گروه: دین و اندیشه خبر: 63379 / تاریخ انتشار : 1395/4/9 ساعت : 18:38
در تفسیر سوره مبارکه نور مطرح شد

حجت‌الاسلام رفیعی: سلام کردن مقدم بر کلام است/ به چه کسانی نباید سلام کرد؟

ستاد حوزه علمیه قم با اشاره به اثرات سلام کردن به دیگران گفت: در روایات آمده که بر بت‌پرستان، رباخواران، شراب‌خوران، قماربازان، فاسقان و روزه‌خواران سلام نکنید مگر اینکه سلام ما سبب امر به معروف و نهی از منکر باشد.

به گزارش پایگاه تحلیل و اطلاع رسانی صبح زاگرس حجت‌الاسلام والمسلمین ناصر رفیعی ظهر امروز در شبستان امام خمینی(ره) حرم حضرت معصومه (س) در ادامه تفسیر سوره مبارکه نور اظهار داشت: پیامبر اکرم (ص) فرموده‌اند در بهشت جایگاه و درجه‌ای وجود دارد که این جایگاه تنها رهبر و پیشوای عادل، افرادی که صله رحم  دارند و انسان عیال واری که صبور است، می‌رسد.

استاد حوزه علمیه قم با بیان اینکه صله رحم به معنای رابطه داشتن است و به‌معنای رفت و آمد و مهمانی گرفتن نیست، افزود: اسلام برای اینکه سلام‌کردن فرهنگ‌سازی شود، حتی تأکید کرده که وقتی وارد خانه خالی نیز می‌شوید سلام دهید. پیامبر اکرم (ص) در هنگام ورود به مدینه نخستین مسئله‌ای که مورد توجه قرار داده‌اند "سلام کردن" به اطرافیان بود.

وی با بیان اینکه ائمه (ع) سلام‌کردن را مقدم بر کلام می‌دانستند، خاطرنشان کرد: در روایات آمده که بر بت‌پرستان، رباخواران، شراب‌خوران، قماربازان، فاسقان و روزه‌خواران سلام نکنید، مگر اینکه سلام ما سبب امر به معروف و نهی از منکر باشد.

استاد حوزه علمیه قم با بیان اینکه برکت و پاکیزگی اثرات سلام‌کردن به دیگران است، تصریح کرد: خداوند این آیات را برای ما بیان می‌کند تا اینکه بیاندیشیم و به آن‌ها عمل کنیم چراکه در این آیات، اهمیت آداب معاشرت بیان شده است که باید راجع به آن اندیشه و عمل کرد همچنین نخستین حقی که مؤمن به گردن مؤمن دارد، اینست که هر آنچه برای خود نمی‌پسندیم برای دیگران نیز نپسندیم./تسنیم

انتهای پیام/

تبلیغات سروش زیر خبر
کلیدواژه
نظرات | 0 نظر
captcha
تمامی حقوق این سایت محفوظ و متعلق به “ صبح زاگرس” ما می باشد.