گروه: اخبار استان خبر: 213539 / تاریخ انتشار : 1401/10/21 ساعت : 17:06
مدیرکل حفاظت محیط‌زیست در گفتگو با صبح زاگرس مطرح کرد:

تکذیب آلودگی هوا در کهگیلویه و بویراحمد/ مردم، از گونه‌های جانوری در زمستان محافظت کنند

معرفی کهگیلویه و بویراحمد به‌عنوان شهر آلوده کشور بر اساس درجه‌بندی غیر معتبر و غیرقابل استناد اعلام شد و مدیرکل محیط‌زیست استان این موضوع را تکذیب کرد.

به گزارش پایگاه تحلیل و اطلاع رسانی صبح زاگرس چندی پیش گزارشی از رتبه‌بندی شهرهای آلوده کشور در فضای مجازی منتشر شد که نشان می‌داد کهگیلویه و بویراحمد در میان شهرهای کشور، ازنظر آلودگی قرار دارد.

 

اینکه کهگیلویه و بویراحمد به‌عنوان یکی از شهرهای گردشگری با آب‌وهوای چهارفصل از آلودگی‌های زیست‌محیطی رنج می‌برد در نوع خود جالب بود که انتشار این خبر مردم را سردرگم کرد.

 

مدیرکل حفاظت محیط‌زیست استان کهگیلویه و بویراحمد درباره این رتبه‌بندی شهرهای آلوده گفت: سامانه و برنامه پایش کیفی هوای کشور به‌عنوان تنها مرجع رسمی تشخیص آلودگی هوا در کشور است.

 

اسلام جاودان خرد در واکنش به خبر (اینجا بخوانید) با اشاره به اینکه 2 ایستگاه سنجش پنج آنالیزورِ آلودگی هوا، سال‌ها پیش در کهگیلویه و بویراحمد راه‌اندازی شد گفت: تنها دو آنالیزور از این تعداد فعال است و مابقی دستگاه‌ها مستهلک و به دلیل تحریم نمی‌توانیم قطعات را وارد کنیم.

 

وی در ادامه با تأکید بر اینکه راه‌اندازی دو ایستگاه یاسوج و گچساران مربوط به سال 1382 است گفت: شهرستان بهمئی به علت هم‌جواری با استان خوزستان موردتوجه سازمان قرارگرفته و بخشی از قطعات آنالیزور برای راه‌اندازی ایستگاه این شهرستان توسط سازمان خریداری‌شده و پیگیریم، مکانی برای راه‌اندازی ایستگاه اختصاص  داده شود.

 

او با انتقاد از رسانه‌ها در رابطه با معرفی استان کهگیلویه و بویراحمد به‌عنوان استان با هوای ناسالم گفت: باید از خبرنگار این رسانه‌ها پرسید ک منبع خبر محیط زیستی شما که این وضعیت را تشریح کرده چه کسی بوده که این اطلاعات را داده است؟

 

جاودان خرد بابیان اینکه سنجش آلودگی هوا نیازمند ایستگاه هست و استانی که محروم از این ایستگاه‌ها می‌باشد چگونه بررسی می‌شود گفت: در خصوص این خبر به‌احتمال خیلی زیاد خبرنگار بر اساس اطلاعات واهی و بدون مصاحبه با منبع ای از محیط‌زیست خبر کارکرده است.

 

مدیرکل حفاظت محیط‌زیست استان کهگیلویه و بویراحمد ابراز داشت: اکنون‌که هوای رو به سردی رفته است و احتمال یخ زدن مراتع و روان آب‌ها بیشتر می‌شود وحوش مجبورند برای ادامه زندگی به‌سوی پایین‌دست و دامنه‌های دنا در حومه روستاها حرکت کنند، حس طبیعت دوستی ایجاب می‌کند از گونه‌های جانوری استان محافظت شود.

 

جاودان خرد در ادامه بابیان اینکه منطقه حفاظت‌شده دنا از مهم‌ترین ذخیره‌گاه‌های زیست‌کره جهان، ظرفیتی مهم برای حفظ بیش از 320 گونه جانوری در این منطقه بکر و میراث گران‌بهای طبیعی است گفت: شماره 1540 آماده دریافت گزارش‌ها مردمی است  و مردم می‌توانند گزارش‌ها زیست‌محیطی خود را به‌صورت رایگان و محفوظ به مسئولین محیط‌زیست اطلاع دهند.

 

انتهای پیام

 

تبلیغات سروش زیر خبر
کلیدواژه
نظرات | 0 نظر
captcha
تمامی حقوق این سایت محفوظ و متعلق به “ صبح زاگرس” ما می باشد.