گروه: اخبار استان خبر: 79043 / تاریخ انتشار : 1395/8/9 ساعت : 08:32

عملیات توپکرانی هوشمند در خطوط لوله نفت و گازگچساران

رئیس خدمات چاه های نفت و گاز گچساران گفت: با هدف و بازرسی ، تشخیص ، تعیین میزان خوردگی‌ها و تشخیص معایب احتمالی 40 کیلومتر توپکرانی هوشمند با موفقیت بر روی خطوط لوله نفت و گاز گچساران صورت گرفته است .

به گزارش پایگاه تحلیل و اطلاع رسانی صبح زاگرس،بیژن آقایی رئیس خدمات چاه های شرکت نفت و گاز گچساران گفت:عملیات اجرایی 3هزارو 675 کیلومتر توپکرانی در سایزهای مختلف از خط لوله 4 تا 42 اینچ در این شرکت انجام گرفته است .

وی افزود:با توجه به وجود تعددخطوط لوله در موقعیت جغرافیایی این منطقه که از نقاط کوهستانی و صعب العبور در چهار استان کهگلویه و بویراحمد ، خوزستان ، فارس و بوشهروبعضاکوهستانی عبور می‌‌کند در برخی موارد بازدیدها به علت عملیاتی بودن توسط بالگرد صورت می گیرد .

 آقایی با بیان اینکه 285 مورد توپکرانی در یکسال و نیم گذشته انجام شده است اظهار کرد : این عملیات در راستای حفظ ، تولید و نگهداری از خطوط اصلی و صادراتی نفت و گاز وگاز مایع انجام شد.

وی ادامه داد: با هدف و بازرسی ، تشخیص ، تعیین میزان خوردگی‌ها و تشخیص معایب احتمالی 40 کیلومتر توپکرانی هوشمند نیز با موفقیت بر روی خطوط لوله نفت و گاز گچساران صورت گرفته است .

 آقایی در تشریح توپکرانی هوشمند و ویژگی آن خاطر نشان کرد: توپک هوشمند این ویژگی رادارد که علاوه بر حرکت درون خط لوله ، با ایجاد میدان مغناطیسی ، اطلاعات مربوط به مشکلات خطوط لوله از قبیل کاهش ضخامت درونی و بیرونی خطوط را به صورت شعاعی و طولی گزارش کند .

وی افزود:نتایج حاصل از توپکرانی توسط کارشناسان بررسی و در نتیجه به منظور جلوگیری از آسیب دیدگی خطوط لوله ، حفظ ، صیانت از خط لوله صادراتی و آلودگی زیست محیطی عملیات ترمیم بر روی این خطوط آغاز می شود .

رئیس خدمات چاه های نفت وگازگچساران تصریح کرد: توپکرانی عملیات عبور دادن شی خارجی با فرایندی خاص از خطوط انتقال نفت و گاز است که باهدف تمیز کردن شریان های انتقال از رسوبات ایجاد شده ، خارج ساختن مایعات، اندازه گیری قطر درونی، پوشش دادن جداره لوله با مواد ضد خوردگی و بازدید درونی خطوط صورت می گیرد.

 آقایی با اشاره به ویژگی شرکت نفت گچساران یادآور شد:این شرکت با در اختیار داشتن بیش از شش هزار کیلومتر خطوط لوله در سایزهای 4 تا 42 اینچ در حوزه گچساران وچهار استان کشور و عبور خط لوله صادراتی نقش بی بدیلی در صنعت نفت و اقتصادکشور دارد.

 پایگاه خبری تحلیلی آفتاب جنوب

انتهای پیام/م/200

 

 

تبلیغات سروش زیر خبر
کلیدواژه
نظرات | 0 نظر
captcha
تمامی حقوق این سایت محفوظ و متعلق به “ صبح زاگرس” ما می باشد.