گروه: اخبار استان خبر: 224056 / تاریخ انتشار : 1401/11/15 ساعت : 11:26
در گفتگو با صبح زاگرس مطرح شد:

روایتی از مجاهدت‌های مردم سوق در تنگه مجاهدین +کلیپ

تنگه مجاهدین یادآور واقعه‌ای است که در آن جوانان غیور و انقلابی روستای سوق که اکنون به شهر تبدیل‌شده است در سال ۵۷ راه را بر مأموران ساواکی بستند و حماسه آفریدند.

به گزارش پایگاه تحلیل و اطلاع‌رسانی صبح زاگرس ۲۸ آذرماه سال ۱۳۵۷ در تاریخ مبارزاتی مردم کهگیلویه روزی فراموش ناشدنی است چراکه مردم روستای سوق در این روز در تنگه‌ای راه را بر استاندار نظامی رژیم پهلوی «سرلشکر همپایی» در مسیر سفر به لنده بستند و آن‌ها را مجبور به فرار از منطقه کردند و می‌توان گفت حرکت انقلابی مردم سوق در مقیاس سرزمینی کمتر از حرکت انقلابی مردم تبریز و ورامین نبود.

.

 تنگه مجاهدین یادآور واقعه‌ای است که در آن جوانان غیور و انقلابی روستای سوق که اکنون به شهر تبدیل‌شده است در سال ۵۷ راه را بر مأموران ساواکی بستند پس‌ازاین واقعه تنگه به یاد مبارزات انقلابی مردم به تنگه مجاهدین از طرف مرحوم آیت‌الله ملک حسینی نام گرفت.

 

دکتر مسیح محمودی از فعالان اجتماعی و سیاسی و از رزمندگان و یادگاران دوران ۸ سال دفاع مقدس در گفتگو با صبح زاگرس گفت: هم‌زمان با نخستین جرقه‌های قیام مردم علیه رژیم ستم‌شاهی، شهر سوق نیز از این قافله عقب نماند و این شهر را می‌توان جزء اولین‌ها  در استان کهگیلویه و بویراحمد دانست که به قیام پرداختند.

وی افزود:  مردم سوق جسورانه با انتقال گاز به خارج از کشور مخالفت کرده ولوله‌های گاز را منفجر می‌کردند.

 

محمودی با اشاره به اینکه تنها سلاح مردم در این رویارویی سنگ و آتش زدن لاستیک‌ خودروها بود تصریح کرد: جوانان غیور این شهر با بستن  جاده ورودی سوق به لنده، راه را بر استاندار نظامی وقت استان « همپایی» و هیئت همراه بستند و آن‌ها را وادار به تسلیم کردند.

 انتهای پیام/

تبلیغات سروش زیر خبر
کلیدواژه
نظرات | 0 نظر
captcha
تمامی حقوق این سایت محفوظ و متعلق به “ صبح زاگرس” ما می باشد.