گروه: اخبار استان خبر: 211346 / تاریخ انتشار : 1401/8/2 ساعت : 16:16

برگی از تاریخ استکبار ستیزی مردم کهگیلویه و بویراحمد قبل و بعد از انقلاب اسلامی

مردم کهگیلویه و بویراحمد در قرن معاصر پیشینه تاریخی خاصی دارد که مبارزه با ظلم ، استعمار، استکبار ستیزی و میهن پرستی بخشی از افتخارات مردم این دیار است.

به گزارش پایگاه تحلیل و اطلاع رسانی صبح زاگرس مبارزه با ظلم، وطن پرستی و بیگانه ستیزی از دیر باز خصیصه ذاتی عشایر کهگیلویه و بویراحمد بوده و استکبار ستیزی در میان این مردمان پیشینه کهن تاریخی دارد .

 

کهگیلویه، بویراحمدی ها بنا به معتقدات قوى مذهبى و عرق شدید ملى، دایماً با بیگانگان در تضاد و تعارض بودند. این ضدیت و خصومت، در تاریخ معاصر نسبت به انگلیس بیش از همه نمود پیدا کرده است.

 

این مبارزه ها و مقاومت هاى اصیل و بى شائبه – که بى تردید در جواب زورگویى ها و تجاوز ها بود – در نزد استعمار و استبداد با تعبیراتى نظیرشرارت راهزنىوحشیگرى سرقت و... مشوبو مشوش شده است.

 

نگاهى به منابع خارجى و داخلى، که از جانب حاکمان تدوین شده،موید این موضوع مهم است. اما، باید دانست که قیام هاى اصیل و ارزشمند مردم کهگیلویه، بویراحمد  در طول تاریخ قدیم و جدید خویش، همواره علیه متعدیان و متجاوزانداخلى و خارجى بوده است.

عشایر سدی در برابر تجاوز های انگلیس

عشایر کهگیلویه و بویراحمد به هنگام تجاوز انگلیسی ها به جنوب ایران چنان منافع آنها را به خطر انداخته و عرصه را بر آنان تنگ کردند که در ۱۵ دسامبر ۱۹۰۹کنسول انگلیس در شیراز ناچار شد به طور رسمی از بویراحمدی ها به”سر جرج بارکلی” سفیرشان در تهران شکایت کرده و سفیر هم متن شکایت را به لندن مخابره کند.

 

در بخشی از شکایت کنسول انگلیس از بویراحمدی ها آمده است: “اشرار بویراحمدی بیش از یک ماه است که در نقاط مختلف بین “دشت ارژن” که ده فرسنگ زیرشیراز است و “گلدارچین” که در مجاورت اصفهان است مشغول عملیات عمده ای هستند و… بی نهایت مشکل خواهد بود که یک طایفه کوه نشین به این رشادت و فعالیت را بتوان درتنگنا انداخت .

 

حفاظت از منافع دولت انگلیس در غارت نفت جنوب کشور، پشت پرده اصلی تمام جنگهای رضاشاه با عشایر جنوب بود.

 

پس از کشف نفت در ایران و تیزتر شدن دندان طمع استعمار پیر، دولت انگلیس عشایر را مانعی برای رسیدن به خواسته های استعماری خود می دید و بنابراین دولت دست نشانده رضاشاه برای راضی نگه داشتن اربابان انگلیسی خود در چپاول نفت جنوب کشور، دستور یکجانشینی و خلع سلاح عشایر را صادر کرد.

 

یاران تنگ تامرادی در جنگ با استعمار و ظلم

رضا شاه جنگ “تنگ تامرادی” را در سال ۱۳۰۹ بر علیه عشایر بویراحمد پایه ریزی کرد تا این ایل جنگجو را تضعیف کند.

 

در آن سال “کی لهراسب باتولی” و “میر غلام شاه قاسمی” عشایر زادگان دلیر و آزادی خواه بویراحمدی که هنوز نیز گمنام مانده اند، شکست سنگینی را بر ارتش مسلح رضا شاه تحمیل کردند.

 

“کی لهراسب” به همراه یارانش در جنگ “تنگ تامرادی” قشون دولتی را به فرماندهی سرلشکر “شیبانی” شکست داد و خواب را برچشم رضاشاه حرام کرد تاجایی که شاه، سرلشکرشیبانی را به دلیل این شکست برکنار و سپس در یک دادگاه نظامی که ریاست آن را سپهبد”امیر احمدی” بر عهده داشت، محاکمه و به خلع درجه و دو سال زندان محکوم می کند.

با تولد نهضت انقلاب اسلامی به رهبری امام خمینی(ره) و همزمان با آغاز مبارزات در سال ۱۳۴۱،عشایر کهگیلویه و بویراحمد هم حمایتهای خود را از این نهضت اسلامی اعلام کردند.

 

در فروردین ۴۲ و در پی غائله جنوب، حکومت پهلوی بازهم تدارک جنگی دیگر را با عشایر بویراحمد دید و در فروردین سال ۱۳۴۲ گردانی از هنگ کرمانشاه برای سرکوب کردن عشایر به منطقه بویراحمد وارد شدند.

 

 گجستان نماد پیروزی عشایر بر ظلم

عشایر بویراحمد هم در ساعت هشت صبح ۳۱ فروردین ۱۳۴۲ در نقطه ای به نام تنگ “گجستان” راه را بر قشون پهلوی بستند و پس از یک روز جنگ بازهم قوای دولتی را به فرماندهی سرلشکر “آریانا” در جنگی که “گجستان” نام گرفت شکست دادند.

 

سرلشکر آریانا در گزارش خود به شاه به ناتوانی ارتش برای جنگیدن در مناطقی چون بویراحمد اشاره می کند و می نویسد: آنگونه که در عملیات جنوب مشاهده گردید واحدهای ارتش شاهنشاهی از نظر آموزش، سلاح، ساز و برگ، آمادگی عمل برعلیه قوای نامنظم را ندارند.”

آیت الله ملک حسینی  ،آمیر احمد تقوی و متقی کاشانی پرچمداران مبارزه با  حکومت دست نشانده

در جریان غائله جنوب، ساواک آیت الله ملک حسینی از شاگردان ارشد امام خمینی (ره)و آیت الله العظمی بروجردی را تحت تعقیب قرار داد و وی به مدت هشت ماه متواری شد.

 

مبارزات این روحانی شجاع در سالهای بعد در استانهای فارس، کهگیلویه و بویراحمد وخوزستان ادامه یافت که منجر به حادثه مسجد حبیب در شیراز و زندانی شدن این روحانی انقلابی شد.

 

در پی این مسئله عشایر کهگیلویه وبویراحمد، دولت را تهدید به قیام مسلحانه کردند و رژیم مجبور به عقب نشینی و آزادی آیت الله ملک حسینی شد.

 

آیت الله آمیر احمد تقوی روحانی برجسته کهگیلویه بویراحمدی در زمان اوج گیری انقلاب فعالیت‌های گسترده‌ای در راستای کمک به امام جهت مدیریت انقلاب در منطقه‌ی کهگیلویه و بویراحمد انجام داده است.

در شهرستان گچساران هم حجه السلام “شهید محمد تقی بشارت” و مرحوم حجه الاسلام “متقی کاشانی” به ویژه شهید بشارت نقش بسیار مهمی داشته­ اند به گونه­ای که مردم شهرستان گچساران را به انقلاب دعوت کردند و خود رهبری فعالیت­های انقلابی و تظاهرات مردم را به عهده گرفتند.

 

مبارزات عشایر ظلم ستیز کهگیلویه و بویراحمد با رژیم پهلوی باعث شد که آن رژیم این استان را به عمد در محرومیت نگه دارد و براین اساس کمترین عمران و آبادانی در این منطقه مغضوب رژیم طاغوت تا قبل از انقلاب انجام نشد.

 

19 آبان خونین57 در گچساران

حرکت انقلابی مردم گچساران از سال ۱۳۵۰ تا بهمن ۱۳۵۷ یکی از مهم­ترین جریانهای فکری، سیاسی و ایدئولوژیک نه فقط استان، بلکه جنوب کشور محسوب می­شود. نقطه عطف این حرکت انقلابی، ۱۹ آبان ماه ۱۳۵۷که در چنین روزی 6 نفر از مخلص و برومندترین جوانان این شهرستان در خون خود غلتیدند و طعم شیرین شهادت را نوشیدند.

 

 از این رو، نکته اساسی اینجاست که قیام خونین ۱۹ آبان مصادف با ماه مبارک رمضان ۱۳۵۷ مردم گچساران دارای عقبه فکری و سیاسی بسیار پیچیده، چند لایه و متفاوت است که بیشتر به کشف نفت در منطقه یعنی از دهه 30با شکل گیری انجمن­های کارگری صنعت نفت که متاسفانه تاکنون، در پژوهش­های صورت گرفته مورد ‌توجه قرار نگرفته و بنا به دلایل مختلف،آن ‌گونه که شایسته آن بوده و هست، بازگو نگردیده است.

کهگیلویه و بویراحمد پیشتاز دفاع مقدس

رزمندگان استان کهگیلویه وبویر احمد قبل از آغاز جنگ تحمیلی و با توجه به شرارت گروه ها واحزاب منحرف؛ با حضور خودشان در مناطق کردستان، مبارزات سرسختانه ای را علیه مخالفان ومعاندان با نظام جمهوری اسلامی آغاز کردند وپس از شروع جنگ تحمیلی عراق به سر کردگی استکبار جهانی- امریکای امپریالیسم- که هدفشان مهار جمهوری اسلامی بود، بلافاصله همپای سایر اقشار کشور اسلامی به جبهه های جنگ شتافتند.

 

به علت این که مردم این استان از روحیه عشایری بر خوردار بودند و با فنون جنگ ها ی نامنظم آشنایی کامل داشتند، در برابر دشمنان تا بن دندان مسلح ایستادگی نمودند. اعزام نیروهای عشایری در سال 59 واعزام قشر عظیمی از این بزرگواران، سند گویای علاقه مندی  آن ها به نظام مقدس جمهوری اسلامی و عشق به رهبر کبیر انقلاب بود.

 

ساکنان دیار اسطوره ای آریو برزن، آنانی که نیاکانشان در برابر هیچ قدرت سلطه گری، سر تسلیم فرو نیاورده بودند، دوباره برنوی بلند خویش را آماده و پا در رکاب "کهر" نمودند تا در طول دفاع مقدس با  33 هزار رزمنده ، به نسبت جمعیت بالاترین حضور استان های کشور در جبهه ها را داشته و با یک هزار و ۸۸۰ شهید، ۱۳ هزار جانباز، ۳۱۰ آزاده میدان دار دفاع 8 ساله باشند.

اگر چه 99 درصد رزمندگان کهگیلویه و بویراحمدی زیر 30 سال سن داشتند اما اولین مردمی بودند که تنگه شلمچه را بر روی دشمن بستند و در 27 عملیات این سبز پوشان سخت‌کوش، بسیجی‌های بی ادعا، سنگر سازان بی‌سنگر حماسه‌های بی بدیلی را خلق کردند که در تاریخ جنگ بی نظیر است.

 

آخرین نبرد رزمندگان استان در روزهای پایانی جنگ با دشمن بعثی و با توجه به حمایت های استکبار وتهاجم گسترده در بازپس گیری مناطق از دست داده شده؛ رزمندگان استان در منطقه پدخندق و به استعداد یک گردان و به مدت 24 ساعت در برابر یک لشکر عراق مقاومت نمودند و با حضور ونبرد نابرابر شان، مانع از پیشروی دشمن به سایر مناطق گردیدند.

 

کهگیلویه و بویراحمدی ها حامیان اصلی نظام اسلامی

حضرت امام‌ خمینی‌ (ره) به عنوان مبارزی نستوه و فقیهی بزرگ پرچمدار انقلابی شد که امروزه نقطه امید همه آزادیخواهان و مظلومان تاریخ و الگویی برای بهار انقلاب های منطقه شد تا بعد از انقلاب اسلامی باز هم این کهگیلویه و بویراحمدی ها باشند که در همه پیچ های تاریخی با بصیرت در کنار انقلاب باشند و با پشتیبانی و حمامیت از انقلاب زمینه را برای ظهور مهدی موعود(عج) آماده سازند و پرچم این انقلاب را با دستان با کفایت مقام معظم رهبری به دست صاحب الزمان (عج) تقدیم کنند.

 

اگر چه کهگیلویه و بویراحمد در قرن معاصر پیشینه تاریخی خاصی دارد که مبارزه با ظلم ، استعمارو میهن پرستی بخشی از افتخارات مردم این دیار است و روایتگری بیش از این از حوصله مخاطب خارج است اما باید به این نکته اشاره کرد که مردم با بصیرت این استان همواره در کنار انقلاب بوده و هرگز بر نمی تابند تا دشمنان داخلی و خارجی نگاه معنا داری به انقلاب داشته باشند و با مشت های گره کرده خار چشم دشمنان هستند.

 

انتهای پیام

 

 

تبلیغات سروش زیر خبر
کلیدواژه
نظرات | 4 نظر
یاسوج
1401/8/2 - 17:25
ایران به لرها افتخار می کند
rateup 0
 ratedown 0
ک ب
1401/8/2 - 17:27
اگر انقلاب نبود الان داشتیم بدبختر از دوران قبل از انقلاب زندگی می کردیم
rateup 0
 ratedown 0
ناشناس
1401/8/2 - 17:29
پسر شاه تاریخ بخونه که لرها چه بر سر باباش آوردن
rateup 0
 ratedown 0
تاریخ دان
1401/8/2 - 17:30
محمد رضا شاه و رضا شاه تا لحظه ای که سگ میر شدن لرها رو فراموش نکردن چه بلایی سرشون آوردن
rateup 0
 ratedown 0
captcha
تمامی حقوق این سایت محفوظ و متعلق به “ صبح زاگرس” ما می باشد.