گروه: اخبار استان خبر: 210606 / تاریخ انتشار : 1401/7/11 ساعت : 06:32
سوژه میدانی:

میدانی در شهر یاسوج که نما و منظر ندارد/ رها شدن یک میدان در یک دهه+تصاویر

میدان شهرک امام حسین (ع) بعد از گذشت حدود یک دهه از ایجاد آن همچان بدون تغییر و نمای خاصی به حال خود رها شده است.

به گزارش پایگاه تحلیل و اطلاع رسانی صبح زاگرس زیباسازی باعث طراحی بهتر شهری می‌شود و الگوهایی خلاقانه برای استفاده از مکان‌های شهری ارائه می‌دهد و به هویت‌هایی فیزیکی، فرهنگی و اجتماعی که یک جامعه را تعریف می‌کند، توجه ویژه‌ای دارد.

 

 فرآیند زیباسازی شهری که بر پایه مشارکت شهروندان صورت می‌گیرد، منجر به ایجاد فضاهای عمومی مطلوبی می‌شود که نقش مهمی در سلامت، شادی و رفاه مردم ایفا می‌کند، در این فرآیند، افراد علاقمند می‌توانند فضاهایی که روزانه با آن سروکار دارند را از نو طراحی کنند و پارک‌ها، مناطق شهری، آبشارها، میدان‌ها، خیابان‌ها، بازارها و ساختمان‌های عمومی جدیدی احداث کنند.


در این راستا اولین تمهیدی که انسان برای استفاده از فضای شهری به کار برد، میدان بود، امروزه در شهرهای ایران میدان دچار انواع نابسامانی های عملکردی و کارکردی شده و  نقش و جایگاه خود را دربطن سازمان فضایی شهرها از دست داده و تبدیل به محلی برای عبور و مرور اتومبیل ها شده است، در حالی که نقش و جایگاه این عنصر ارزشمند شهری فراتر از عملکرد مغشوش و ناقص فعلی است.

 

در  شهر یاسوج و در مناطق مختلف آن توجه به میادین شهری از طریق استفاده از المان های مختلف نزدیک به طبیعت، المان های هنری، المان های مناسبتی و مذهبی مورد توجه قرار گرفته شده اما در برخی میدان ها همچون شهرک امام حسین (ع) و در ورودی آن این موضوع بعد از گذشت چندین سال بلاتکلیف و به حال خود رها شده است.

 

این میدان در شرایط حاضر نه تنها نما و  زیبایی خاصی ندارد بلکه گرد و خاک مجاور آن در زمان بارش بارن و ازدحام آب در درون آن در فصل زمستان بعد از جاری شدن در سطح خیابان سبب مشکلات مختلفی برای شهروندان می کند.

 

میدان فعلی در حدود 10 سال گذشته به حال خود رها شده است و تنها با ایجاد میدانی دایره ای شکل بدون توجه به زیبایی خاصی به حال خود رها شده است

 

گفتنی است توجه به ساماندهی میادین و همچنین استفاده از المان های مناسب در انها سبب ایجاد منظر و سیمای مناسب در شهر یاسوج می شود.

 

تصاویر  تکمیلی در زیر آمده است:

 
 
 
 
انتهای پیام/
 
تبلیغات سروش زیر خبر
کلیدواژه
نظرات | 0 نظر
captcha
تمامی حقوق این سایت محفوظ و متعلق به “ صبح زاگرس” ما می باشد.