گروه: بویر احمد خبر: 57341 / تاریخ انتشار : 1395/1/3 ساعت : 10:44

معرفی گنجینه و موزه میراث فرهنگی کهگیلویه و بویراحمد

وجود بیش از 270 شی تاریخی از دوره های مختلف در موزه یاسوج نمادی از تمدن و فرهنگ غنی مردمان ایران زمین است و ایام نوروز فرصت مناسبی خواهد بود تا گردشگران فرهنگ دوست اقصی نقاط کشور از آن بازدید کنند.

به گزارش پایگاه تحلیل و اطلاع رسانی صبح زاگرس، این موزه باستانی با منبعی غنی از اشیا و آثار قدیمی از سال ۱۳۸۲ در فضایی به مساحت حدود ۱۵۰ متر مربع در طبقه دوم اداره میراث فرهنگی شهرستان بویراحمد راه اندازی شده است.

 

در این موزه اشیای فلزی شامل انواع ظروف فلزی، مثل کاسه، جام و گلدان، ابزار آلات جنگی مانند خنجر، شمشیر، پیکان و ابزار آلات تزئینی مانند مهره‌ها، گوشواره ها، حلقه ها و النگوها، همچنین سکه های دوران ساسانی و سکه‌های دوره ایلامی و چند مهره از دوره ساسانی نگهداری می شود.

 

یکی از مهم ترین اشیائی که در موزه یاسوج نگهداری می شود قطعه‌ای از نقش برجسته شاپور اول ساسانی بوده که بر روی سنگ حجاری شده است.

 

در موزه یاسوج همچنین اشیایی از دوره اسلامی شامل سکه های اوایل اسلام، سکه‌های عهد صفوی و قجری، ظروف چینی آبی و سفید و اشیای دیگر مثل خنجر و باروت نگهداری می شود.

 

از دیگر اشیای موزه یاسوج می‌توان به سنگ‌های قیمتی به اسم احجار کریمه یاد کرد که جنبه‌های تزئینی یا مذهبی آن برای ایرانیان باستان اهمیت ویژه‌ای داشته است.در مجموع ۲۷۰ شیئ از دوره‌های مختلف در این موزه به نمایش گذاشته شده است و آن را به یکی از نمونه‌های برجسته موزه‌های بومی تبدیل کرده است.

 

انتهای پیام/

 

تبلیغات تلگران زیر خبر
کلیدواژه
نظرات | 0 نظر
captcha
تمامی حقوق این سایت محفوظ و متعلق به “ صبح زاگرس” ما می باشد.