گروه: اخبار استان خبر: 57064 / تاریخ انتشار : 1394/12/26 ساعت : 20:30

بیست و پنج سال نام گذاری سال ها توسط مقام معظم رهبری + جدول

یکی از روش های ترسیم سیاست های کلی نظام و جهت گیری کشور که بر عهده مقام معظم رهبری می باشد نام گذاری سال ها است.

به گزارش پایگاه تحلیل و اطلاع رسانی صبح زاگرس به نقل از «تیتریک»،راساس قانون اساسی کشور ترسیم و ابلاغ سیاست های کلی نظام و جهت گیری کشور بر عهده رهبری نظام می باشد . این وظیفه از طرق مختلف به اجرا در می آید. سخنر انی ها، ابلاغ ها، نامه ها، دستور و در پاره ای موارد حکم حکومتی.

اما یکی از روش ها و شیوه های ترسیم جهت گیری کلی نظام و مسئولین که به ابتکار رهبری کنونی انقلاب ایجاد گردیده است نام گذاری سال ها است. ایشان به طور رسمی از سال 1378 در پیام نوروزی خود به این مسئله اشاره کردند و در سال های بعد نیز این روند را ادامه دادند به طوری که هر سال بر اساس تحولات و اتفاقات و بررسی بدنه کارشناسی نظام و مشورت با نخبگان نام و عنوانی را ابتدای نوروز برای سال آینده بر می گزینند. و طی آن سال نیز عمده سیاست ها و جهت گیری ها را بر اساس آن تنظیم و پیگیری می نمایند.

ایشان تا سال 78 از نام گذاری صریح و مشخص سالها پرهیز می نمودند و صرفاً تاکید های لازم را در پیام نوروزی مطرح می کردند. از سال 1369 تا 1377 دولت کارگزان با اولویت های سازندگی ، توسعه اقتصادی و توجه ویژه به بازسازی کشور مبتنی بر الگوهای توسعه ای رایج بود. طی این سالها تاکید رهبر انقلاب بیشتر بر اموری چون اصلاح امور، عدالت اجتماعی،وجدان کار، انضباط اقتصادی، پرهیز از اسراف و صرفه جویی، و توجه و تحکیم معنویت تاکید داشتند.

 

سال  عنوان سال 
1369  تاکید بر «تحول درونی و اصلاح امور»
1370  تاکید بر «صبح روشنی»
1371  تاکید بر «تحکیم معنویت»
1372  تاکید بر «عدالت اجتماعی»
1373  تاکید بر «صرفه‌جویی»
1374  تاکید بر «وجدان کاری، انضباط اجتماعی، انضباط اقتصادی»
1375  تاکید بر «ضرورت پرهیز از اسراف و حفظ ثروت و منابع عمومی کشور»
1376  تاکید بر «توجه به معنویات و فضایل اخلاقی»
1377  تاکید بر «صرفه جویی و پرهیز از اسراف،قناعت و پایداری بر مواضع اسلامی و انقلابی»
1378  امام خمینی (ره)
1379  امام علی(ع)
1380  اقتدارملی و اشتغال‌آفرینی
1381  سال عزت و افتخار حسینی
1382  خدمت‌گزاری.
1383  پاسخگویی
1384  سال همبستگی ملی و مشارکت عمومی
1385  پیامبر اعظم (صلی الله علیه و آله)
1386  اتحاد ملی، انسجام اسلامی
1387  نوآوری و شکوفایی
1388  حرکت به سمت اصلاح الگوی مصرف.
1389  همت مضاعف، کار مضاعف.
1390  جهاد اقتصادی
1391  تولید ملى و حمایت از کار و سرمایه‌ ایرانى
1392  حماسه‌ی سیاسی و حماسه‌ی اقتصادی
1393  اقتصاد و فرهنگ، با عزم ملی و مدیریت جهادی
1394  دولت و ملت، همدلی و همزبانی
1395 ...


سال 1378 به دلیل مصادف بودن صدمین سال تولد امام خمینی (ره) عنوان سال به نام ایشان برگزیده شد.

//////مروری بر بیست و پنج سال نام گذاری سال ها + جدول

سال 1379 نیز چون دو عید غدیر طی سال شمسی وجود داشت نام امام علی(ع) برای سال انتخاب شد.

//////مروری بر بیست و پنج سال نام گذاری سال ها + جدول

سال 1380 با همزمانی تحولات منطقه ای و گسترش نا امنی پیرامون کشور عنوان اقتدار ملی و اشتغال آفرینی برگزیده گردید. در این سال سیاست خارجی کشور با عنوان گفت گوی تمدن از سوی رئیس جمهور مطرح شده بود.

سال 1381 نیز همانند سال 79 ایام عزاداری محرم دوبار در سال شمسی قرار گرفته بود و فروردین آن سال رنگ و بوی حسینی در کشور موج می زد. این سال سال عزت و افتخار حسینی نام گذاری شد.

//////مروری بر بیست و پنج سال نام گذاری سال ها + جدول

 

سال 1382 به عنوان سال خدمت گذاری نام گذاری گردید. حمله نظامی آمریکا به عراق در ابتدای این سال از جمله مهمترین تحوالات منطقه بود.

سال 1383 پاسخ گویی انتخاب شد. این سال اخرین سال دولت اصلاحات بود و بسیاری از دستگاه ها و نهادها اطلاعات و گزارش فعالیت های خود را به مردم ارائه کردند.

سال 1384 مصادف بود با تهدیدات ایالات متحده و کشمکش اروپا و جمهوری اسلامی بر سر فعالیتهای هسته‌ای. این امر موجب گردید تا رهبر انقلاب مطبوعات، احزاب و سیاست‌مداران داخلی را به نوعی همبستگی و دوری از مناقشات داخلی دعوت کند و با توجه به انتخابات ریاست جمهوری این سال را سال همبستگی ملی و مشارکت عمومی نام نهادند.

سال 1385 در سال گذشته موجی از تحرکات و توهین ها به مقدسات اسلامی شکل گرفت که در راس آنها توهین نشریات دانمارکی به پیامبر اسلام بود و همچنین دوبار در سال شمسی رحلت حضرت محمد (ص) قرار گرفت. نام این سال نیز پیامبر اعظم صلی الله علیه و آله انتخاب شد.

//////مروری بر بیست و پنج سال نام گذاری سال ها + جدول

سال1386 آیت الله خامنه ای در پیام نوروزیشان فرمودند: «با نگاه به حوادث و مسائل جهانی بروشنی درمی‌یابیم که دشمنان ملت ایران درصدد آنند که دشمنی خود را از دو راه با ملت ایران به تحقق برسانند یکی، ایجاد تفرقه در میان صفوف ملت؛ از بین بردن یکپارچگی ملت ایران؛ و دومی، ایجاد مشکلات اقتصادی و تلاش برای توقف ملت ایران در زمینه‌های گوناگون سازندگی کشور و رفاه عمومی خود».با توجه به این دو اولویت برای این سال نام اتحاد ملی، انسجام اسلامی برگزیده شد.

//////مروری بر بیست و پنج سال نام گذاری سال ها + جدول

سال 1387 نوآوری و شکوفایی نامی بود که برای این سال انتخاب گردید.

//////مروری بر بیست و پنج سال نام گذاری سال ها + جدول

سال 1388 هم زمان بود با برگزاری انتخابات ریاست جمهوری. اما رهبر انقلاب شعار سال را حرکت به سمت اصلاح الگوی مصرف انتخاب کردند. برپایی فتنه و اغتشاشات بعد از انتخابات از تحولات برجسته و تاثیر گذار این سال بود که شاید شعار سال و تحقق آن را به حاشیه برد .

//////مروری بر بیست و پنج سال نام گذاری سال ها + جدول

سال1389 رهبر انقلاب در پیام نوروزی اشاره ای به حوادث سال گذشته و فتنه داشتند و فرمودند: «برای اینکه بتوانیم بر طبق اقتضائات کشور و ظرفیتهای کشور حرکت کنیم، احتیاج داریم به اینکه همت خودمان را چند برابر کنیم؛ کار را متراکم‌تر و پرتلاش‌تر کنیم» و نام سال را همت مضاعف و کار مضاعف گذاشتند.

//////مروری بر بیست و پنج سال نام گذاری سال ها + جدول

سال 1390 با شروع طرح هدفمندی یارانه ها و افزایش تحریم های بین المللی رهبر انقلاب ضرورت پرداختن به اقتصاد و مسائل پیرامون آن را از حد توصیه و تاکید بالاتر بردند و این سال را سال جهاد اقتصادی نامیدند و خواستار مجاهدت کلیه اقشار و نهادها در این زمینه شدند.

//////مروری بر بیست و پنج سال نام گذاری سال ها + جدول

 

سال 1391 همراه با اوج گرفتن مشکلات اقتصادی و تحریم ها بود.به دلیل رکود اقتصادی و افزایش قیمت ارز تولیدات داخلی با مشکل دی مواجه شدند. مجموعه ای از این مسائل باعث نام گزاری سال جدید با عنوان تولید ملى و حمایت از کار و سرمایه‌ ایرانى بود.

//////مروری بر بیست و پنج سال نام گذاری سال ها + جدول

 

 

سال 1392 طی این سال انتخابات ریاست جمهوری یازدهم برگزار می شد و از طرفی مسائل اقتصادی عمده توجه مسئولان و مردم را به خود جلب کرده بود. عنوان حماسه‌ی سیاسی و حماسه‌ی اقتصادی با رویکرد به انتخابات و اقتصادی و روحیه حماسی انتخاب شد.

//////مروری بر بیست و پنج سال نام گذاری سال ها + جدول

 

سال 1393 آیت الله خامنه ای در پیام نوروزی این سال فرمودند: « مسئولین هم برای اینکه بتوانند کار را به‌درستی پیش ببرند، احتیاج به پشتیبانی مردم دارند. آنها هم بایستی با توکّل به خدای متعال و با استمداد از توفیقات و تأییدات الهی و کمک مردمی، مجاهدانه وارد میدان عمل بشوند؛ هم در زمینه‌ی اقتصاد و هم در زمینه‌ی فرهنگ. لذا من شعار امسال را و نام امسال را این قرار دادم: اقتصاد و فرهنگ با عزم ملّی و مدیریّت جهادی »

//////مروری بر بیست و پنج سال نام گذاری سال ها + جدول

 

سال1394 این سال همراه بود با پیگیری پرونده هسته و البته به نتیجه رسیدن آن. پس از دوازده سال توافق هسته ای میان ایران و گروه 5+1 موسوم به برجام به نتیجه نشست. همچنین انتخابات مجلس نیز در پایان سال باید برگزار می شد. با توجه به حضور دولت در عرصه های بین المللی و اقتصادی و لزوم حمایت و پشتیبانی مردم نام دولت و ملت، همدلی و همزبانی برگزیده گردید.

//////مروری بر بیست و پنج سال نام گذاری سال ها + جدول

 

انتهای پیام/200

تبلیغات سروش زیر خبر
کلیدواژه
نظرات | 2 نظر
فرناز
1395/8/17 - 19:34
بعد از سال ۱۳۵۰ به بعد کدام سالها در ایران به عنوان سال پایه انتخاب شدند
rateup 2
 ratedown 2
ناشناس
1396/6/11 - 11:58
بیش از نیمی از نامگذاری ها مربوط به امور اقتصادی بوده!
rateup 2
 ratedown 0
captcha
تمامی حقوق این سایت محفوظ و متعلق به “ صبح زاگرس” ما می باشد.