گروه: اخبار استان خبر: 59042 / تاریخ انتشار : 1395/2/4 ساعت : 09:38

گردشگری و معضل زیست محیطی در پایتخت طبیعت ایران

در پی گردشگری اثراتی منفی شامل تولید زباله، آلودگی آب، آلودگی هوا و... به وجود می آید که عدم وجود یک استراتژی مناسب برای مدیریت توسعه این شهر چالش هایی بیشتری بوجود می آورد.

به گزارش پایگاه تحلیل و اطلاع رسانی صبح زاگرس محسن مطهریان، دانشجوی کارشناس ارشد طراحی شهری دانشگاه هنرهای زیبا تهران با ارسال یادداشتی برای این پایگاه خبری تحلیلی به نکات جالبی در رابطه با  گردشگری و معضل زیست محیطی  که به این واسطه ایجاد می شود اشاره کرده که به شرح زیر است.

سازمان گردشگری در بیانیه ی مانیل،گردشگری را نیاز اساسی در هزاره سوم معرفی کرده است. شهرها یکی از پربیننده ترین مقاصد گردشگری جهان به شمار می آیند که هر ساله پذیرای میلیون ها نفر گردشگرند.

 

مدیریت گردشگری اکنون به فعالیتی مهم بدل گشته است که جریان کارها، اقدام های اجتماعی و تغییرات فضایی فراوانی را به ویژه در کشورهای اروپایی شکل می دهد (تقوایی،1390،ص9)ارتباط بین محیط زیست و گردشگری بسیار نزدیک است؛ زیرا که از ویژگی های بسیار مهم محیط زیست، این است که جاذبه ای برای گردشگران به شمار می آید. امکانات و زیرساخت های گردشگری نیز، به نوبه ی خود، از برخی جنبه ها به محیط زیست برمیگردد و همچنین موجب تأثیراتی بر محیط زیست می شود گردشگری می تواند هم اثرات مثبت و هم منفی از نظر محیط زیستی به همراه داشته باشد که پیشگیری از اثرات منفی، از جمله ضرورت ها برای حفظ منابع محیط زیستی و حتی فرهنگی، اجتماعی مناطق گردش پذیر است.

 

اثراتی منفی که در پی گردشگری به وجود می آید، شامل تولید زباله، آلودگی آب، آلودگی هوا، آلودگی بصری، آلودگی صوتی، بروز مشکلات کاربری زمین، شلوغی، ازدحام و ترافیک،رشد بیش از حد بخش خدماتی و رفاهی، آسیب به مناظر و نواحی طبیعی منطقه، تخریب جنگلها و سایر زیستگاه های منحصر به فرد و خاص و ... است(صالحی،1391،ص2) شهریاسوج بنا بر موقعیت استراتژیک در منطقه و دارا بودن بستر طبیعی و گردشگری مناسب یکی از نواحی گردشگری جنوب ایران می باشد که هر ساله در فصول گردشگری تعداد بسیاری از مسافران از خارج استان به این منطقه وارد می شوند.

 

عدم وجود یک استراتژی مناسب برای مدیریت توسعه این شهر چالشهایی همچون، اثرات زیست محیطی مانند آلودگی و تغییر در بافت کالبدی شهری، تغییر منظر نوار ساحلی شهر،تغییر الگوی ترافیکی در فصل گردشگری و... را برای توسعه آتی آن فراهم نموده که این موضوع ضرورت تدوین یک استراتژی جامع برای مدیریت این منطقه ی گردشگری را نمایان می سازد.

 

در عین حال گردشگری می تواند به عنوان یکی از فرصت های اجتماعی، فرهنگی و مهم تر از آن اقتصادی محسوب گردد و قطعا گردشکری می تواند تهدید بزرگ برای محیط زیست شهری پایتخت طبیعت ایران باشد که این خود دغدغه های فراوانی را برای همه ایجاد کرده است.باتوجه به موضوعات ارائه شده می توان به سوالات زیر رسید: 1-سیاست ها و راهبرد های مناسب جهت بهره برداری بهینه از گردشگر پذیر بودن شهر یاسوج چیست ؟ 2- راه حل ایجاد تعادل و توازن بین محیط زیست، گردشگری، فرهنگ و اقتصاد چیست؟

 

انتهای پیام/200

تبلیغات سروش زیر خبر
کلیدواژه
نظرات | 0 نظر
captcha
تمامی حقوق این سایت محفوظ و متعلق به “ صبح زاگرس” ما می باشد.