گروه: اخبار استان خبر: 212621 / تاریخ انتشار : 1401/9/14 ساعت : 15:21

انجام یک عمل برای اولین بار در بیمارستان امام خمینی(ره) دهدشت

نیک‌خو از نمونه برداری پروستات تحت گاید سونوگرافی برای اولین بار توسط متخصص اورولوژی بیمارستان امام خمینی(ره) دهدشت خبر داد.

به گزارش پایگاه تحلیل و اطلاع رسانی صبح زاگرس رییس بیمارستان امام خمینی ره دهدشت در خصوص انجام نمونه برداری پروستات تحت گاید سونوگرافی گفت: پروستات غده ای است که به صورت طبیعی در قسمت خروجی مثانه قرار گرفته و به اندازه یک گردو می باشد. سرطان پروستات، شایعترین بدخیمی احشایی در مردان و دومین علت مرگ ناشی از سرطان در آنها می باشد. خطر بروز بیماری در طول زندگی حدودا 6/17% درسفید پوستان بوده و خطر مرگ در طول زندگی به این علت 8/2 % می باشد.

 

وی در ادامه افزود : نمونه برداری پروستات تحت گاید سونوگرافی (هدایت شده از راه مقعد توسط سونوگرافی)، فرایندی جراحی برای برداشتن مقداری از بافت مرکزی پروستات جهت تشخیص یا رد حضور سرطان در آن می باشد، هر زمان که شک به بدخیمی پروستات وجود داشته باشد (بالا بودن سطح سرمی PSA یا مشکوک بودن معاینه مقعدی ) برای اثبات آن  لازم است نمونه برداری از غده پروستات انجام شود. بصورت کلی، در بیماران مشکوک به سرطان پروستات، قطعی ترین روش تشخیص، نمونه برداری از پروستات است.

 

رئیس بیمارستان امام خمینی(ره) اذعان کرد: به لطف خداوند و به همت متخصص توانمند و حاذق اورولوژی دکتر بهنام دژمان اولین موارد نمونه برداری پروستات تحت گاید سونوگرافی در بیمارستان امام خمینی(ره) دهدشت در اتاق عمل  انجام شد. با این اقدام نیاز به ارجاع بیماران به استان های همجوار کم شده و بیماران جهت نمونه برداری این بیماری، میتوانند از خدمات درمانی و تشخیصی در بیمارستان امام خمینی(ره) استفاده نمایند.

 

وی در پایان از همکاری متخصص اورولوژی دکتر بهنام دژمان و دکتر صفورا حجازی متخصص پاتولوژی، پرسنل اتاق عمل و آزمایشگاه بیمارستان صمیمانه قدردانی و تشکر نمود.

 

انتهای پیام/

تبلیغات سروش زیر خبر
کلیدواژه
نظرات | 0 نظر
captcha
تمامی حقوق این سایت محفوظ و متعلق به “ صبح زاگرس” ما می باشد.