گروه: اخبار بین الملل خبر: 44040 / تاریخ انتشار : 1394/11/10 ساعت : 12:40

ایران آمریکا را غافلگیر کرد/ پرواز شناسایی برفراز ناو ترومن

تصاویر به دست آمده توسط این هواپیمای بدون سرنشین حکایت از آن دارند که ناو هواپیمابر آمریکایی از حرکت پهپاد ایران مطلع نشده و هیچگونه واکنش دفاعی نشان نداده است.

به گزارش پایگاه تحلیل و اطلاع رسانی صبح زاگرس، پرواز موفقیت‌آمیز پهپاد ایرانی برفراز ناو آمریکایی در خلیج فارس که با گرفتن تصاویر دقیقی از این ناو همراه بوده، بازتاب وسیعی در رسانه های انگلیسی زبان داشته است.

 

 

تصاویر به دست آمده توسط این هواپیمای بدون سرنشین حکایت از آن دارند که ناو هواپیمابر آمریکایی از حرکت پهپاد ایران مطلع نشده و هیچگونه واکنش دفاعی نشان نداده است.

 

 

بی بی سی انگلیسی (BBC) با اعلام این خبر می نویسد: ایران یک پهپاد شناسایی را بر فراز ناو جنگی آمریکا به پرواز درآورد.

 

 

در ادامه این گزارش آمده است: ایران درخلال اجرای مانور دریایی خود در خلیج [فارس] یک هواپیمایی بدون سرنشین غیرمسلح را بالای ناو هواپیمابر آمریکایی به پرواز دارآورده و توانست "تصاویر دقیقی" از این ناو بگیرد.

 

 

 

 

 

 

بی بی سی افزود: فرمانده نیروی دریایی ایران، این عملیات را قابل تقدیر دانسته چراکه پهپاد ایرانی توانسته با موفقیت به ناو آمریکایی نزدیک شود و تصاویری با دقت بالا را از واحد عملیاتی یک دشمن خارجی بگیرد.

 

 

خبرگزاری رویترز (Reuters) نیز به انعکاس این موضوع پرداخته و از بیانیه نیروی دریایی آمریکا خبر داده است که پرواز پهپاد ایرانی برفراز ناو آمریکایی را تایید می کند.

 

 

براساس این گزارش، "نیکول شوگمن" سخنگوی نیروی دریایی آمریکا بیانیه ای را از طریق ایمیل منتشر و اعلام کرد: این پهپاد غیرمسلح بوده و تهدیدی برای عملیاتهای پروازی ناو ایجاد نکرده است.

 

 

به نوشته رویترز، وی در ادامه مدعی شد: هرچند این پهپاد ایرانی تهدیدی علیه ناو آمریکایی ایجاد نکرده اما به هر حال پرواز آن برفراز ناو آمریکایی، اقدامی غیرعادی و غیرحرفه ای بوده است.

 

 

روزنامه آمریکایی یو اس ای تودی (USAToday) هم در مطلبی با عنوان "ایران یک پهپاد را بالای ناو هواپیمابر آمریکایی به پرواز درآورد" این موضوع را منعکس کرده است.

 

 

به نوشته یو اس ای تودی، ایران اعلام کرد که علاوه بر گرفتن تصاویر دقیق از ناو آمریکایی توانسته با موفقیت موشک های کروز سطح به سطح "نور" را نیز در خلال این رزمایش شلیک کند.

 

 

این روزنامه کثیرالانتشار می افزاید: پرواز هواپیمای بدون سرنشین ایران برفراز ناو آمریکایی، آخرین خبری است که درباره چالش ایران و آمریکا در خلیج فارس منتشر می شود. ماه گذشته [میلادی] آمریکا اعلام کرد که ایران آزمایشی موشکی را در نزدیک ناوهای جنگی این کشور در تنگه هرمز انجام داده است. پس از آن ایران، 10 ملوان آمریکایی را که وارد آب های این کشور شده بودند دستگیر و سپس آزاد کرد.

 

 

پایگاه اطلاع رسانی شبکه فاکس نیوز آمریکا (Foxnews) نوشته است: ایران مدعی شد که یک هواپیمای بدون سرنشین را بالای ناو هواپیمابر آمریکایی به پرواز درآورده و تصاویری از این ناو گرفته است.

 

 

فاکس نیوز افزود: مقامات ایران روز جمعه گفتند که طی مانور دریایی این کشور، یک هواپیمای شناسایی را به ناو هواپیمابر آمریکا نزدیک کردند و توانستند با پرواز برفراز این ناو، تصاویری با دقت بالا از آن بگیرند.

 

 

نیروی دریایی ارتش آمریکا به فاکس نیوز گفت که یک پهپاد غیرمسلح ایرانی، 12 ژانویه پرواز مستقیمی را برفراز ناو "هری ترومن" انجام داده اما نگفت که این حادثه همانی است که ایرانی ها می گویند یا خیر.

 

 

"کوین استفنز" سخنگوی ناوگان پنجم نیروی دریایی آمریکا به فاکس نیوز گفته است: من در موقعیتی نیستم که بتوانم تایید کنم ویدئوی منتشر شده توسط ایرانی‌ها و یا اخبار موجود در رسانه های این کشور، به همان جریان 12 ژانویه مربوط می‌شود یا خیر.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

جام نیوز

تبلیغات سروش زیر خبر
کلیدواژه
نظرات | 0 نظر
captcha
تمامی حقوق این سایت محفوظ و متعلق به “ صبح زاگرس” ما می باشد.