گروه: اخبار استان خبر: 213834 / تاریخ انتشار : 1401/11/15 ساعت : 10:39

توسعه حمل‌ونقل دستاورد بزرگ انقلاب اسلامی در حوزه زیرساخت‌ها

گسترش حمل‌ونقل به عنوان مهم‌ترین شاخص و زیرساخت توسعه کشور یکی از دستاوردهای بزرگ انقلاب اسلامی ایران در چهار دهه اخیر است که در بخش‌های مختلف ریلی، هوایی، جاده‌ای و دریایی محقق شده است

به گزارش پایگاه تحلیل و اطلاع رسانی صبح زاگرس گسترش حمل‌ونقل به عنوان مهم‌ترین شاخص و زیرساخت توسعه کشور یکی از دستاوردهای چشمگیر انقلاب اسلامی ایران در چهار دهه اخیر است که در بخش‌های مختلف ریلی، هوایی، جاده‌ای و دریایی محقق شده است.

---

طبق آمار موجود بخش‌های مختلف حوزه حمل‌ونقل نظیر ریلی، جاده‌ای، هوایی و دریایی توسعه و رشد چند برابری را نسبت به‌پیش از پیروزی انقلاب اسلامی تجربه کرده  به‌گونه‌ای که تا پیش از انقلاب اسلامی ایران در سال ۵۷ مجموعه کل راه‌های کشور ۴۶ هزار کیلومتر بوده که در طی این چهار دهه از عمر انقلاب به ۲۸۰ هزار کیلومتر رسیده است که این کار سبب شده تمام هزار و ۱۴۸ شهر و ۶۱ هزار روستای ایران به هم مرتبط شود.

 

 طول آزادراه‌های کشور قبل از انقلاب ۲۲۴ کیلومتر بوده که اکنون به ۲ هزار و ۴۰۱ کیلومتر رسیده است و بزرگراه‌های کشور نیز با افزایشی ۹۵ برابری  از ۱۷۴ کیلومتر به ۱۶ هزار و ۶۲۷ کیلومتر رسیده است.

 

راه آسفالته روستایی تا پیش از انقلاب تنها ۲۰۰ کیلومتر را شامل می‌شد اما اکنون با افزایشی ۵۰۰ برابری به ۱۰۷ هزار کیلومتر افزایش‌یافته است.

 

افزایش طول تونل‌های ساخته‌شده به  ۱۵۷ کیلومتر، ساخت بیش از ۳۵۰ هزار پل تا سال ۱۳۹۲، و ایجاد بیش از سه هزار و ۲۰۰ واحد خدماتی بین‌راهی جهت آسایش مسافرین بخش دیگری از پیشرفت‌ها و خدمات جاده‌ای در سال‌های بعد از انقلاب است.

---

در بخش حمل‌ونقل ریلی نیز با افزاید سه برابری طول خطوط ریلی کشور مواجه هستیم. این میزان از چهار هزار و ۵۶۷ کیلومتر در طول ۶۲ سال قبل از انقلاب  به ۱۳ هزار و ۴۳۷ کیلومتر تا سال ۱۳۹۴ رسیده است.

 

ایران اکنون برخلاف سال‌های قبل از انقلاب به طراح و سازنده واگن و لکوموتیو تبدیل‌شده و توانسته تعداد لوکوموتیوهای خود را به  ۹۱۵ عدد تا سال ۱۳۹۰ و تعداد واگن‌های مسافربری خود را به هزار و ۹۷۷  واگن تا سال ۱۳۹۵ افزایش دهد.

---

ساخت و توسعه مترو در همه کلان‌شهرهای با توان مهندسان داخلی از دیگر پیشرفت‌های حمل‌ونقل ریلی در طول چهار دهه از عمر انقلاب است و در بخش حمل‌ونقل دریایی نیز ایران توانایی طراحی و ساخت انواع کشتی، قایق و موتورهای پیش رفته دریایی دارد، اتفاقی که برای اولین بار در تاریخ کشور رخ‌داده است.

 

---

در سال‌های بعد از انقلاب تعداد بنادر کشور به ۱۷ در شمال و جنوب رسیده و این موجب شده ظرفیت بنادر از ۱۰ میلیون تن به بیش از ۲۱۰ میلیون تن در سال ۱۳۹۶ برسد.

 

 در بخش حمل‌ونقل هوایی نیز شاهد پیشرفت‌های زیادی بوده‌ایم و تعداد فرودگاه‌های کشور تکیه‌بر دانش و توان داخلی از ۳۰ فرودگاه به ۷۰ فرودگاه رسیده است و ایران اکنون به دانش و فن ساخت هواپیماهای مسافربری کوچک دست‌یافته و برخلاف سال‌های پیش از انقلاب تعمیرات تخصصی هواپیمای کشور و آموزش خلبانی را نیز   توسط استادان و متخصصین داخلی انجام می‌دهد و ایران هم‌اکنون در بین ۱۴۷ کشور رتبه ۱۰ صنعت هوایی را دارا است.

---

توسعه باورنکردنی بخش حمل‌ونقل ریلی، هوایی و دریایی به استناد آمار و ارقام گویای حرکت کشورمان به سمت توسعه‌ای پایدار است. دستاوردهای انقلاب را که منجر به توسعه و پیشرفت باورنکردنی ایران اسلامی‌شده است را می‌توان در همه زمینه‌ها به وضوح مشاهده کرد تا جایی که حتی دشمنان این مرزوبوم هم‌زبان به اعتراف گشوده‌اند و از این‌همه پیشرفت، مات و مبهوت مانده‌اند.

 

انتهای پیام/

تبلیغات سروش زیر خبر
کلیدواژه
نظرات | 0 نظر
captcha
تمامی حقوق این سایت محفوظ و متعلق به “ صبح زاگرس” ما می باشد.