با امکانات مخصوصی مانند پیست اسکی، پیست دوچرخه سواری، نیمکت‌های نشیمن، سکوهای نشستن، و مراکز مشاوره ساخته شده است.

البته قابل ذکر است رعایت امنیت اجتماعی ، محصور بودن، مشرف نبودن ساختمان های اطراف به پارک زنان ،احساس راحتی و آزادبودن پوشش برای بانوان و... از ویژگی های اصلی این مراکز محسوب می شود که اگر خوب به پارک بانوان یاسوج توجه شود خواهید دید که ساختن این پارک در میان دره و حضور تپه و ساختمان های چند طبقه ای اطراف این پارک حتی با وجود دیوار های شیشه ای رنگی که دور پارک چیده شده است نمی تواند این یک امر را برای بانوان یاسوجی محقق سازد.

موقعیت پیش بینی شده برای پارک بانوان یاسوج بدون مطالعه و صرفاً در جهت رضایت موقتی بانوان بوده که قطع یقین هیچکدام از ویژگی های بیان شده در احداث پارک یاد شده رعایت نشده است.

با توجه به اینکه تمهیدات مناسب اندیشیده نشده و کانال فاضلاب شهریاسوج از وسط این پارک عبور می‌ کند مضاف بر آن خطرات زیست محیطی، مشکل سقوط فرزندان همراه بانوان به درون کانال فاضلاب را به همراه دارد.

درختان موجود در پارک کهنسال می‌باشند که در هنگام وزش باد و بارندگی نیز خطرات خاص خود را خواهند داشت، حصار اجرا شده اطراف پارک با اولین وزش شدید باد در زمان بارندگی‌ها بویژه در فصل بهار کاملاً فرو خواهد ریخت.

فرزانه الهی از جمله بانوان یاسوجی است که به گفته خودش هر وقت از کنار پارک بانوان این شهر رد می شودبا خود برنامه هایی که برای استفاده ازاین پارک دارد را مرور می کند.

وی که دانشجوی سال آخرکارشناسی  رشته حسابداری یکی از دانشگاه های یاسوج است در گفت و گو با خبرنگار ایل بانو گفت:احداث پارک بانوان برای بانوان یاسوجی جزءضروریات این شهر بود و به نحوی می توان گفت مطالبه همه زنان و دختران شهر ما است.

الهی با بیان اینکه امیدوارم هرچه زودتر بتوانیم نهایت استفاده را از این پارک ببریم،افزود:تنها یک مشکل در مورد پارک بانوان یاسوج برای من وجود دارد و آن این است که با توجه به اینکه خانم ها در این پارک می توانند با پوششی آزادتر و بدون حجاب حضور داشته باشند اما فکر کنم ساختمانهای اطراف و تپه هایی که این پارک را محصور کرده اند اجازه همچین کاری را به بانوان ندهد.

این بانوی یاسوجی اظهار کرد:مسئولان باید قبل از اینکه اقدام به ساخت این پارک کنند به فکر همچین مشکلی بودند وگرنه الان که این پارک ساخته شده دیگرنمی توان صورت مساله را پاک کرد.

ساناز رنود یکی دیگر از بانوان شهر یاسوج در پاسخ به سوال خبرنگار ما مبنی بر اینکه آیا پارک بانوان یاسوج می تواند رضایت زنان و دختران این شهر را جلب کند ،گفت:من که همیشه دوست داشتم یک مکان مناسب برای من و دوستانم وجود داشت تا بتوانیم راحت و با خیال آسوده زمان تفریح خود را آنجا بگذرانیم و فکر میکنم با وجود پارک بانوان بتوانیم لحظات خوبی را کنار دوستانمان تجربه کنیم.

وی درخصوص رعایت شدن نکات لازم در مورد مسائل امنیتی و اجتماعی در این پارک افزود:دید داشتن مناطق اطراف پارک به درون پارک می تواند آن آسودگی که بانوان برای حضور در این پارک داشته باشند را خدشه دار کند که مسئولان باید پیش از این با کارشناسی های لازم این مشکلات را برطرف می ساختند.

امید سجادیان کارشناس ارشدبرنامه ریزی شهری در این رابطه در گفت و گو با ایل بانو اظهار کرد:پارک های ویژه زنان مکانهایی‌ هستند که بسیاری از زنان و دختران جوان می‌توانند بدون استفاده از حجاب کامل در آن به ورزش و تفریح بپردازند .

این کارشناس مسائل شهری با بیان اینکه  ایجاد امنیت و فضایی مناسب برای زنان که بتوانند در آرامش ورزش تفریح و یا اوقاتی را در آن بگذرانند ایده اولیه ساخت پارک بانوان بوده ،تشریح کرد: همچنین نبود امکانات اولیه رفاهی، ورزشی، و تفریحی برای زنان ،ایجاد و احداث پارکهای ویژه زنان در سالهای اخیر را به بحثی جدی تبدیل کرده است.

وی اضافه کرد:همچنین آفتاب‌گیر بودن، وجود سرویس بهداشتی، مهدکودک، زمین بازی کودکان، سالن ورزشی، استخر، پیست دوچرخه‌سواری و پیاده‌روی، بوفه و رستوران، کتابخانه، نمازخانه و سالن اجتماعات و وجود آلاچیق برای برگزاری نشست‌های دوستانه و نیمکت ثابت و سیار از دیگر امکانات رفاهی قابل پیش بینی شده در این مراکز است.

خدمات و امکاناتی که شاید بتوان گفت بدون بهانه نبود اعتبار لازم  زمان زیادی نیاز هست تا پارک بانوان یاسوج به آنها مجهز گردد.

لذا توصیه بانوان یاسوجی به مسئولان ذی ربط این است که  پیش از افتتاح پارک  اصلاحات لازم انجام و پارکی درشان وجایگاه بانوان محترم شهر یاسوج، که بتوانند در آرامش ورزش تفریح و یا اوقاتی را در آن بگذرانند صورت گیرد و آخرین وعده افتتاح و بهره برداری این پارک را به زمانی موکول کنند که دیگر بهانه ای از طرف رسانه ها و خود مردم برای انتشار همچین گزارش هایی وجود نداشته باشد.

گزارش و عکس/ مرضیه سادات غلامی

انتهای پیام/200

تبلیغات سروش زیر خبر
کلیدواژه
نظرات | 0 نظر
captcha
تمامی حقوق این سایت محفوظ و متعلق به “ صبح زاگرس” ما می باشد.