گروه: اخبار استان خبر: 212144 / تاریخ انتشار : 1401/8/25 ساعت : 16:59
حجت الاسلام ساجدی

مهریه میلیاردی با ورود شورای حل اختلاف 100 میلیون شد/صلح و سازش 3 پرونده ی قصاص نفس در کهگیلویه و بویراحمد

رئیس توسعه حل اختلاف استان کهگیلویه و بویراحمد از صلح و سازش پرونده میلیاردی در یاسوج با ورود شورای حل اختلاف استان خبر داد و گفت: شاکی با گرفتن یکصد میلیون تومان رضایت داد.

به گزارش پایگاه تحلیل و اطلاع رسانی صبح زاگرس به مناسبت بیستمین سالگرد تاسیس شوراهای حل اختلاف در کشور، حجت الاسلام سید ابراهیم ساجدی رئیس شورای حل اختلاف استان کهگیلویه و بویراحمد در گفت و گو با خبرنگاران اظهار داشت: هر سال ۱۸ آبان سالروز تاسیس شورای حل اختلاف در کشور است که ۲۰ سال پیش تاسیس شده است و هدف از تاسیس آن ترویج فرهنگ اخوت و سازش در جامعه است.
 
 
وی افزود: مرحوم آیت الله شاهرودی رحمت الله علیه می‌گفت زیادی پرونده ها حکایت از بیماری حقوقی در جامعه دارد و باید برای رفع بیماری تلاش کرد و راه جلوگیری از آن را ترویج فرهنگ صلح و سازش با راه اندازی و تاسیس شورای حل اختلاف در کشور پیش بینی کردند.
 
 
معاون قضایی دادگستری استان در ادامه اظهار کرد: یکی از راههای پیشگیری از ورودی پرونده ها به اماکن قضایی، ترویج فرهنگ بخشش ،گذشت و برادری است پرونده‌ای که در شورای حل اختلاف مطرح و به صلح و سازش منجر شود هر دو طرف راضی هستند و ورود ارباب رجوع به مراجع قضایی کمتر می شود.
 
 
وی افزود : اگر نهادهای مردم نهاد به کمک دستگاه قضایی بیایند در آن امر، دستگاه قضایی موفق می‌شود و کاهش اطاله دادرسی و کاهش ورودی مردم به اماکن را نیز در پی دارد.
 
 
این مسئول در ادامه با بیان اینکه بر این باوریم که تشکل‌های مردم نهاد باید به کمک دستگاه قضایی بیایند یادآور شد: اگر چنین شود در امر محوله موفق خواهیم شد و کاهش مراجعات مردمی را به محاکم قضایی و کاهش اطاله دادرسی و رسیدگی به پرونده ها را داریم که گاه از پیچیدگی خاصی برخوردار هستند.
 
 
رئیس شورای حل اختلاف استان اظهار داشت: در شش ماهه اول سال ۱۴۰۱ تعداد 3 پرونده قصاص نفس و یک قصاص عضو با مساعدت شورای حل اختلاف زندانها منتهی به صلح سازش شده است، همچنین صلح یاران، با همکاری ستاد دیه استان موفق شدند ۳۲۷ نفر زندانی مالی را آزاد نمایند.
 
 
ساجدی افزود: پرونده ی یک فقره قصاص نفس پس از ۱۴ سال بدون هیچ چشمداشت مالی منجر به سازش واصلاح شد.
 
 
 معاون قضایی رئیس کل دادگستری استان در این نشست بیان داشت : تعداد وارده پرونده در ۷ ماهه سال ۱۴۰۱ تعداد 22 هزار و672 پرونده است که ۲۲ هزار و 392 فقره از این پرونده‌ها مختومه شده است.
 
 
تصریح کرد: ۱۵ هزار و 138 پرونده قابل مصالحه بوده که ۳۸ درصد این پرونده‌ها توسط صلح  یاران شورای حل اختلاف مصالحه شده‌اند.
 
 
این معاون دادگستری کهگیلویه و بویراحمد گفت: یکی از مهم ترین پرونده هایی که در شوراهای حل اختلاف مطرح می شود پرونده های خانوادگی است که آمار فراوانی داریم که مشکلات اقتصادی و روابط خانوادگی نقش به سزایی در آن دارد.
 
 
وی افزود: با توجه به بخشنامه رئیس کل دادگستری ۳۰% همه پرونده ها به شورای حل اختلاف می‌آید و اعضای شورای حل اختلاف با استفاده از ریش سفیدان و صلح یاران آنها را آشتی می‌دهند و زمینه رفع اختلافات خانوادگی فراهم می‌شود.
 
 
ساجدی بیان کرد:  در همین مدت یک فقره پرونده میلیاردی به مبلغ 14 میلیارد تومان تنها با یکصد میلیون تومان توسط صلح یاران اصلاح، و منجر به سازش شده است و هم اکنون صلح یاران شورای حل اختلاف در صدد پیگیری جهت آزادسازی بیش از ۱۵۰ نفر بدهکار مالی در زندان هستند و با جدیت تلاش می نمایند تا این زندانیان نیز از بنده زندان آزاد شوند.
 
 
 وی گفت : با توجه به اینکه استان ما استان عشیره ای و طایفه ای هست و فرهنگ سنتی گذشت در استان ما وجود دارد تلاش کردیم که بیشتر پرونده های ورودی به شورای حل اختلاف به صلح و سازش منتهی شود و اکنون تعداد اندکی در این حوزه پرونده داریم که اعضای شورای حل اختلاف با اصحاب پرونده مشغول مذاکره و برگزاری نشست هستند.
 
 
رئیس شورای حل اختلاف درپایان گفت : رسانه‌ها چشم بیدار جامعه هستند و میتوانند در فرهنگ گذشت و سازش نقش موثری داشته باشند همچنین خبرنگاران نیز میتوانند بین مردم صلح یار ویا سفیر صلح باشند.
 
وی بیان داشت : رسانه ها می توانند در فرهنگ سازی و ترویج جایگاه صلح و سازش در جامعه تلاش کنند و از این ظرفیت نهایت استفاده را بنمایند .
 
 
انتهای پیام
تبلیغات سروش زیر خبر
کلیدواژه
نظرات | 0 نظر
captcha
تمامی حقوق این سایت محفوظ و متعلق به “ صبح زاگرس” ما می باشد.