گروه: اخبار استان خبر: 56708 / تاریخ انتشار : 1394/12/20 ساعت : 20:10
جاذبه های گردشگری یاسوج را بشناسید؛

اینجا یاسوج است، شهر دشتهای مخملین بابونه، چویل و آویشن/ به سراغ نفس بلبل وبابونه بیا

در شهر یاسوج پایتخت طبیعت ایران زمین، نرسیده به درخت، کوچه باغهایی دارد که از سبز علف سبز تر است و در آن عشق و زیبایی و شور و صدای نفس چلچله و بلبل و باد همیشه جاریست.

به گزارش پایگاه تحلیل و اطلاع رسانی صبح زاگرس ،زمین که خود را از خواب زمستانی می تکاند و بر پیرهنش گل و سبزه می رویاند و چشمه سارها جاری می کند، تو نیز بار سفر بسته و راهی می شوی به سوی مقصدی که لحظه ای به دور از هیاهو و دغدغه در سایه سار درختی بیارامی و شادی عیدانه ات را همراه و همگام با خانواده به شادی زمین گره بزنی.

اینجا هم یاسوج است، شهر آریوبرزن، شهر قله های سربه فلک کشیده و دشتهای مخملین بابونه و چویل و آویشن، شهری که رودخانه بشار با همه زیبایی از آن می گذرد و طراوت و تازگی را به مردمانش هدیه می دهد و این شهر به دلیل جاذبه های طبیعی و گردشگری به عنوان پایتخت طبیعت ایران شناخته شده است.

اینجا طبیعت همه چیز را برای زیستن در یک هوای پاک و به دور از دلمردگی مهیا کرده و سفره ای گسترده، رنگین از بابونه ها و گندمزارها، شالیزارها و باغها و آبشارهای سر به زیر و خروشان، باغ های زیبا، تالاب های طبیعی، غارها و اشکفت ها، چشمه های متعدد، دریاچه های طبیعی دردل کوهستان های بزرگ و دامنه های مناسب اسکی و ورزش های مفرح زمستانی تنها بخشی از زیبایی هایی است که پایتخت طبیعت ایران را شگفت انگیز و زیبا ساخته است.

برخی از تاریخدانان جهان، یاسوج را دروازه پارس(persian gates) نامیده اند و اعتقاد دارند که ۳۳۱ سال قبل از میلاد، "اسکندر مقدونی" در حمله به پرسپولیس از منطقه یاسوج گذشته و در تنگه ای در شمال این منطقه با نام "تنگ مهریان" با لشکر "آریو برزن"، سردار بزرگ هخامنشی رودررو شده است.

اینجا یاسوج است، شهری که بر عشق و صداقت و سادگی استوار است و مردمانش همواره عشق را از نیاکانشان به ارث برده اند. شهری که همچون نگینی سبز و مخملین در پای دنای همیشه استوار و بلوطهای هزارساله اش آرمیده است.

از هر کجای ایران زمین که آمده باشی، فرقی نمی کند میهمان حبیب خداست و می توانی دغدغه هایت را فارغ از بایدها و نبایدها به فراموشی بسپاری و دلت را با طبیعت گره بزنی.

طبیعت بکر و زیبای دامنه های دنا، جوش و خروش رودخانه ها و آبشارها، نغمه فراموش شده پرندگان و صدای هلهله باد در گندمزارها، گوشه ای از زیبایی های بی نظیر سرزمین آریو برزن است.

اینجا در پای هر بلوطی شقایقی می روید و بوی چویل و سبزه و گلهای هزار رنگ در هم می آمیزد و صدای چشمه سارها و نغمه پرندگان بهشت را برای هر مسافری تداعی می کند.

رودهای خروشان بشار و مهریان و کوههای سر به فلک کشیده دنا با پوشش جنگلهای بلوط و بنه، گرداگرد این شهر را فرا گرفته است به طوری که برخی این منطقه را شمال جنوب می نامند.

اینجا می توانی روحت را با زندگی پاک و ساده عشایر صیقل دهی و تعامل ارزشمند این زندگی را با طبیعت نظاره گر باشی و میهمان دستانی باشی که بر بوم زندگی نقش عشق و زیبایی و خلوص می بافد و دستبافته هایش در آنسوی مرزها میهمان خانه ها می شود.

دستبافته هایی که با هر تار و پودش با تو سخن می گوید، از گذشته ها و از تاریخ این مرزو بوم، از آداب و رسومها و آیینه تمام نمای زندگی مردمانی است که پابه پای طبیعت صبح ره به غروب پیوند می زنند.

تار و پود این فرشها، گلیمها، جاجیم، گبه، خورجین، سیاه چادر و نمد چون بومی زیبا چشم نواز و به یاد ماندنی و ارزشمند است.

آداب و رسوم این دیار خود تاریخی دارد بس شیرین و ریشه دار و اصیل. پوشش و لباس مردان و زنان این دیار، جاذبه ای دارد که دل هر بیننده ای را با نخستین نگاه می رباید.

موسیقی این دیار که قدمتی دیرینه دارد از دیگر زیبایی هاییست که غبار دل را می زداید و روح را صیقل می دهد و رقص های محلی عشایر زینت بخش این موسیقی سنتی و زیبا است.

این شهر با زیباییهای چشم نواز همچون قطعه حریری سبز در دامنه های دنای شرقی قرار گرفته و به واسطه این زیبایی ها و آب وهوای مطبوعش، هر ساله در فصل بهار و تابستان، پذیرای گردشگران وعلاقه مندان به طبیعت است.

آبشار یاسوج که در پنج کیلومتری شمال این شهر قراردارد، دارای هوایی مطبوع و آبی خنک و گواراست که سالانه میزبان مردمانی است که برای لحظه ای آرامش در سایه سار درختان سر به فلک کشیده اش می آسایند و میهمانش می شوند.

این آبشار در میان دو تنگه واقع شده و درختهای کهنسال بلوط که عمری دویست ساله دارند، گرداگرد این آبشار را فراگرفته است.

محل مناسب برای اسکان مسافران و داشتن پارکینگ و فاصله چند دقیقه ای تامرکز شهر و امکانات رفاهی دیگر از جمله امتیازاتی است که اسکان در این آبشار را دلپذیر می کند.

مکان تفریحی تنگ گنجه‌ای که در ۱۰ کیلومتری شمال غربی یاسوج قرار دارد، منطقه ای است خوش آب و هوا با رودخانه ای زلال و پوشیده از جنگل که از دل کوه‌های دنا می‌جوشد و نوازشگر چشمان گردشگران در بهار و تابستان است.

این تنگه در جاده یاسوج به سی سخت قرار داشته و با داشتن امکانات رفاهی مکان مناسبی برای مسافران نوروزی است.

پارک جنگلی یاسوج یکی دیگر از زیباییهای بکر و روح نوازی است که با ۸۰۰ هکتار وسعت بزرگترین پارک جنگلی درجنوب کشور است.

این پارک در شمال شهر یاسوج قرار داشته و انبوه درختان بلوط، بادام کوهی، ارزن، کیکم، بنه و زالزالک در آن، سایه مهرشان را بر سر هر غریبه ای می گسترانند.

پارک جنگلی یاسوج نیز فاصله ای بیست دقیقه ای با مرکز شهر داشته و با اشراف بر شهر چشم اندازی زیبا و دلنشین در خاطره مسافران به جای می گذارد.

جاده این پارک بسیار زیبا بوده و در اطراف جاده نیز مکان‌های زیبایی برای آسودن در سایه سار درختان بلوط وجود دارد.

دریاچه سد شاه قاسم تابلویی زیبا از آبی آسمان و سبزی درختان و آبی رودخانه هاست که در پنج کیلومتری جنوب شهر یاسوج بر دامنه کوه نقش بسته است.

تنگ مهریان نیز درشمال شهر یاسوج قرار داشته و رودخانه زیبای مهریان از آن می گذرد و آب و هوای مطبوع این تنگه جان هر رهگذری را تازگی می بخشد و برخی از پژوهشگران تاریخ باستان معتقدند، آریو برزن سردار ایرانی در این مکان راه را بر لشکر اسکندر مقدونی بسته است.

پیست اسکی کاکان یاسوج از دیگر جاذبه های زمستانی این شهر است که در گردنه "باباحسن" و با ارتفاع برفی حدود دو متر در ۱۵ کیلومتری شمال شهر یاسوج قرار دارد.

آبشار تنگ تامرادی که در فاصله ۵۵ کیلومتری از شهر یاسوج واقع شده یکی از زیباییهایی است که منحصر به فرد بودنش چشم هر بیننده ای را مسحور می کند.این آبشار از ۱۵ آبشار تشکیل شده و ارتفاع آن بیش از ۱۵ متر است. وجود چهار آبشار با ارتفاع هشت تا ۱۰ متر و حوضچه های آب زلال و گوارایی که همچون زمردی سبز در دل این آبشار پدیدار شده اند، زیبایی آبشار را صد چندان کرده است.

این آبشار در کمرکش کوه، غارهایی را پدید آورده که همچون کومه ای زیبا قطرات الماس گونه آب از سقف بر روی حوضچه های آب چکه می کند.

اینجا در فاصله ۲۵ کیلومتری شهر یاسوج ماسوله ای دیگر قرار دارد که نامش "کریک" است. در ورودی این دهکده شالیزارهای سبز همچون تابلویی زیبا و چهل تکه است که در آینه زمین نقش بسته است. بافت دهکده بافتی قدیم است که در خانه ها به صورت پلکانی قرار داشته و حیاط هر خانه پشت بام خانه ای دیگر است.

این دهکده زیبا در انبوه درختان و باغات و شالیزارها محصور شده و درختانش در دوطرف جاده گنبدی ساخته اند که وقتی از آن می گذری، پای در بهشتی می گذاری که با نغمه پرندگان و صدای جویبارها و سکوت درختان عجین شده است.

اگر چه شهر یاسوج را به دلیل طبیعت بکر و وجود جنگلهای انبوه و چشمه ها و آبشارهایش به عنوان "پایتخت طبیعت ایران" می شناسند اما این شهر ناشناخته های دیگری نیز دارد که سراز خاک بیرون می آورند و حتی ساکنین این شهر را به تعجب وا می دارند.

کشف گورستانی بزرگ با قدمت سه هزار و ۵۰۰ ساله خود گویای ناشناخته بودن یاسوج است.

این گورستان در مکانی زیبا مشرف بر رودخانه بشار واقع است تا نشان دهد بشار در عمر هزاران ساله خود همنشین تمدنهای باستانی کهن بوده است.

وجود مکانهایی با نامهای باستانی در این شهر و در کنار آن تنها سرنخ‌های اثبات قدمت کهن این سرزمین بوده اند. نامهایی همچون بازرنگ، تل خسرو، تل زال، دشت روم، مزدک، بابکان و ....که بررسی آنها ما را به هزاره های قبل از میلاد می برد.

"تل خسرو" یکی از این مکانهای باستانی در پنج کیلومتری جنوب یاسوج است که بومیان آن را به "کی خسرو" فرزند "سیاووش" از پادشاهان کیانی نسبت می دهند و افسانه این تل، قرنها سینه به سینه نقل شده و اکنون نیز در بین مردم بومی ساری و جاری است.

بومیان معتقدند پس از آنکه به کی خسرو سروش الهی می رسد، به دشت یاسوج می آید و به سوارانش دستور می دهد هر کدام توبره ای خاک بر روی هم بریزند تا تپه ای شکل بگیرد.

آنگاه کی خسرو بر بالای تل می رود و لهراسب را به جانشینی خود انتخاب می کند. بومیان می گویند زال نیز در جای دیگری از این دشت با سپاهیانش تلی می سازد که هنوز هم آن را "تل زال" یا "تل زالی" می نامند.

بر اساس این افسانه که در شاهنامه فردوسی نیز بدان اشارت شده، کی خسرو پس از آن که تاج شاهی را بر سر لهراسب می گذارد، به غاری در دنا که اکنون نیز با نام "غار کی خسرو" جاودان مانده، می رود.

بار سفر که می بندی و مسافر که می شوی، راهی سرزمینی می شوی که تار و پود مردمانش با بلوط‌های هزار ساله زاگرس و کوه‌ها و دشت‌ها و چشمه سارها عجین شده است. مردمانی که نیم نان خود را با میهمان تقسیم می کنند و دل مهربان و ساده آنها فرشی می شود برای استقبال از میهمانانشان.

این روزها، شهر آریوبرزن مامن خوبی است برای آنانکه می خواهند بار سفر بسته و روزهای آغاز بهار طبیعت را در طبیعت سپری کنند.

و چه میزبان سخاوتمندی است، شهری که عاشقانه داشته هایش را بر میهمان ارزانی می دارد تا دمی را در آرامش بگذراند و شبی اگر باران گرفت و در راه ماندی، می توانی میهمان هر خانه ای شوی.

اینجا در خانه ها همیشه برای میهمان باز است و دلها فرش راه میهمان.

گزارش: صدیقه امیدی

انتهای پیام/200

تبلیغات سروش زیر خبر
کلیدواژه
نظرات | 0 نظر
captcha
تمامی حقوق این سایت محفوظ و متعلق به “ صبح زاگرس” ما می باشد.