گروه: اخبار استان خبر: 211191 / تاریخ انتشار : 1401/7/27 ساعت : 18:39

ماجرای بخشش یک قاتل در کهگیلویه و بویراحمد با پادرمیانی برخی از مسئولان

با پادرمیانی برخی از مسئولان استان یک زندانی محکوم به به اعدام بخشیده شد.

به گزارش پایگاه تحلیل و اطلاع رسانی صبح زاگرس در آیات قرآن کریم انجام احکام و حدود الهی یکی از مهمترین موضوعاتی است که خداوند عزوجل در کلام خود به آن توجه و اصرار کرده است.

 
 اجرای هر یک از حدود الهی از بارش چهل شبانه روز باران بیشتر و مایه حیات بشر است علی الخصوص در قصاص نفس که جان انسان بیگناهی گرفته می شود و انسان دیگری باید به مجازات خود که همان قصاص نفس است برسد.
 قصاص یکی از احکام مهم اجتماعی اسلام و آن را ضامن حفظ خون انسانها و آن را مایه حیات جامعه بشری می داند. 
 
در جامعه بشری که به صورت اجتماعی زندگی می کند کنش ها و واکنش ها، هنجارها و ناهنجاری‌هایی وجود دارد که ممکن است در پاره ای از موارد موجب ریختن خون انسان بی گناهی شود و اسلام به خاطر حفظ و احیاء و به خاطر احترامی که برای خون مسلمان قائل است قصاص را در مقابل آن قرار داده است تا بدین وسیله جامعه بشری بتوانند به صورت مسالمت آمیز در کنار هم زندگی کنند، اما افرادی است که دچار قتل و ریختن خون انسان دیگری می شوند زیرا انسان ها همواره گرفتار زندگی اجتماعی است و باید شرایط خود را با این محیط اجتماعی هموار سازد.
 
عفو و گذشت از مکارم والای انسانیت و به فرموده ی امام علی علیه السلام تاجی زینت بخش بر سر همه آنهاست که گذشت زینت بزرگواری هاست.
 
وقتی انسان گذشت می‌کند ناخودآگاه نیروی درونی او را تشویق به زندگی بهتر می نماید اما وقتی که بحث انتقام پیش بیاید که با قصاص نفسی در یک لحظه، زندگی یک انسان دیگر به خاطر قتلی گرفته می شود و همه چیز تمام می‌شود اما با گذشت و ایثار در پرونده های قتل، خانواده ی قاتل تا همیشه زیر بار منت خانواده مقتول قرار گرفته‌اند.
 
 فرهنگ صلح و سازش در جامعه عشایری استان کهگیلویه و بویراحمد از دیرباز در بین ایلات و طوایف و عشایر وجود داشته است و بزرگان و ریش سفیدان و سادات جدید القدر با کدخدا منشی اقدام به حل و فصل دعاوی که در آن فردی به قتل رسیده بود می کردند اما اکنون افرادی هستند که گرچه احترام بزرگان و ریش سفیدان و سادات و مقامات و مسئولین استانی و کشوری را زمین نمی گذارند اما چنان بلایی بر سر خانواده قاتل می آورند که دیگر نای برخاستن ندارند و هر چیزی که از مُلک و مال دارند می گیرند و این یک موضوع فرهنگی است که نیاز به فرهنگ‌سازی دارد.
 
اما در این بین خانواده ای از سلسله سادات جلیل القدر سادات امامزاده علی در شهرستان بویراحمد، دست به اقدامی زیبا زدند که جای تقدیر و تشکر دارد.
 
 این خانواده بزرگ با بزرگواری خود، ایثار و گذشت را در قامت و قاموس دیگری معنا نمودند، اگرچه گذشت همیشه مخصوص انسان های بزرگ است و انسان تا بزرگ باشد به این مقام رفیع و نخواهد رسید که بتواند گذشت نماید، گذشتی که بدون چشم داشت حتی دریافت مادی باشد انجام گرفته است که ذیلاً در گزارش پیوست می آید.
 
نشستی در منزل خانواده مقتول در یاسوج، با حضور جمعی از مسئولین استانی برگزار شد.
 
 در این مراسم آیت الله سید نصیر حسینی نماینده نماینده مقام معظم رهبری در استان و امام جمعه شهر یاسوج، دکتر نگین تاجی رئیس کل دادگستری استان کهگیلویه و بویراحمد، ساجدی معاون قضایی و رئیس توسعه شوراهای حل اختلاف استان و امام جمعه شهرستان گچساران و جمعی دیگر از مسئولین حضور داشتند.
 
 
در ابتدای این نشست نماینده مقام معظم رهبری در سخنانی به وجود ایثار و گذشت در آموزه های دینی مسلمانان اشاره کرد.
 
آیت الله سید نصیر حسینی نماینده مقام معظم رهبری در استان کهگیلویه و بویراحمد و امام جمعه یاسوج در نشست صلح و سازش پرونده قتل ۱۶ سال پیش در یاسوج در بخشی از سخنان خود اظهار کرد: قتل یک گناه سنگین است که بعد از شرک به خداوند، انبیاء و اولیاء الهی از آن به عنوان گناهی سنگین که دارای عقوبت سنگین نیز می‌باشد یاد نموده اند.
 
 نماینده مقام معظم رهبری با اشاره به این که اگر انسانی را بدون گناه بکشند گویا همه انسانها را کشته اند، گفت:  انسان به عنوان اشرف مخلوقات است که نظام مادی آفرینش، به محور انسان و در خدمت انسان است.
 
سید نصیر حسینی افزود: احیاء و حیات بخشیدن به انسان اجر عظیمی دارد انسان ها که نمی توانند مانند خداوند انسان را زنده کنند اما با بخشیدن، می توانند جان انسانی دیگری را نجات دهند.
 امام جمعه یاسوج در ادامه گفت: اولیای دم حق شرعی و قانونی داشتند قاتل را قصاص کنند و نبخشند، اما وقتی که می بخشند یعنی حیات را به این شخص اعطاء و انسانی را زنده کردند و در پیشگاه خداوند، امر عظیمی که خانواده محترم داورپناه انجام داده‌اند طبق نص صریح قرآن یعنی همه انسانها را زنده کرده اند.
 
 
آیت الله حسینی در ادامه با اظهار این که نسبت به این خانواده بزرگ احترام و تشکر دارم، گفت: خانواده ای مصلح و خیراندیش که همیشه در مسیر صلح و دوستی و محبت مردم گام برداشته‌اند کار بزرگی انجام دادند و کارهای بزرگ همیشه، از انسانها و خانواده های بزرگ سر می زند.
 
 وی گفت: این خانواده ی بزرگ، بدون هیچ گونه و مطالبه مادی کار بزرگی انجام داده اند و در مسئله قصاص، از حق مشروع و قانونی خودشان گذشتند و حتی در دورانی که مجرم در زندان بود هیچ حرکت غیر قانونی نیز انجام ندادند و این کار در شأن و منزلت خوبشان است.
 
 امام جمعه یاسوج درخصوص برخی درگیری ها در پرونده های قتل که در مناطقی اتفاق می افتد و خانواده ی قاتل و بستگان آنها هیچگونه آرامش و امنیت جانی و مالی ندارند نیز در سخنانی اظهار داشت: یک جرم نسبت به یک شخص انجام می شود اما هم ایل و طایفه‌ای آن شخص، مجرم تلقی شده و مورد تعرض و تعدی قرار می‌گیرند و جان مال و آبرو و امنیت شان به خطر می‌افتد.
 
حسینی افزود: این مسئله خیلی برایمان تحسین برانگیز و باید به عنوان یک الگوی کشوری و جهانی ترویج شود که، خانواده هایی هستند که می توانند کارهای بسیار بزرگی انجام دهند و نه قصاص انجام دهند و نه مطالبه مالی داشته باشند و این خود ذخیره ی بزرگی برای خانواده داورپناه  مایه ی خیر و برکت و اقدام به یک فرهنگ سازی بسیار خوب و سنت حسنه کرده اند.
 
نماینده مقام معظم رهبری در استان کهگیلویه و بویراحمد در ادامه ضمن تشکر از دستگاه قضایی استان که بانی خیر این قضیه و این رخداد و حرکت قشنگ فرهنگی در استان شدند، از دکتر نگین تاجی رئیس کل دادگستری استان و معاونت آقای ساجدی معاون توسعه شوراهای حل اختلاف استان و حاج آقا حجازی امام جمعه محترم شهرستان گچساران تشکر و قدردانی کرد و گفت: جامعه ی امروز ما نیازمند چنین حرکت های خیرخواهانه است چون قتل و جرح چهره ی جامعه اسلامی و استان را مخدوش می نماید اما آنچه گاهی اوقات ما را آزار می دهد، مرده فروشی است که در استان اتفاق می‌افتد.
 
در ادامه نشست صلح و سازش پرونده ی قتل در یاسوج دکتر نگین تاجی رئیس کل دادگستری استان، نیز حرکت دینی و فرهنگی خانواده مقتول را ستود.
 
دکتر نگین تاجی رئیس کل دادگستری استان کهگیلویه و بویراحمد در این زمینه اظهار داشت : در این پرونده اولین موضوعی که باید به آن توجه داشت، بحث متانت و بردباری خانواده ی مقتول است.
وی گفت: با توجه به اینکه استان ما قبیله ای و عشیره ای است و اگر حادثه‌ای رخ دهد غالباً با پیامدهایی همچون؛ نزاع دسته جمعی یا خانوادگی و جرائم علیه تمامیت جسمانی اشخاص و موضوعات دیگری همراه است اما این خانواده محترم بهترین کار و عاقلانه ترین راه را درپیش گرفتند و در نهایت آرامش و متانت، پرونده را پیگیری و منتهی به صدور حکم قصاص شد.
 
 مقام ارشد قضایی دادگستری استان کهگیلویه و بویراحمد با اظهار اینکه حکم قصاص حق مسلم و شرعی خانواده مقتول است، افزود :براساس نص صریح قرآن کریم و موازین اسلامی قصاص حق مسلم آنها بوده که از حق شرعی و قانونی خود گذشتند.
 
وی تصریح کرد: نقطه قوت فرهنگی و قابل تحسین در این پرونده،مصالحه بودن بدون انگیزه ی مالی و بدون پرداخت وجهی از ناحیه مقتول می باشد که شایسته است توسط نهاد های فرهنگی و مسئولین مرتبط فرهنگ سازی و به عنوان یک امر نیکو و پسندیده الگوسازی و نهادینه شود و ضرورت دارد رسانه های ملی و محلی و نهادهای فرهنگی نسبت به ترویج و تبلیغ این کار فرهنگی همت گمارند.
 
قاضی القضات دادگستری استان ضمن ابراز نگرانی از روند اخذ وجوه میلیاردی در مقابل رضایت ، این حرکت را زیبنده ی فرهنگ ایلی و عشیره ای استان که آراسته به غیرت و عزت مردم است مناسب ندانست و تصریح کرد : شایسته است مردم استان نسبت به فرهنگ نادرستی که موجب شده خانواده ی مقتول برای ابراز رضایت، مبالغ هنگفتی بگیرند را بگیرند، کنار بگذارند.
 
قاضی القضات دادگستری استان اظهارداشت : عزت و افتخاری که نصیب این خانواده شده است با هیچ چیز قابل مقایسه و جبران نیست، و چه بسیار خانواده‌هایی بودند که با وجود وساطت متنفذین و ریش‌سفیدان رضایت ندادند و با اجرای قصاص و  بلافاصله پس از اجرای حکم پشیمان شدند.
 
 
قاضی القضات دادگستری استان ضمن تشکر از خانواده داورپناه و طلب مغفرت برای مادر مقتول اظهار داشت : خانواده ی مقتول با عمل به وصیت مادر مرحوم شان با این کار خود موجب عزت برای خود و آرامش خانواده ی قاتل شدند و این عمل شایسته تقدیر است.
 
رئیس کل دادگستری استان در پایان گفت : از حیث آماری در سه سال گذشته با بخشش اخیر در استان کهگیلویه و بویراحمد، این پرونده بیست و سومین موردی بود که منتهی به گذشت شد.
رئیس توسعه شورای حل اختلاف استان کهگیلویه و بویراحمد در خصوص صلح و سازش پرونده قتل گفت ۱۶ سال پیش در سال ۱۳۸۴ این قتل رخ داد و یکی از اتفاقاتی بود که هیچگونه حاشیه ای نداشت از آنجایی که در دو جلسه رسیدگی این پرونده حضور داشتم از جمله پرونده هایی بود که گویا پرونده حقوقی و وکیل یا اولیای دم صرفاً تقاضای قانونی کرده بوند .
 
سید محمد ابراهیم ساجدی گفت : در واقع قضات و مستشاران دادگاه کیفری استان عقیده داشتند یکی از راحت ترین پرونده هایی بود که هیچ گونه حاشیه و دغدغه ای نداشته است .
 
رئیس توسعه شوراهای حل اختلاف استان در ادامه اظهار داشت: به لحاظ امنیتی منطقه نیز وقتی اتفاق طبیعی در مناطقی رخ دهد حوادث بعد از آن برای دستگاه‌های قضایی و امنیتی زحمت ساز است و زحمات زیادی را ایجاد می کند چون در مواردی موجب موجب تعرض به خانواده قاتل و بستگان صورت می گیرد و در این پرونده به اتفاق سایر همکاران با خیال راحت رسیدگی می‌کردیم.
 
 
وی اظهار داشت : خانواده مقتول خانواده ای سرشناس و صاحب نام بودند و در اکثر پرونده های نزاع‌های دسته جمعی که در طوایف یا منطقه رخ می‌داد، از اولین کسانی بودند که حضور می‌یافتند و دارای وجهه ی خاصی بین مردم بودند و شخصیت و ظرفیتشان اقتضا می‌کرد که در این قضیه مدیریت کنند .
 
وی درخصوص این مورد استثنایی در استان اظهار داشت : هم اکنون ۳۰ پرونده قتل که حکم قصاص آنها صادر و تنفیذ شده‌اند و در مرحله ی اجرا هستند وجود دارد و شاید سال‌ها طول بکشد.
ساجدی در خصوص عدم سازش و موفقیت در این پرونده ها اظهار داشت: موضوع مالی در این پرونده ها سبب شده که اکثر مردم احساس می کنند در پرونده های قتل برای سازش باید معامله کنند.
رئیس توسعه شورای حل اختلاف استان درپایان گفت: سازش باید طوری باشد که چند خانواده دیگر بدبخت نشوند چون در خیلی از پرونده‌ها باید یک منطقه یا طایفه و بستگان آنها جور تأمین مبلغ یا مال مورد درخواست را بکشند تا یک نفر را از قصاص نفس نجات دهند اما در این پرونده نه تنها هیچ حاشیه قبلی نداشت و بلکه پس از آن هم به نحو احسن و نیکو گذشت کردند و بدون اینکه خبردار شویم رضایت خود را تحویل اجرای احکام دادسرا دادند و قاتل بعد از ۱۵ سال به کانون گرم خانواده اش برگشت.
 
در ادامه این نشست حجت الاسلام حجازی امام جمعه شهرستان گچساران در سخنانی اظهار داشت: همانطور که خداوند در قرآن کریم فرموده است انسانی که می‌خواهد رشد و تکامل کند پیامبر اکرم (ص) را الگوی خود قرار دهد و ادامه دهنده راه پیامبر اکرم باشد.
 
 
وی افزود: خانواده محترم داورپناه از سلاله پیغمبر اکرم هستند این کار بزرگ را انجام دادند و بخشش و رفتار این خانواده در استان برای مردم  الگو می‌شود.
 
حجازی گفت: بزرگی و سیادت این طایفه و خانواده داورپناه و سادات امامزاده علی در این بخشش خیلی بی نظیر، و دیگران نیز می‌توانند از این خانواده محترم درس بزرگی را در مورد بخشش یاد بگیرند.
 
برادر مرحوم داورپناه در ادامه ی این نشست در سخنانی اظهار داشت:گذشت بدون چشمداشت مادی در آموزه‌های دینی و فرهنگ ملی ما توصیه و تعیین گردیده است.
 
وی افزود: گذشت و بخشش بدون چشمداشت مادی یکی از منش های نیک در اخلاق و رفتار انسان بوده و از طرفی به جهت ترویج و اشاعه فرهنگ صلح و سازش در سطح جامعه و لزوم توجه به این اصل مهم خصوصاً در جامعه عشیره‌ای و اینکه والده ی بزرگوار قبل از فوت شان درخصوص رضایت نظر مساعدی داشتند در نهایت تعامل و همفکری با بستگان سببی و نسبی و فامیل های پدری و مادری تصمیم به رضایت بدون دریافت هرگونه کمک مادی گرفتیم امید است که بیش از پیش شاهد تصمیمات خداپسندانه ای در استان در سطح کلان باشیم.
 
داورپناه با اظهار اینکه در این عمل خداپسندانه ما با خدا بدون هیچگونه چشمداشت مادی صرفا در جهت رضای خداوند معامله کردیم، گفت: در باب موضوع گذشت و بخشش در اسلام توصیه پیامبر و ائمه ی  اطهار سلام الله علیها و عملکرد نیاکانمان ما را بر آن داشت با توجه به شرایطی که وجود داشت، والده ی مرحوم را متقاعد کنیم که از قصاص صرف نظر کرده و پس از چندین سال رضایت فراهم گردید.
 
انتهای پیام/
تبلیغات سروش زیر خبر
کلیدواژه
نظرات | 0 نظر
captcha
تمامی حقوق این سایت محفوظ و متعلق به “ صبح زاگرس” ما می باشد.