گروه: اخبار استان خبر: 210579 / تاریخ انتشار : 1401/7/9 ساعت : 16:16

پوشش 60 درصدی واکسیناسیون علیه هاری در کهگیلویه وبویراحمد

معاون سلامت دامپزشکی استان از واکسیناسیون بیش از 3 هزار و 300 قلاده سگ علیه بیماری هاری از ابتدای سال جاری تاکنون در استان خبر داد.

به گزارش پایگاه تحلیل و اطلاع رسانی صبح زاگرس دکتر امید جمشیدی ، معاون سلامت دامپزشکی کهگیلویه وبویراحمد  با اشاره به ایمن سازی تعداد 3 هزار و 331 قلاده  سگ صاحب‌دار و نگهبان علیه هاری از ابتدای سال جاری تاکنون، اظهارکرد: عملیات واکسیناسیون  سگ‌های صاحب‌دار در استان همچنان ادامه دارد و پیش‌بینی می‌شود تا پایان سال این تعداد به بیش از 5 هزار و 500 قلاده سگ افزایش یابد.

 

وی افزود: بر این اساس امسال پوشش واکسیناسیون علیه هاری در کهگیلویه وبویراحمد حدود 60 درصد است.

 

 جمشیدی  عنوان کرد: این حجم از واکسیناسیون به همت همکاران بخش دولتی و خصوصی دامپزشکی استان در مناطق شهری، روستایی، عشایری در استان محقق شده است.

 

وی بیان کرد: هاری بیماری مهلک بین حیوانات و انسان مشترک بوده و اغلب به وسیله گزش حیوان آلوده مانند سگ و گربه به انسان منتقل می‌شود و در صورت بروز علائم هاری، درمان‌ناپذیر بوده و سرانجام به مرگ منجر می‌شود.

 

این مقام مسئول در حوزه دامپزشکی استان اجرای واکسیناسیون سگ‌ها را از اقدامات مؤثر به منظور کاهش موارد ابتلای انسانی هاری دانست و گفت: سگ‌ها حلقه واسط بین حیات وحش و حیوانات اهلی و جامعه انسانی هستند و واکسیناسیون سگ و ایمن‌سازی این حیوانات می‌تواند موجب قطع اتصال و انتقال هاری از حیات وحش به حیوانات اهلی شود.

 

وی بیان کرد: کاهش موارد بروز بیماری هاری در حیوانات، به معنی کاهش هزینه‌های درمان و ارتقای سطح بهداشت عمومی جامعه انسانی و جمعیت دامی کشور و همچنین حفظ گونه‌های جانوری در حیات وحش به ‌عنوان یکی از مهم‌ترین شاخص‌های توسعه محسوب می‌شود.

 

انتهای پیام/

تبلیغات سروش زیر خبر
کلیدواژه
نظرات | 0 نظر
captcha
تمامی حقوق این سایت محفوظ و متعلق به “ صبح زاگرس” ما می باشد.