گروه: اخبار استان خبر: 58513 / تاریخ انتشار : 1395/1/25 ساعت : 11:42

بلاتکلیفی درد بی درمان روستانشینان بلهزار و مهریان / بلواری که روزهای بارانی دریاچه می شود

اما مشکلی که در روزهای بارانی در این بلوار بیش از همه خودنمایی می کند انباشت بیش از اندازه آب در این بلوار به دلایل نداشتن آبراه مناسب بوده که در برخی از مواقع باعث رفت آمد کُند خودروها و حتی تصادف در این جاده شده و آسیب های جدی را به شهروندان تحمیل کرده است.

به گزارش پایگاه تحلیل و اطلاع رسانی صبح زاگرس ،استان کهگیلویه وبویراحمد به دلیل شرایط محیطی و کوهستانی بودن، از نعمت جاده های استاندارد و ایمن بی بهره بوده و شاید همین امر باعث محرومیت کهنه و تاریخی استان از ادوار گذشته تا کنون بوده است.

 

ایمن بودن جاده های شهر نوپای یاسوج مرکز این استان که یکی از قطب های گردشگری جنوب ایران محسوب می شود به دلیل قرار داشتن در مسیر راه های ارتباطی استان های اصفهان، یزد و شیراز، از اهمیت خاصی برخوردار است و یکی از احتیاجات اساسی محسوب می شود.

 

اما دراین مطلب، نگاه ما به مشکلات شهر یاسوج نبوده بلکه به عمده مشکلاتی است که در حال حاضر گریبان حاشیه های این شهر و ساکنان آن را گرفته است.

 

بین الاشهرین لقبی برای مظلومیت

یکی از این مناطق، روستاهای مهریان و بلهزار در پنج کیلومتری شهر یاسوج است که به واسطه وجود تنگه زیبای مهریان به عنوان یک قطب مهم در صنعت توریسم محسوب شده و قرار گرفتن آن ها در مسیر راه های مواصلاتی یاسوج به استان های، یزد، اصفهان، شیراز و شهرتوریستی سی سخت، این روستاها را به عنوان یک منطقه مهم با بار ترافیکی زیاد معرفی کرده است.

 

مشکل اساسی این دو رستا که آنها را نیز بین الاشهرین نیز می نامند قرار گرفتن در بین دو شهر یاسوج و مادوان بوده که خدمات در این منطقه را بلاتکلیف کرده است.

 

بلواری مخوف در مرکز استان

وجود یک بلوار به درازی 10کیلومتر از ابتدای روستای مهریان تا انتهای شهر مادوان این منطقه را به یک منطقه خطرناک تبدیل کرده و هر روز شاهد تصادفات بیشمار و حوادث ناگواری در این منطقه هستیم که همگی نشان از استاندار نبودن این بلوار دارد.

 

یکی از دلایل خطرناک بودن این بلوار نزدیکی خانه های مردم به  این جاده بوده که صبغه ای قدیمی داشته و از طرف دیکر ناامنی این بلوار خود مزید بر علت شده که این مکان به یک مکان مخوف تبدیل شود.

 

رفت و آمد زیاد به واسطه قرار گرفتن در مسیر شهر توریستی سی سخت باعث شده تا روکش آسفالت این منطقه کهنه و فرسوده شود و به دلیل به وجود آمدن چاله چوله های زیاد در این مسیر، بعضاٌ شاهد اتفاقات و تصادفات ناگوار باشیم

 

دریاچه ای که با یک بارش شکل می گیرد

علاوه بر این مشکل عرض کم جاده، پیچ های تند، دست اندازهای غیر استاندارد، نبودن تقاطع های غیره همسطح و استاندارد، روشنایی ضعیف و عدم استفاده از علائم رانندگی از دیگر مشکلات اساسی این منطقه است.

 

اما مشکلی که در روزهای بارانی در این بلوار بیش از همه خودنمایی می کند انباشت بیش از اندازه آب در این بلوار به دلایل نداشتن آبراه مناسب بوده که در برخی از مواقع باعث رفت آمد کُند خودروها و حتی تصادف در این جاده شده و آسیب های جدی را به شهروندان تحمیل کرده است.

 

قرار داشتن تنگه زیبای مهریان، پیست اسکی کاکان، تنگه گنجه ای، شهر زیبا و توریستی سی سخت و منطقه پرجمعیت و مهاجر پذیر شهر مادوان در این مسیر، باعث گردیده که این محور از ترافیکی بالاتر از حد استاندارد برخوردار باشد که چاره جویی و اقدام مؤثر دستگاه ها و مسئولان متولی امر راهسازی، بیش از پیش ضروری به نظر می رسد.  

 

با توجه به حجم تردد و ترافیک بالای این منطقه، متأسفانه تاکنون اقدامی مؤثر برای حذف یا ساماندهی این مسائل صورت نگرفته و مسئولان استانی در زمانی نه چندان دور سعی بر تعریض جاده و ساخت پل های زیر گذر و روگذر برای این منطقه را داشته که هر کدام با گذر زمان و اغلب به دلیل نبود اعتبارات لازم به فراموشی سپرده شدند.

 

بلاتکلیفی درد بی درمان روستانشینان بلهزار و مهریان

بلاتکلیف ماندن روستاهای مهریان و بلهزار و قرار گرفتن آن ها بین دو شهر یاسوج و مادوان باعث شده تا به دلیل نداشتن مدیریت شهری و یا روستایی بالقوه، هر روز دچار مشکلاتی جدید شوند.

 

رفع نقاط حادثه خیز در مسیر این روستاها،احداث جاده های فرعی مناسب برای پیوند مسیرهای اصفهان و سی سخت، نصب روشنایی و حذف چاله های این مسیر از خواسته ها به حق اهالی روستاهای مهریان و بلهزار است که مسئولان امر می توانند با اتخاد تصمیمی مناسب  علاوه بر کاستن از حجم ترافیک این منطقه از وقوع حوادث ناگوار جلوگیری نمایند.

 

 
 
 
 
 
منبع:بویرخبر،
انتهای پیام/ر/200

 

تبلیغات سروش زیر خبر
کلیدواژه
نظرات | 0 نظر
captcha
تمامی حقوق این سایت محفوظ و متعلق به “ صبح زاگرس” ما می باشد.