گروه: اخبار استان خبر: 66483 / تاریخ انتشار : 1395/6/8 ساعت : 09:27

عقاب تیز پرواز گچسارانی همچنان گمنام /شهیدی که بعثی های برای سرش جایزه گذاشتند

«ابراهیم امیدبخش» در سال 1352 برای گذراندن دوره تکمیلی پرواز به آمریکا سفر کرد و پس از 2 سال با دست پر و گرفتن ساعت طلای خلبانان به میهن عزیزمان بازگشت.

به گزارش پایگاه تحلیل و اطلاع رسانی صبح زاگرس ،بیش از 34 سال از عروج سرلشگر خلبان جاویدالاثر «ابراهیم امیدبخش » می گذرد، شهیدی که رشادت هایش همیشه در ذهن هم میهنانش باقی خواهد ماند.

 

ابراهیم امیدبخش یازدهم مردادماه سال1332در شهرستان نفتخیز گچساران از توابع استان کهگیلویه و بویراحمد چشم به جهان گشود،وی 2برادر و 4 خواهر داشت و پدرش حاج علی این خانواده سنتی و مذهبی را با درآمد مغازه اش اداره می کرد.

 

ابراهیم دوران ابتدایی خود را در اهواز و دوره متوسطه و دبیرستان را در دبیرستان کورش کبیر (ولایت فعلی)در سال 1351 در گچساران به اتمام رسانیدو در همان سال در آزمون دانشکده افسری خلبانی در تهران پذیرفته شد.

 

 وی پس از گذراندن دوره مقدماتی پرواز در سال 1352 به آمریکا اعزام شد و در سال1354 با دست پر و گرفتن ساعت طلای خلبانان در آمریکا(این ساعت به خلبان برتر در هر دوره اهداء می شد) به میهن عزیزمان بازگشت و به پادگان بوشهر اعزام شد.

 

در اواخر سال 1358 جهت تدریس به خلبانان به تهران اعزام شد و در زمان جنگ تحمیلی بار دیگر برای انجام وظیفه به پادگان بوشهر منتقل شد و در عملیات حصر آزاد سازی سوسنگرد شرکت نمود.

 

این عملیات با فرماندهی مستقیم آیت الله خامنه ای و شهید مصطفی چمران در تاریخ 26 آبان ماه سال 1359 به شکست حصر سوسنگرد انجامید.

 

در عملیات آزاد‌سازی سوسنگرد در 26 آبان‌ماه سال 1359 که به شکست حصر سوسنگرد منجر شد، 24 خلبان نیروی هوایی شرکت داشتند که از این تعداد «سروان خلبان شهید هوشنگ کیان‌آرا»، «سید محمدتقی حسینی»، «محمد کام‌بخش ضیایی»، «نعمت‌الله اکبری سامانی»، «سرهنگ دو خلبان یونس خوش‌بین» و «ستوانیکم خلبان ابراهیم‌ امیدبخش» به شهادت رسیدند

 

هم‌چنین «استوار دوم شهید حسین سلمان‌زاده»، «گروهبان یکم شهید»، «ابراهیم قهوه‌چی‌زاده»، «استوار دوم شهید غلامعلی حلاج قدوی»«سروان فنی شهید عبدالله عیسی پور»، «ستوان دو شهید سیدعلی اکبر حیدری» نیز از دیگر شهدای نیروی هوایی در جریان عملیات آزاد‌سازی سوسنگرد است

 

سرلشکر خلبان جاوید الاثر ابراهیم امید بخش از خلبانان گردان 61 شکاری بوشهر بود.

 

زنده نگه داشتن نام و یاد شهداء در جامعه امروز ما از اهمیت بالایی برخوردار است اما مظلومیت و گمنامی شهداء دل بسیاری از رهروان عرصه جهاد وشهادت را به درد می‌آورد.

 

سرلشکر خلبان جاویدالاثر ابراهیم امید بخش  هنوز هم همانند بسیاری از شهداء گمنام و غریب مانده که نیاز است تا با همت نهادهایی چون بنیاد حفظ آثار، بنیاد شهید و با مشارکت رسانه‌ها این شهید والا مقام به مردم و نسل حاضر شناسانده شوند.

 

 

انتهای پیام/200

 

تبلیغات سروش زیر خبر
کلیدواژه
نظرات | 0 نظر
captcha
تمامی حقوق این سایت محفوظ و متعلق به “ صبح زاگرس” ما می باشد.