گروه: اخبار استان خبر: 225649 / تاریخ انتشار : 1402/1/5 ساعت : 16:05

بازارچه گیاهان کوهی یاسوج، آموزشگاه اقتصادی و موزه گیاه‌شناسی برای مسئولان + تصاویر

چوب حراج بر گنجینه گرانبهای گیاهان دارویی کهگیلویه و بویراحمد در شهر یاسوج و راه اندازی بازراچه فروش فرصتی برای آموزش اقتصادی و راه اندازی موزه گیاه شناسی برای مسئولان است.

به گزارش پایگاه تحلیل و اطلاع رسانی صبح زاگرس کهگیلویه و بویراحمد رویشگاه بیش از ۲ هزار گونه گیاهی است که طبق بررسی‌ها از این تعداد ۴۷۰ گونه آن دارویی است.
این استان دارای ۴۶ گونه گیاهی بومی و سه گیاه دارویی کمیاب دنیا شامل باری جه، آنغوزه و گزانگبین است که به‌وفور در ارتفاعات این سرزمین یافت می‌شود.

گیاهانی همچون بیلهر، جا شیر خوراکی، تره کوهی، کلوس، بن سرخ، کارده، آویشن، ترنجبین، خارو، خشت، چوش، درمه، برنجاس، کاسنی و سیاه‌دانه ازجمله گیاهان دارویی و خوراکی در کهگیلویه و بویراحمد است که این روزها در آغاز فصل بهار چوب حراج فروشندگان به فرصتی برای انقراض برخی از  این گونه‌های دارویی تبدیل‌شده است.

چوب حراج به منابع طبیعی سرزمین زاگرس!

روزانه هزاران شاخه و صدها کیلو انواع گونه‌های گیاهان دارویی دریکی از معروف‌ترین خیابان‌های مرکز کهگیلویه و بویراحمد به فروش می‌رسد و به نظر می‌رسد این خیابان به بازارچه تاراج گنجینه گیاهان دارویی در مرکز استان کهگیلویه و بویراحمد تبدیل‌شده و مدیریت شهری و متولیان طبیعت چشم‌های نظاره‌گرشان را از این قسمت شهر بسته و تنها به صدور هشدارهای طبیعت را تخریب نکنید و آیندگان نیز سهمی دارند اکتفا می‌کنند.

اگر مسئولان اقتصادی و بازار در کهگیلویه و بویراحمد سری به این بازارچه بزنند به‌طور حتم دروس اقتصادی را به‌خوبی پاس می‌کنند و مشاهده می‌کنند که چگونه عرضه و تقاضا بر تورم و کاهش قیمت اثر گذاشته و با کاهش قیمت دلار شاهد نزول قیمت انواع گونه‌ها خواهیم بود موضوعی که در بازار استان با پائین آمدن قیمت دلار هرگز شاهد کاهش قیمت‌های سعود یافته نبوده و نیستیم.

قیمت گونه گیاهی قارچ در روزهای گذشته با افزایش قیمت گوشت قرمز و دلار تا 550 هزار تومان افزایش پیدا کرد و آخرین بررسی‌ها نشان می‌دهد با سیر نزولی قیمت دلار قیمت‌ها تا 400 هزار تومان افت داشته و فروشندگان راضی به افزایش قیمت و فشار اقتصادی به مشتری‌ها نیستند.

موضوع این گزارش اقتصاد و افزایش قیمت دلار نیست اما می‌توان از این فرصت استفاده کرد و علاوه بر مسئولان متولی طبیعت برای مشاهده غارت گنجینه طبیعی استان مسئولان اقتصادی را هم به این بازارچه دعوت کرد تا مشاهده کنند ایجاد بازارچه‌های اختصاصی، کاهش قیمت دلار و نگرانی فروشندگان از فشار اقتصادی به مردم چگونه بر قیمت‌ها اثر مثبت گذاشته و رونق خریدوفروش را رقم‌زده است.

تصاویری که مشاهده می‌کنید مربوط به بازارچه فروش گیاهان طبیعی کهگیلویه و بویراحمد در شهر یاسوج است.

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
-
 
انتهای پیام
تبلیغات سروش زیر خبر
کلیدواژه
نظرات | 0 نظر
captcha
تمامی حقوق این سایت محفوظ و متعلق به “ صبح زاگرس” ما می باشد.