گروه: اخبار استان خبر: 207560 / تاریخ انتشار : 1401/5/15 ساعت : 19:38

محلول پاشی و بارش های مونسون ناجی بلوط های زاگرس شد

جمعیت آفت پروانه برگخوار بلوط با محلول پاشی و بارش های مونسون کاهش پیدا کرد.

به گزارش پایگاه تحلیل و اطلاع رسانی صبح زاگرس آفت مدتها بود به عنوان تهدیدی جدی برای جنگل‌های بلوط استان کهگیلویه و بویراحمد تلقی می شد و با بی‌رحمی تمام  برگ‌ و جوانه‌ های این درختان کهن را از بین می برد تا درختان چنصد ساله این دیار همچنان ایستاده بمیرند.

---
 
 اگر چه تلاش‌هایی برای نجات این جنگل‌ها که سرمایه اصلی مردم است انجام شد ولی وسعت جنگل ها و در برخی مناطق کوهستانی بودن باعث شد تا این مرض همچنان یکه تازی کند.
 
متاسفانه برخی افراد و جریانات سیاسی به بهانه بلوط سراغ دوگانه ای با موضوع بلوط و موشک رفتند و با این بهانه بدنبال دو قطبی سازی در میان مردم بودند تا به منافع خود برسند.
 
---
منابع طبیعی، بسیج ، سپاه ، محیط زیست ، جهاد کشاورزی و برخی دیگر از دستگاه ها با هم افزایی محلول پاشی درختان آفت زده را به صورت ویژه ای در دستور کار قرار دادند تا جوانه های بلوط های آفت زده مردم را امیدوارتر از گذشته کند.
 
 
با شناسایی کانون‌ها و نقاط آلوده دچار آفت پروانه برگ‌خوار سفید در جنگل‌های زاگرس استان کهگیلویه و بویراحمد و عملیات مبارزه، این آفتها تا حدودی از بین رفت تا مونسون سامانه بارشی تابستانه اگر چه خرابی هایی در پی داشت اما بلوط ها را خوشحال کرد.
---
 
جمعیت آفت پروانه برگخوار سفید بلوط بدلیل شدت بارش، باد شدید و شستشوی اندام درختان توسط سامانه بارشی مونسون کاهش پیدا کرده و از سویی به همت مسئولان با پاشش محلول های شیمیایی این موجودات ریز و خطرناک تا حدود زیادی دست از سر جنگلهای زاگرس برداشتند و امید است مسئولان  با پایش همه جنگلهای استان این خبر مسرت بخش را اعلام کنند.
 
---
انتهای پیام /
تبلیغات سروش زیر خبر
کلیدواژه
نظرات | 0 نظر
captcha
تمامی حقوق این سایت محفوظ و متعلق به “ صبح زاگرس” ما می باشد.