گروه: اخبار استان خبر: 212395 / تاریخ انتشار : 1401/9/3 ساعت : 16:08
مدیرکل منابع طبیعی در گفتگو با خبرنگاران؛

آفت جوانه خوار بلوط از سال ۱۳۵۱ وارد کهگیلویه و بویراحمد شد/کشف ۳۱ تن ذغال در استان/ کاهش ۹٠ درصدی آتش سوزی جنگل ها

مدیرکل منابع طبیعی کهگیلویه و بویراحمد گفت: طی سال ۱۴٠۱، در شش ماهه ابتدایی سال کاهش ۹٠ درصدی آتش سوزی جنگل ها در استان را داشتیم.

به گزارش پایگاه تحلیل و اطلاع رسانی صبح زاگرس سعید جاوید بخت ظهر پنجشنبه در گفتگو با خبرنگاران، افزود: ۲۷۵ هکتار رفع تصرف و قلع و قمع در استان طی شش ماهه ابتدایی سال انجام شد.

جاوید بخت همچنین از کشف ۳۱ تن ذغال در استان طی یکسال گذشته خبر داد و گفت: جریمه یک کیلوگرم ذغال بلوط ۳٠٠ هزار تومان است.

وی ابراز داشت: یک میلیون و ۳۹۳ هزار هکتار با پوشش ۸۷ درصدی در استان منابع طبیعی داریم و ۱۶ درصد جنگل‌های زاگرس در استان قرار گرفته است.

جاوید بخت گفت: به ازای هر هکتار جنگل حدوداً ظرفیت نفوذ دهی و کنترل یکهزار متر مکعب آب در استان را داریم.

وی اظهار داشت: بالغ بر ۸۷۴ هزار هکتار عرصه جنگلی در استان داریم که در این راستا و با طرح پیشنهاد روزی به نام روز بلوط در کشور نام گذاری خواهد شد.

مدیرکل منابع طبیعی استان از اجرای پروژه‌های آبخیزداری خبر داد و اظهار کرد: چهار حوزه آبخیز در استان داریم که بر مبنای این حوزه‌ها پروژه‌های مختلفی تعریف کردیم.

جاوید بخت کهگیلویه و بویراحمد را از استان‌های تعیین کننده منابع آبی دانست و گفت: استان تأمین کننده بخش مهمی از منابع آبی کشور است.

جاوید بخت با بیان اینکه جامعه رو به رشد، کارهای تولیدی و اقتصادی نیازمند فعالیت در بستر مناسب است، عنوان کرد: حضور روستاها در عرصه‌ها و قلب جنگل سنجش و تطبیق با قوانین را طلب می‌کند که ممکن است تضادهایی نیز ایجاد شود.

جاوید بخت گفت: برنامه ریزی ما در چارچوب قوانین و مقررات، خدمت رسانی به مردم است.

جاوید بخت از فعالیت ۱۸ کارگروه در منابع طبیعی استان خبر داد و اظهار کرد: در این راستا هدفگذاری های متعددی عملیاتی شده است.

مدیرکل منابع طبیعی استان با اشاره به آفت جوانه خوار گفت: آفت جوانه خوار بلوط از سال ۱۳۵۱ وارد استان شده و تاکنون پنج طغیان داشته است.

وی به شدت آفت و شیوع در استان اشاره کرد و خاطرنشان کرد: یکی از عوامل عمده شدت شیوع خشکسالی‌های متعدد است.

مدیرکل منابع طبیعی استان تصریح کرد: سمپاشی ها برای از بین بردن آفت در باغات و مزارع کنار جنگل‌ها نیز بر شیوع آفت مؤثر بوده و چند عامل دیگر نیز باعث شده دشمنان این آفت در طبیعت از بین برود.

جاوید بخت گفت: شدت آفت در دو سال اخیر افزایش یافته که در سال گذشته فعالیت‌هایی شکل گرفت.

وی ابراز داشت: در سال گذشته و در این راستا بالغ بر ۱۴ هزار هکتار کار مبارزه با آفت انجام و با تأمین اعتبار در سال جاری، بعد از اردیبهشت ماه کمیته گیاه پزشکی در استان تشکیل و گروه‌های مختلفی پای کار آمدند.

جاوید بخت تصریح کرد: علاوه بر پرداخت مطالبات سال گذشته، طی سال جاری ۶٠٠ هکتار عملیات مقابله با آفت در کانون‌ها انجام شد.

جاوید بخت خاطرنشان کرد: همچنین در فرآیند پیش بینی منابع، تخصیص‌هایی در نظر گرفته شده تا کنترل مناسب کانون را در شهرستان‌های هدف داشته باشیم.

مدیر کل منابع طبیعی استان گفت: طرحی در استان تدوین و به منابع طبیعی کشور ارائه شده تا ۶٠ هزار هکتار از مناطق دارای آسیب پوشش جوان سازی جنگل، آفت زدایی، سمپاشی، حفاظت و بذرکاری انجام شود.

وی خاطرنشان کرد: آماده سازی دو تن محلول BT نیز انجام شده و در زمان مناسب محلول پاشی انجام می‌شود.

مدیرکل منابع طبیعی استان گفت: در رابطه با اعتبارات نیز ۷۳ میلیارد تومان اعتبارات مصوب استانی و ملی بوده و تلاش برای دریافت تخصیص حداکثری را خواهیم داشت.

وی ابراز داشت: این اعتبارات سوای از منابع مصوب از محل متمم سفر ریاست جمهوری است.

جاوید بخت از پوشش ۲۵٠ هزار هکتار در قالب کاداستر خبر داد و اظهار کرد: انعقاد قراردادها نیز در بخش زیادی انجام و تکمیل کار نیز اجرایی شد.

وی با اشاره به انعقاد ۱۹ قرارداد در بخش گیاهان دارویی، گفت: بهره برداری مردمی تا ۱۹ میلیارد تومان در حوزه گیاهان دارویی در شش ماهه اخیر محقق شد.

جاوید بخت گفت: ۱۵ طرح مرتع داری در استان تهیه و بالغ بر ۲۶ هزار متر مکعب آبخیزداری نیز در چهار حوزه آبخیز استان انجام شد.

مدیرکل منابع طبیعی استان ۲۴ هزار هکتار مطالعه طرح‌های آبخیزداری را از دیگر برنامه‌های محقق شده شش ماهه اخیر دانست. 

تبلیغات سروش زیر خبر
کلیدواژه
نظرات | 0 نظر
captcha
تمامی حقوق این سایت محفوظ و متعلق به “ صبح زاگرس” ما می باشد.