گروه: دین و اندیشه خبر: 62091 / تاریخ انتشار : 1395/3/20 ساعت : 17:13
به بهانه آغاز ماه مبارک رمضان؛

فرصت طلایی رمضان از منظر پیامبر اسلام(ص)

پیامبر گرامی اسلامی(ص) در خطبه شعبانیه به ارزش و اهمیت ماه مبارک رمضان پرداخت که در یادداشت پیش رو با تکیه بر این فرمایشات گهربار،به لزوم استفاده از این فرصت اشاره شد.

به گزارش پایگاه تحلیل و اطلاع رسانی صبح زاگرس اگر کمی در مورد راز و رمز خلقت آسمانها و زمین و در نهایت انسانها بررسی و تحقیق کنیم، می بینیم که خداوند متعال ما را به عنوان انسان و جانشین خویش از بین تمامی مخلوقات گزینش نمود و بر این کره خاکی فناپذیر فرستاد و به ما فرصت زندگی کردن به عنوان یک عنصر گزینش شده خلقت داد.

 

ابر و باد و مه و خورشید و فلک در کارند    تا تو نانی به کف آری و به غفلت نخوری

همه از بهر تو سرگشته و فرمانبردار              شرط انصاف نباشد که تو فرمان نبری

 

تمام سیستم پیچیده و مرموز هستی برای این خلق شده است که عنصر گزینش شده  خداوند یعنی انسان بتواند در حد توان خود از فرصتهای هستی بهره گیرد ؛فرصت‏های زندگی باشتاب تر از آنچه ما تصور می کنیم و در یک چشم بر هم زدن از دست می روند.

 

 همیشه فرصت ها در زندگی یکسان نیستند و برخی از آنها نسبت به برخی دیگر حساس تر و سرنوشت ساز تر هستند ؛به همین خاطر به برخی از فرصتها طلایی می گویند.

 

ماه مبارک رمضان فرصتی طلایی و سرنوشت ساز است که پیامبر اکرم(ص) در خطبه موثر و تکان دهنده شعبانیه اینگونه مهر تاییدی بر طلایی بودن این فرصت ها می زند:" «اى مردم! همانا ماه خدا ، همراه با برکت و رحمت و آمرزش، به شما روى آورده است ؛ماهى که نزد خدا برترینِ ماه هاست و روزهایش برترینِ روزها ،شب هایش برترینِ شب ها و ساعاتش برترینِ ساعات است. ماهى است که در آن به میهمانى خدا دعوت شده اید و از شایستگانِ کرامت الهى قرار داده شده اید .

 

نَفَس‌هایتان در آن ، تسبیح است ، خوابتان در آن ، عبادت ، عملتان در آن ، پذیرفته و دعایتان در آن، مورد اجابت است. پس با نیّت‌هاى راست و دل‌هاى پاک، از پروردگارتان بخواهید تا براى روزه دارىِ آن و تلاوت کتاب خویش ، توفیقتان دهد ؛چرا که بدبخت ، کسى است که در این ماه بزرگ ، از آمرزش الهى محروم بماند ."

 

وقتی فرصت طلایی است، باید زبده ترین مربی هستی به ما مشاوره و آموزش دهد تا بیشترین بهره را از این فرصت بگیریم ؛آیا برتر از پیامبر اسلام(ص) کسی سراغ دارید که بتواند آموزه های ربانی خویش را خالصانه و صادقانه در اختیارمان بگذارد؟ایشان در بخشی دیگر از خطبه شعبانیه می فرماید:"با گرسنگى و تشنگى خود در این ماه ، گرسنگى و تشنگىِ روز قیامت را یاد کنید ؛به نیازمندان و بینوایانتان صدقه بدهید ؛ به بزرگان خود احترام ، و بر کوچک‌هایتان ترحّم ، و به بستگانتان نیکى کنید.زبانتان را نگه دارید ؛ چشم‌هایتان را از آنچه نگاه به آن حلال نیست، بپوشانید ؛ گوش هایتان را از آنچه شنیدنش حلال نیست، فرو بندید ؛به یتیمان مردم ، محبّت کنید تا بر یتیمان شما محبّت ورزند ؛از گناهانتان به پیشگاه خداوند توبه کنید ؛ در هنگام نمازها ، دستانتان را بر آستان او به دعا بلند کنید ، که آن هنگام (وقت نماز) ، برترینِ ساعت هاست و خداوند با نظر رحمت به بندگانش مى نگرد و هر گاه با او مناجات کنند ، پاسخشان مى دهد و چون او را صدا بزنند ، جوابشان مى گوید و چون او را بخوانند ، اجابتشان مى‌کند ."

 

جانها متاعی در رهن اعمال!

حضرت محمد(ص) در ادامه می فرماید:"اى مردم! جان‌هاى شما در گرو کارهاى شماست ، پس با طلب آمرزش‌، آنها را آزاد سازید ؛و پشت‌هاى شما از بار گناهانتان سنگین است ، پس با طول دادن سجده‌هاى خود، آنها را سبک کنید و بدانید که خداوند ـ که یادش والاست ـ به عزّت خود سوگند خورده است که نمازگزاران و سجده کنندگان را عذاب نمى‌کند و در روزى که مردم در پیشگاه پروردگار جهانیان [براى حساب ]مى ایستند ،آنان را با آتش ، هراسان نمى سازد ."

 

در فرصت های طلایی هیچ کوششی بی نتیجه نیست و ریزترین فعالیت از دیدگاه ما،پاداشی چندین برابر دارند ؛پیامبر اکرم(ص) برای نمونه افطار کردن یک روزه دار را با آزاد سازی یک برده برابر می شمارد و می فرماید:" اى مردم ! هر که از شما در این ماه ، روزه‌دارى را افطار دهد ، پاداش او براى آن عمل نزد خدا ، همچون آزاد کردن یک برده و آمرزش گناهان گذشته اوست» .

 

در فرصت اندک و طلایی ماه مبارک رمضان است که انسان از وسوسه‏های شیطان و زمینه‏های انحراف و گناه در امان است و اگر بخواهد و اراده کند، محال است که قدمی به پیش برندارد و نتیجه اش را در زندگی نبیند، مگر آن‏که خود نخواهد.

یادداشت از:سید علمدار تقوی

انتهای پیام/

تبلیغات سروش زیر خبر
کلیدواژه
نظرات | 0 نظر
captcha
تمامی حقوق این سایت محفوظ و متعلق به “ صبح زاگرس” ما می باشد.