گروه: اخبار استان خبر: 225421 / تاریخ انتشار : 1402/1/6 ساعت : 08:55
رویایی سرزمین چهارفصل

آبشار کمر دوغ؛ عروس سرزمین زیبایی‌های ناشناخته+عکس

در سکوت کوهستان و در میان کوهپایه های سر به فلک کشیده سیلوم صدای جاری شدن آبشاری به گوش می رسد که همانند یک موسیقی دلنواز روح انسان را آرامش می بخشد. آبشاری که آن را کمردوغ نام نهاده اند.

به گزارش پایگاه تحلیل و اطلاع رسانی صبح زاگرس، بعد از وقفه ای ۲ ساله در زمان کرونا و از رونق افتادن گردش‌گری اما با فروکش کردن این بیماری، می‌توان آبشار کمر دوغ در بخش چاروسا را گردشگران، به‌عنوان یک مقصد زیبا به لیست خود اضافه کنند.

در کنار آثار تاریخی به‌جای مانده از گذشته در کهگیلویه،  اما جاذبه‌های طبیعی نیز در این شهرستان جلوه‌‌ای از زیبایی‌های خلقت الهی را به نمایش می‌گذارد که آبشار کمر دوغ نمونه‌ای از این آثار خارق‌العاده و شگفت‌انگیز است.

در سکوت کوهستان و در میان کوهپایه های کوه سر به فلک کشیده سیلوم صدای جاری شدن آبشاری به گوش می رسد که همانند یک موسیقی دلنواز روح انسان را آرامش می بخشد. آبشاری گمنام با صد متر ارتفاع که یکی از بلندترین آبشارهای ایران به شمار می رود.

آبشار کمر دوغ در قلعه رئیسی مرکز بخش چاروسا از توابع شهرستان کهگیلویه در زمره زیبایی‌های طبیعی استان کهگیلویه و بویراحمد به شمار می‌رود و برای گردشگران نیز ناشناخته مانده است و با چشم اندازی زیبا و مفرح با ارتفاع یک‌صد متر در شهرستان کهگیلویه منظره‌ای زیبا در دل تخته‌سنگ‌های سخت برای بازدید گردشگران ایجاد کرده است.

این آبشار که نزدیک به ۱۰۰ متر ارتفاع و بیش از ۶۰ متر عرض دارد در ۱۰ کیلومتری قلعه رئیسی مرکز این بخش واقع‌شده است؛ برای رسیدن به این آبشار رویایی باید به شهر قلعه رئیسی بروید. از جاده کوهستانی و زیبای چرام به دهدشت بروید. پس از رسیدن به دهدشت به سمت شمال بروید در جاده دیشموک 18 کیلومتر که عبور کنید به قلعه رئیسی خواهید است.

پس از آن مسیر خود را در شرق ادامه دهید تا به دوراهی برسید. در آنجا تابلویی مسیر حرکت به سمت آبشار کمردوغ را به شما نشان خواهد داد. از شهر قلعه رئیسی تا آبشار 15 کیلومتر فاصله هست. رسیدن به آبشار کمردوغ از دو مسیر قابل دسترس است. یکی از مسیرها به سمت بالای آبشار می رود و دیگری به دره و روبروی آبشار می رسد.

 
 

آبشار کمر دوغ یکی از آبشارهای نمکی و بزرگ منحصربه‌فرد جنوب غربی کشور محسوب می‌شود که هرساله به خاطر ویژگی‌های طبیعی و زیبایش میزبان گردشگران زیادی از مناطق مختلف کشور در طول سال است که در تمام فصول سال دارای آب است و به آن لقب عروس آبشارهای ایران را داده‌اند.

آبشار کمردوغ کهگیلویه و بویر احمد بسیار دیدنی و زیباست. سفر به مقصد این آبشار به ویژه برای طبیعت گردان تجربه ای فراموش نشدنی است.

فرماندار کهگیلویه نیز در این خصوص در گفتگو با صبح زاگرس آبشار کمر دوغ را یکی از مهم‌ترین جاذبه‌های گردشگری استان کهگیلویه و بویراحمد دانست و با اشاره به اینکه این آبشار  نخستین میراث طبیعی استان است که ثبت آثار ملی شده  گفت: این آبشار زیبا هرساله در طول ایام سال پذیرای گردشگران زیادی بخصوص در ایام نوروز است.

---

عبدالعزیز موسوی با اشاره به اینکه آبشار کمر دوغ در تمامی فصول سال جاری است و احداث اردوگاه در این مکان زیبا پیش‌بینی حضور گردشگران را بیشتر کرده است افزود: وجود امامزادگان سید محمود و میر سالار در نزدیکی این آبشار هرساله تعداد زیادی زائر را به این منطقه فرامی‌خواند و ارزش این اثر طبیعی را دوچندان کرده است.

 

انتهای پیام/

تبلیغات سروش زیر خبر
کلیدواژه
نظرات | 0 نظر
captcha
تمامی حقوق این سایت محفوظ و متعلق به “ صبح زاگرس” ما می باشد.