گروه: اخبار استان خبر: 42193 / تاریخ انتشار : 1394/9/29 ساعت : 21:08
پاتوق وبلاگ نویسان چرام گزارش داد:

بیمه کشاورزی، درختی که هرگز در شهرستان چرام به بار نمی نشیند

دیم حساب کردن زمین های که با اولین بارشها آب شان از طریق رودخانه ها و چشمه ها تامین می شود ظلم بزرگی به کشاورزان چرامی است.

به گزارش پایگاه تحلیل و اطلاع رسانی صبح زاگرس به نقل از  پاتوق وبلاگ نویسان شهرستان چرام، بخش کشاورزی نقش مهمی در توسعه و اقتصاد کشور ایفا می کند و بسیاری از جمعیت کشور از این بخش ارتزاق کرده و گذران عمر می کنند.

 

کشاورزی به دلیل دو فاکتور مهم سروکار داشتن با تغذیه مردم و تلاش برای کاهش فقر در جامعه از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است بنابراین از دیرباز تاکنون در مرکز توجه تمامی برنامه های توسعه اقتصادی و اجتماعی قرار داشته و رشد و توسعه آن یکی از اهداف راهبردی این برنامه ها است.

 

 

فعالیت در بخش کشاورزی یکی از پرمخاطره ترین فعالیتهای اقتصادی است زیرا در فعالیتهای کشاورزی انواع مخاطرات طبیعی، اجتماعی و اقتصادی دست به دست هم داده و مجموعه شکننده و آسیب پذیری را برای تولیدکنندگان دراین بخش فراهم می آورند.

 
 
وجود عوامل جوی و بلایای طبیعی مانند سیل، تگرگ، بارانهای تند، خشکسالی، گرما و سرمای شدید از یک سو و هجوم آفات و بیماریها در کنار تغییرات بازار از سوی دیگر همواره تهدیدی برای جدی کشاورزان بوده است بنابراین وجود یک نهاد حمایتی در این بخش از ملزومات فعالیت در این حوزه است.
 

 

باتوجه به مطالب فوق بدیهی است چنانچه از سوی مراکز و نهادهای حمایتی در قبال این عوامل و تهدیدات تمهیداتی اندیشیده نشود یقیناً زندگی کشاورزان با خطرات و چالش های جدی روبرو شده و باعث تحمیل خسارات جبران ناپذیری به آنها می شود.

 

 

این روزها نیز یکی از دغدغه اصلی کشاورزان چرامی همین نهادهای حمایتی و بیمه کشاورزی است که چالش های زیادی را برای کشاورزان این شهرستان ایجاد کرده است.

 

 

 

تفاوت عمده در برنامه های بیمه در مناطق مختلف کشور از لحاظ زیر پوشش قرار دادن محصولات کشاورزی، نوع خطر و تعداد خطراتی که زیر پوشش بیمه قرار می گیرند، اجباری بودن خرید بیمه، و دیم و آبی محسوب شدن زمینهای کشاورزی تنها بخشی از دغدغه های کشاورزان چرامی است.

 

یکی از کشاورزان چرامی در گفتگو با پایگاه خبری چرام با اشاره به  ناچیز بودن میزان خسارت‌ها و پرداخت دیرهنگام آن،گفت: مجموع این مشکلات موجب بی رغبتی کشاورزان برای بیمه محصولاتشان شده است.

 

وی افزود: از طرفی کشاورزان مجبور هستند محصولات خود را بیمه کنند زیرا نهادهای مربوطه شرط گرفتن وام و تسهیلات کاشت و برداشت محصولات کشاورزی را داشتن بیمه عنوان می کنند.

 

 

 

کشاورز دیگری با اشاره به مشکلات کشاورزان در خصوص دیم حساب کردن زمین‌های آبی چرام، عنوان داشت: همه کشاورزان و مردم شهرستان چرام می دانند که دشت‌های حوزه بلدان، شیخ حسین و تمبی سالهاست که اراضی آبی هستند اما حالا که کشاورزان می‌خواهند دوباره زمین هایشان را بیمه کنند، می‌گویند این زمین ها دیم هستند.

 

یکی دیگر از کشاورزان چرامی با بیان اینکه شهرستان چرام آب شهرستانهای همجوار را تامین می کند،اظهار داشت: دیم حساب کردن زمینهای که با اولین بارشها آب شان از طریق رودخانه ها و چشمه ها تامین می شود ظلم بزرگی به کشاورزان چرامی است.

 

رئیس جهاد کشاورزی شهرستان چرام نیز در گفتگو با این پایگاه خبری، گفت: مشکلات فوق دغدغه‌ اصلی کشاورزان چرامی بوده که روزانه به ما مراجعه می‌کنند، بنابراین امیدواریم در این راستا تلاش شده و راهکاری ارائه شود.

 

 

عیدی هشدارنسل افزود: کارشناسانی که از تهران برای بازدید از این زمینها آمده بودند شرط بیمه کردن زمینهای آبی را داشتن چشمه و یا قنات عنوان کرده و گفتند طبق بخشنامه حتی زمین های که برای آبیاری شدن از آب پمپاژ رودخانه ها استفاده می کنند دیم محسوب می شوند.

 

وی با بیان اینکه مدتهاست از طریق استان پیگیر مشکل فوق هستیم،خاطرنشان کرد:  انتظار می رود که مسئولان توجه بیشتری به حل مشکلات قشر زحمتکش جامعه داشته باشند.

 

 

با توجه به مطالب فوق چنین به نظر می رسد که درخت بیمه تا رفع مشکلات فوق در شهرستان چرام به بار نخواهد نشست و واقعیتی تلخ است که اتخاذ سیاست های نادرست در حوزه کشاورزی، کشاورزان این شهرستان را در آستانه مخاطرات جدی قرار خواهد داد.

 

انتهای پیام/چ/200

 

 

تبلیغات سروش زیر خبر
کلیدواژه
نظرات | 0 نظر
captcha
تمامی حقوق این سایت محفوظ و متعلق به “ صبح زاگرس” ما می باشد.