گروه: اخبار استان خبر: 209123 / تاریخ انتشار : 1401/6/10 ساعت : 13:45

مهریان بیخ گوش مرکز استان در تب بی آبی می سوزد

کم آبی در مناطق روستایی مهریان ، بلهزار و شهر مادوان در حاشیه مرکز استان کهگیلویه و بویراحمد مهمترین چالش تابستانی پر جمعیت ترین منطقه شهرستان بویراحمد است

به گزارش پایگاه تحلیل و اطلاع رسانی صبح زاگرس کهگیلویه و بویراحمد یک درصد از مساحت و جمعیت کشور را دارد و بیش از 10 درصد منابع آبی کشور را تأمین می‌کند، در مرکز این استان رودخانه بشار و مهریان جلوه خاصی به این شهر داده تا این روزها مردم این دیار و حاشیه های آن در تب کمبود و مشکلات مربوط به آب آشامیدنی و شرب، بسوزند.

 

مناطق مادوان، مهریان و بلهزار در پنج کیلومتری شهر یاسوج را می‌توان از مناطق شاخص استان کهگیلویه و بویراحمد دانست که موج مهاجرت چشمگیری را در سال‌های اخیر تجربه کرده‌اند و با آغاز فصل گرما، چالش کمبود آب در این مناطق روستایی که همچنان در برزخ الحاق به شهرهای مادوان و یاسوج قرار دارند برای بالغ بر 20 هزار سکنه این روستاها بحرانی و آزار دهنده شده است.

 

یکی از اهالی روستای مهریان در تماس با خبرنگار ما با اشاره به اینکه کم آبی در روستای مهریان با وجود رودخانه مهریان و چشمه های خروشان آن عین بی تدبیری است و باید مسئولان در این رابطه چاره اندیشی کنند گفت: ساکنان مناطق مادوان، بلهزار و مهریان که اغلب از روستاهای استان کهگیلویه و بویراحمد و دیگر شهرهای مجاور به این مناطق کوچ کرده‌اند، باعث رشد جمعیتی شده و شبکه و مخزن آبی فعلی پاسخگوی نیاز مردم نیست.

 

وی در ادامه با تاکید بر اینکه نباید از کشاورزی و جمعیت روستا غافل شد و همه چیز را به مسئولان ربط داد افزود: وقتی مسئولان عنوان می کنند کاشت برنج ممنوع است درواقع باید نظارت شود تا این ممنوعیت اجرایی شود.

 

این مرد روستایی اظهار داشت: بحران آب جهانی بوده و حتی به مناطقی که از وضعیت آبی خوبی برخوردار هستند کشیده شده و نباید اجازه داد در این بحران قوانین زیر پا گذاشته شود.

 

وی تصریح کرد: چالش کمبود آب در این روستا آزار دهنده شده و از مسئولان انتظار داریم تا درمانی برای تب سوزان بی ابی باشند.

 

تهیه آب آشامیدنی برای روستاییان از مهمترین نیازها و مطالبات آنهاست چراکه برخی از روستاهای شهرستان بویراحمد نظیر روستای مهریان و بلهزار که جمعیت بسیار زیادی دارد با بحران کم آبی روبرو هستند و می توان از طریق رودخانه مهریان و یا تنگه کبوتری علاوه بر تامین آب این روستاها پایداری آب بخشی از مناطق شهر یاسوج را هم تثبیت کرد.

 

گفتنی است آبرسانی از تنگ کبوتری به شهرمادوان، روستای بلهزار و شهر یاسوج از مصوبات سفر رئیس جمهور سابق به استان کهگیلویه و بویراحمد بوده‌، اما همچنان اعتراضات کشاورزان و ممانعت آنها از اجرای این پروژه باعث شده تا روستای مهریان نیز با بحران کم آبی دست و پنجه نرم کند.

 

1200 لیتر بر ثانیه دبی آب تنگه کبوتری است و تنها 100 لیتر بر ثانیه برای مصرف شرب آن هم برای اهالی مهریان انتقال داده می‌شود.

 

انتهای پیام/

تبلیغات سروش زیر خبر
کلیدواژه
نظرات | 0 نظر
captcha
تمامی حقوق این سایت محفوظ و متعلق به “ صبح زاگرس” ما می باشد.