گروه: دنا خبر: 79508 / تاریخ انتشار : 1395/8/18 ساعت : 15:03
دنا در محاصره ماشین های زمین خوار

خرواری از خاکستربر روی درختان دنا/ درختانی که ایستاده جان می دهند

سایه گرد و غبار ناشی از سنگ شکن های کوهی در اطرف این روستا باعث شده که این صنعت چهره ای دیگر نشان دهد و درختان زیبای دنا یکی پس از دیگری در معرض نابودی قرار گیرند.

به گزارش پایگاه تحلیل و اطلاع رسانی صبح زاگرس ،شهرستان دنا که امروزه از آن به عنوان یکی ازشهرستانهای غنی از ظرفیت های خدادادی استان کهگیلویه وبویراحمد وداشتن منابع غنی آبی،باغی و گردشگری یاد می شود،امروز درگیردار زخم های کهنه ای قرار گرفته است که شاید جبران کردن این همه صدمات ناشی از بشر امروزی سالهای سال به درازا بکشد.

 

دنا نامی استوار در جنوب غربی فلات ایران امروز از برخی زخمها رنج می برد که این زخم ها می تواند نام و آوازه ای این سرو استوار در بلاد ایران را رنجوز تر از گذشته کند.

 

شهرستان  دنا که همه آن را به نام سی سخت یا همان سی پهلوان شاهنامه فردوسی می شناسند با داشتن روستاهای توریستی و طبیعت زیبا  به دلیل داشتن آب و هوای متنوع یاد می شود.

باغات دنا

 بودن روستاهای کریک،بیاره،امیرآباد،کوخدان با داشتن باغ های انبوه، باعث شده که رشد صنعت کشاورزی از جمله باغداری در استان افزایش خوبی از خود نشان دهد.

 

 وجود بیش ازدوازه هزار هکتار باغ های بایر در روستاهای دنا و بودن دو هزار هکتار باغ های بایر در روستای کریک ،باعث شده که این روستا صنعت سنتی خود که همان شالیکاری بوده را رها کرده و به باغداری که صنعتی به صرفه تر است روی بیاورد،باغهایی که با ثمر های فراوان انگور،سیب،هلو،آلو و گردو به عنوان یکی از مخازن مهم صنعت تولید میوه در استان محسوب می شود.

 

تشنگی به پای دنا هم رسید

اما مشکلی که در این چند ساله گریبانگیر این صنعت مهم در دامن کوههای سر به فلک کشیده دنا شده است، مشکل کم بود آب و نبود مدیریت مناسب برای بهره برداری اصولی از این آبهای سرازیرشده و همیشه گواری دنا است.

 

باغات دنا

کم‌آبی مهم‌ترین بحران پیش‌روی این روزهای باغدارن کریکی در حوزه کشاورزی است هرچند که هر چه به سمت جلو می‌رویم خبرهایی از افزایش خشکی و از بین رفتن برخی از باغات کشاورزی این روستا به گوش می‌رسد.

 

مرگ غم انگیز در انتظار  باغات دنا

اما غافل از کم آبی و و بارش کم نزورات الهی، سایه گرد و غبار ناشی از سنگ شکن های کوهی در اطرف این روستا باعث شده که این صنعت چهره ای دیگر نشان دهد و درختان زیبای دنا یکی پس از دیگری در معرض نابودی قرار گیرند.

 

وجود چند سنگ شکن در بستر کوههای زیبای دنا به غیر از بین بردن زیبایی های این روستا که مقصد جدید گردشگری در استان چهار فصل کهگیلویه وبویراحمد از آن یاد می شود باعث شده که کوهی از گرد و غبار این صنایع آلاینده بر روی چترهای درختان سایه افکند و هر روز به غیر از کم دهی ثمرهای باغات دنا زنگ خطر نابودی این طبیعت زیبا را به صدا آورد.

 

باغات دنا

سنگ شکن هایی که شبانه فعالیت می کنند و گردخاک آن با کارکرد غیره اصولی وغیره استاندار و حتی بدون مجوز در شب خرواری از خاکستر را بر روی درختان و باغات این کشاورزان فرو می آورد و محصولات این باغداران را یک شبه بر باد می دهد.

 

تصمیمی اشتباه با استراتژی نا متوازان

هرچند انتقال این کارخانه ها به دلیل حفاظت و صیانت از بستر رودخانه بشار بود ولی در مقابل صدمات جبران ناپذیر وجود این کارخانه ها در دامنه های پر سترب طبیعت دنا، همچون لکه ننگی در کارنامه کاری مسئولان استان کهگیلویه و بویراحمد خواهد ماند.

 

یکی از باغداران روستای کریک در گفتگو با خبرنگار ما در مورد مشکلات عدیده باغداران این روستا گفت: روستای کریک یکی از مهمترین روستاهای استان در صنعت کشاورزی بوده که بیشتر محصولات آن در گذشته کاشت برنج بود، اما به دلیل عوض شدن زندگی سنتی مردم و رو آوردن آنها به زندگی مدرن کشاورزی بیشتر اهالی روستا صنعت باغداری را در پیش گرفته اند.

 

دست و پنجه نرم کردن کشاورزان دنا با کم آبی و بوران گرد و خاک

عبدی زاده  با بیان اینکه امروز باغدارن این روستا با مشکلاتی عدیده ای از جمله کم آبی دست و پنجه نرم می کنند، ابراز کرد:چندسالی است که طرح آبیاری قطره ای باغات این روستا بر زمین مانده و همین موضوع باعث شده که مشکلات زیادی برای آبیاری باغات این روستا به وجود آید.

 

توسعه باغداری دنا در محاصره چرخ دنده سنگ شکن های کوهی

این کشاورز روستای کریک در ادامه با انتقاد از احداث برخی سنگ شکن های کوهی در اطراف  این روستا و حتی در میان درختان گفت: در دو سال اخیر با احداث چند سنگ شکن در حوالی روستا میزان ثمر دهی محصولات باغداران این روستا حتی به 20درصد هم نمی رسد.

باغات دنا

 

وی با ابراز گلایه از مسئولان امر گفت: اگر یکی از مسئولان سری به باغات این روستا بزنند خواهند دید که خاکستر این سنگ شکنها چگونه خروار ها خاکستر را بر روی شاخه ها و ثمر های این درختان نشانده و باعث شده که برخی از این درختان به کلی خشک شوند.

 

سنگ شکن های که مجوز قانونی ندارند

این باغدار روستای کریک با بیان اینکه این سنگ شگن ها حتی مجوز قانونی ندارند و حتی در شب به کار خود ادامه می دهند،ابراز کرد: شبانه کار کردن این سنگ ها در شب حتی باعث دلخوری اهالی روستا شده و نبود تور محافظ برای مهار خاکستر این سنگ شکن ها باعث شده که بیشتر اوقات روز ریزگردهای این کارخانه ها بیشتر از حد خود نمایی کند.

 

هاشم پور یکی دیگر از باغداران این منطقه با بیان اینکه امروز کم آبی یکی از مشکلات عدیده این روستا است، گفت: این روستا در یک منطقه مهم کشاورزی قرار داشته که بیشتر زمین های آن بایر کشاورزی و باغداری است و اگر آب به آنان نرسد به کلی خشک خواهد شد.

 

باغات دنا

این باغدار روستای کریک با انتقاد از مسئولان امر گفت:طرح آبیاری قطره ای به کنار، اما کسی نیست که رنج پر غصه مردم این دیدار را بشنود و از سالها رنج آنها در سرمای زمستان و بی آبی تابستان کسی خبری ندارد.

 

صنعت کشاورزی دنا باغداری است

عضو شورای مرکزی روستای کریک تصریح کرد:بیش از99درصداز صنعت تولیدی و اشتغال این روستا کشاورزی است و اگر به اندازه کافی آب به آن نرسد باید گفت که بیشتر منابع درآمد این مردم از بین  خواهد رفت.

 

سنگ شکن های کوهی سمی برای باغات کریک

یعقوبی به بودن چند سنگ شکن کوهی در حوالی این روستا اشاره کرد و گفت: این سنگ شکن ها به غیره از کم آبی خطری دیگر برای صنعت کشاروزی و حتی باغداری این منطقه محسوب می شوند.

 

وی با اشاره به این موضوع که خاکستر این سنگ ها باعث شده که برخی از باغات این روستا که در نزدیکی این سنگ شکن قرار دارند ثمر آنچنانی نداشته باشند، گفت:شنیده می شود برخی از این سنگ شکن ها مجوز قانونی ندارند و در شب به کار خود ادامه می دهند و به غیر از خاکستر، به منطقه های بکر این روستا آسیب های جدی وارد کرده اند. 

 

باغات دنا

کم آبی و گردو غبار ناشی از فعالیت واحدهای تولید شن و ماسه کوهی غیرمجاز در دامنه های دنا بخش زیادی از باغ های شهرستان دنا به ویژه در روستای توریستی کریک را در آستانه نابودی قرار داده است.

 

طبیعتی که با ورود این ماشین آلات غول پیکر رو به نابودی گذاشته وبه جزء زخم های کهنه و نابودی درختان چیز دیگری از آن به جا نمانده است و حتی امروز ریزش خروار خروار خاکستر آن ها بر روی درختان باغداران بر زخم های کهنه آنها به غیر از کم آبی افزوده است.

 

روستای کریک

سنک شکن های کوهی که باید طبق مصوبه شورای اداری استان در زمان استاندار پیشین باید در منطقه ای بدون پوشش گیاهی استقراریابند در حال حاضر در بیشترین مناطق استان در لابه لای درختان و پوشش گیاهی مراتع طبیعی و بکر جاگرفته وبه جزء تخریب و پایمال کردن این مناطق کاری دیگر را انجام نمی دهند.

 

نابودی صنعت کشاورزی دنا در سایه بی توجهی

 تنها مسیر برای حمل شن و ماسه این سنگ شکنها، بیشتر مسیرهای کوهی و طبیعت های بکر است که با وجود رفت و امد زیاد ماشین آلات سنگین در این مسیرها،منابع طبیعی با سرعت چشمگیری رو به افول رفته و جاذبه های اصلی خود را از دست می دهد و در آینده به جزء خرابه ای از ریز گرد خاکهای تولید شده از این سنگ شکن های کوهی بر بدنه درختان و مزارع، چیز دیگری بر جای نخواهد ماند.

 

منبع:بویرخبر

انتهای پیام/ر

تبلیغات تلگران زیر خبر
کلیدواژه
نظرات | 0 نظر
captcha
تمامی حقوق این سایت محفوظ و متعلق به “ صبح زاگرس” ما می باشد.