گروه: اخبار استان خبر: 60266 / تاریخ انتشار : 1395/2/21 ساعت : 12:55
گفت و گوی صبح زاگرس با یک امدادگر به مناسبت هفته هلال احمر:

حرف های جالب امدادگر هلال احمر کهگیلویه و بویراحمد/ یک هدیه به همسرم + تصاویر

امدادگران جمعیت هلال احمر هنگام وقوع رخدادها و حوادث ، بدون چشمداشت و همچون فرشتگان نجات به یاری حادثه دیدگان می شتابند تا با ایثار و فداکاری جانی را نجات دهند و دلی مجروح را تسکین کنند.

به گزارش پایگاه تحلیل و اطلاع رسانی صبح زاگرس ، عوامل جمعیت هلال احمر برای تسکین آلام بشری و ارایه خدمات انسان دوستانه از هیچ تلاش و کوششی فروگذار نیستند ودر هر کجای جهان که حادثه ای رخ دهد خود را شریک دانسته و جهت تسکیل درد و آلام بشری به یاری آسیب دیدگان می شتابند.

جمعیت هلال احمر و صلیب سرخ دارای اصول هفتگانه ˈبی طرفی ، بی غرضی ، استقلال ، خدمت داوطلبانه ، بشر دوستی، یگانگی و جهان شمولیˈ می باشد و تلاش برای تسکین آلام بشری ، کوشش در جهت برقراری دوستی و تفاهم مقابل و صلح پایدار میان ملت ها ، حمایت از زندگی و سلامت انسانها بدون در نظر گرفتن هیچگونه تبعیض میان آنها و تلاش برای تامین احترام و کرامات انسانی از اهداف کلی این سازمان محسوب می شود. 

18 تا 24 اردیبهشت  هفته هلال احمر نامگذاری شده و شعار امسال این سازمان در کشور ” بنی آدم اعضای یکدیگرند " است.

این هفته فرصت مغتنمی دست داد تا با یکی از جوانان امدادگر هلال احمر کهگیلویه و بویراحمد در یاسوج گفت و گویی داشته باشیم و حرف های این فرشته نجات که باعشق و علاقه در این کار فعالت می کند تا در لحظه بروز حوادث بر بالین مجروحان و حادثه دیدگان حاضر شود و مرهمی بر دردهای آنان باشد را بشنویم.

در زیر گفت و گوی خبرنگار پایگاه خبری صبح زاگرس با این جوان امدادگر و کارمند جمعیت هلال احمر کهگیلویه و بویراحمد که در پایگاه امدادی سرگچینه مشغول به خدمت است را دنبال کنید.

 

1. ضمن معرفی خودتون تعریف شما از هلال احمر چیه؟

سید محمود غلامی کاردان فوریت های پزشکی، کارشناس امداد و سوانح و کارمند جمعیت هلال احمر کهگیلویه وبویراحمد هستم که در حال حاضر در پایگاه امداد و نجات حوادث جاده ای سرگچینه در امر خدمات رسانی به مردم و مسافران فعالیت دارم.

هلال احمر سازمانی مردمی است که در شرایط بحرانی به طوری شبانه روزی با نیروهای آموزش دیده و توانمند در تمام نقاط کشور و استان به یاری مردم می شتابد.

 

 2. چی باعث شد این شغل رو انتخاب کنید؟

در وهله نخست دست تقدیر و سرنوشت و دوم نیز لذت بخش بودن کمک به همنوعان در کارهای عملیاتی باعث شد تا وارد جمعیت هلال احمر شوم ضمن اینکه ازکودکی علاقه شدیدی به کارهای درمانی و پزشکی داشتم و میخواستم پزشک شوم اما در کنکور قسمت نشد و  به رشته پیش بیمارستانی اومدم و مشغول شدم.

 

3. از اینکه لباس خدمت به تن کردین و دارین جان انسانها را درجاده ها نجات می دید چه حسی دارین؟

 

زیباترین و لذت بخش ترین حسی که خدا شامل حال ما کرده همین لذت نجات جان مصدمین نیاز به کمک میباشد. شاید برای تامین معیشت زندگی و خانواده در کار دیگری می توانستنم مشغول به فعالیت شوم اما امدادگری حس و حال دیگری دارد.

 

4. مردم از چه دیدگاهی به شغل و فعالیت شما نگاه می کنند؟

دیدگاه مردم ،یعنی دانستن تمام روش های کمک کردن در همه لحظه ها و احترام به شخص اورژانسی زیرا ما مسئول ساماندهی شرایط بحرانی هستیم.

 

5. مهمترین چیز برای یک امداد هلال احمر در برخورد با یک حادثه چیه؟

 

تکمیل دانش و آموزش های فراگرفته و بکار بردن آنها برای مصدومین وکمک باتمام وجود. 

 

6. تلخ ترین و شیرین ترین خاطره شما از حضور در هلال احمر چیه؟

تمام صحنه ها تلخ هستند و آه و ناله های هنگام کمک به مجروحین حوادث تا مدتها در ذهن ما می ماند اما شیرنی کار زمانی است که آنها رو بعدا سالم ببینیم و نتیجه تلاش خود را در عمل مشاهده کنیم.

تلخ ترین صحنه سوختن یک مصدوم در ماشین و فریاد و زجه های وی بود که هیچ راهی برای کمک نبود و از بیرون ناله های مادری که نمی توانست به فرزنش کمک کند و التماس دیگران می کرد را هیچ وقت فراموش نمی کنم.

اما پدر یکی از مصدومان حادثه ای که ما فرزند او را نجات داده بودیم به طور اتفاقی باما برخورد داشت و گفت فلان تصادف فرزندم راشماها نجات دادید و سراغ فرزندش را گرفتم تا در آن حادثه وحشتناک که امیدی به زنده بودنش نبود ما کمک کردیم و به بیمارستان انتقال دادیم وب عدیکسال و نیم متوجه شدم بیمار زنده است و بسختی زندگی می کند که بعدا آدرس مارو گرفتن و برای تشکر به پایگاهمون مراجعه کرد نتیجه کارمون رو مثبت دیدیم.

7. در تصادفات جاده ای برخی دیر رسیدن نیروهای امدادی را دلیل از بین رفتن مردم می دونن نظر شما چیه؟

قطعا زمان برای ما مهمترین اولویت دسترسی به مصدومان است اما به شرط سلامتی خودمان بخاطر همین ما با اعلام حادثه سعی در رسیدن باکمترین زمان را داریم وهیچوقت کوتاهی نمیکنیم زمان برای ما تعریف شده است.

 

8. تا حالا دختر یا پسر شما در مورد کارتون سوال کردن ؟ جوابش رو چطوری دادین که براش تفهیم بشه؟

سوال شده ماهم با رغبت و علاقه به شغلمان بارها انها رامشتاق کرده ایم و با گفتن حوادث گذشته وهیجان عملیات ها آنها را از نحوه امدادگری و فعالیت آگاه کردیم.

 

9. این شعر سعدی "بنی آدم اعضای یکدیگرند  که در آفرینش ز یک گوهرند " چه چیزی را در ذهن شما تداعی میکنه؟

 همه ما به هم وابسته ایم و نیاز به یکدیگر داریم.

 

10. گاهی وقت ها شرایطی برا آدم پیش میاد که بین دوراهی قرار میگیره آیا شما تا حالا تو شغلتون در این شرایط حساس قرار گرفتین اون لحظه چه تصمیمی گرفتین؟    

کمتر پیش آمده، اما سعی کردم بهترین نتیجه رو دنبال کنم حتی نسبت به مسئولیت شغلم آن را پذیرفتم و جوابگو بودم.

 

11. ویژگی های فردی و تخصصی یک امدادگر چیه؟

یک امدادگر زمانی که نسبت به جان مصدوم مسؤله باید اول علم درمانی خود را به روز نگه دارد اگاه به زمان کمک کردن باشد، عکس العمل سریع داشته باشد، آراسته وشاد باشد و برای کمک کردن به مصدومان زمان و مکان و نژاد نشناسد.

 

12. اهل کتاب خواندن و ورزش هم هستین ؟ رشته ها نام ببرید و اسم آخرین کتابی که خوندید رو بفرمایید.

بله خواندن کتاب آرامش ذهنی و روحی برایم میاورد و آخرین کتابی که خواندم امداد الهی بوده. ورزش والیبال بسیار زیاد بازی می کنیم و تیم قهرمان چندین دوره اداره بوده ایم ، تنیس روی میز هم بازی می کنم.

13. هلال احمر به عنوان یک نهاد مردمی چه تاثیری در کمک رسانی به مردم داره؟

هلال احمر از جنس خود مردمه و برای کمک به مردم تاسیس شده و هدف اصلی جهانی است.

 

14.  با این کلمات یه جمله بسازید ( هلال احمر - امدادگر - عاشق - حادثه - خانوداده - یک روز برفی ).

یک امدادگر عاشق خانواده است اما در مواقع بروز حادثه و کمک به مردم حتی در روز برفی آماده کمک رسانی است.

 

15. دیده شده گاهی نیروهای امدادی هلال احمر حیوانات و پرندگان زخمی رو هم مداوا می کنند آیا این کار جزو وظایف آنهاست یا نه؟ به طور کلی کمک به جانداران چه لذتی داره؟

کار ما نجات جان هست حالا هر موجود زنده ای که نیاز به کمک دارد، انسانیت ایجاد می کند کمک کنیم درهر جا و هرلباس فکر کنم همه انسانها یکبار این لذت روچشید باشندو تا عمق دل ان را احساس کرده اند.

 

16. بهترین هدیه ای که تا حالا در هفته هلال احمر از همسرتون گرفتین چی بوده؟

معمولا بخاطر تحمل سختی ها و شغل شبانه روزی که دارم و همکاری که همسرم با من دارد، در هفته هلال احمر به همسرم هدیه داده ام.

 17. گاهی قلب یک حادثه دیده با دستان یک امدادگر هلال احمر به تپش می افته و برمی گرده این صحنه رو با چه چیزی میشه معامله کرد؟

فقط بهشت رو می شود به این امدادگر هدیه داد چون کار خدایی کرده است.

 18.  فرق یه امدادگر با یه پرستار چیه؟

شان و منزلت هردو نزد خداوند بالاست دراین دنیا نمی توان اجر معنویشان را ادا کرد.

19. با توجه به کارتون ایام عید رو شما چگونه سپری می کنید؟ 

بهترین ایام عید را درکمک کردن به هموطنان گذراندم و کمتر فرصت شده به تفریحات خودم مشغول باشم.

 20. بهترین دعایی که مردم و پدر و مادرتون درحقتون کردن چی بوده ؟

عاقبت بخیری و سلامت برای خودم و خانواده ام

21 . خونسردی و تخصص چقدر در کار شما اهمیت داره؟

تمام بازخورد و نتیجه کارمان به خونسردی و آرامش و بکارگیری تخصص هایمان بربالین بیمار مربوط می باشد و جان یک انسان در وهله اول در دست خدا بعد در دست ماست.

22. آیا شما در مراسم اربیعن حسینی به زائرانی که به کربلای معلی اعزام شدند هم خدمات رسانی کردید؟

بله . خدمت کردن به زائران آقا امام حسین(ع) و حضرت ابولفضل (ع) افتخاری است که نصیب من شد و کمک کردن به زائران را از بهترین دوران زندگی خودم می دانم.

 

 

 

ضمن تبریک هفته هلال احمر به تمامی عوامل و امداگران این سازمان از سید محمود غلامی که با وجود مشغله کاری وقت خود را در اختیار ما گذاشت و در این گفت و گو همکاری کردند صمیمانه تقدیر می شود.

 

انتهای پیام/200

تبلیغات سروش زیر خبر
کلیدواژه
نظرات | 3 نظر
مجتبی الهی
1395/2/21 - 21:01
خدا پشت وپناه چنین افرادی باشد.انشاالله که در کارشان موفق باشند.
rateup 0
 ratedown 0
مرادیان
1395/2/22 - 00:22
تبریک و سپاس از امدادگر غیور بویراحمد.با آرزوی سلامتی.خدا قوت
rateup 0
 ratedown 1
فروغی
1395/2/22 - 15:53
ان شا الله همیشه در کارتون موفق باشید
rateup 0
 ratedown 0
captcha
تمامی حقوق این سایت محفوظ و متعلق به “ صبح زاگرس” ما می باشد.