گروه: اخبار استان خبر: 207389 / تاریخ انتشار : 1401/5/13 ساعت : 13:28

پای لنگ هوشمند سازی مدارس کهگیلویه و بویراحمد عصا می خواهد

نظام آموزشی کشور با هوشمند سازی مدارس بدنبال دستیابی به تحول است، تحولی که بنظر می رسد در کهگیلویه و بویراحمد همچنان پایش لنگ است و در این رابطه چاره اندیشیی نشده است.

به گزارش پایگاه تحلیل و اطلاع رسانی صبح زاگرس تحول در آموزش سالهاست که در کشور به یکی از مهمترین اولویت ها تبدیل شده تا هوشمند سازی کلاس های درس با هدف آماده سازی نسل آینده کشور برای زندگی در عصر اطلاعاتی و شکوفایی استعدادهای بالقوه دانش آموزان متناسب با علایق و با استفاده از ابزار نوین در دستور کار باشد.

 

نظام آموزشی کشور با هوشمند سازی مدارس بدنبال دستیابی به تحول است تحولی که بنظر می رسد در کهگیلویه و بویراحمد همچنان پایش لنگ است و در این رابطه چاره اندیشیی نشده است.

 

بر اساس آخرین آمارها سرانه فضای آموزشی در کهگیلویه و بویراحمد 2/8 متر مربع بوده که از این تعداد 127 مدرسه استیجاری و نا ایمن ، ۳۰۵ مدرسه کانکسی و ۲۱۶ مدرسه دوشیفتی  است.

 

شهرستان بویراحمد که 60 درصد دانش آموزان را در خود جای داده است بیشترین مشکلات را در بحث کمبود فضای آموزشی دارد ولی موضوع این گزارش ما کمبود فضای آموزشی نیست بلکه تحقق تحول در حوزه آموزش با هوشمند سازی مدارس این استان است.

 

تا کنون آمار جامعی از سوی متولیان در خصوص هوشمند سازی مدارس و سهم این استان از این بستر گزارش نشده است و نمی توان ادعا کرد که مدرسه کاملا هوشمندی در استان وجود دارد بلکه در تعدادی از مدارس حداقل یک کلاس درس هوشمند وجود ندارد و این حداقل ها هرگز نمی تواند پاسخگوی  تحول در آموزش استان باشد.

 

نیازی به توضیح نیست که بگویم یک کلاس درس هوشمند در مدرسه نمی تواند پاسخگوی آموزش کل مدرسه باشد و اینکه استان کهگیلویه و بویراحمد همپای سیستان و بلوچستان در پائین ترین رده استفاده از شبکه شاد قرار داشت و رتبه بیست و سوم کشور را در توسعه ارتباطات داریم و پایمان در این موضوعات به طور جدی لنگ می زند.

 

مدرسه هوشمند، مدرسه ای که در آن روند اجرای کلیه فرایندهای اعم از مدیریت ، نظارت، کنترل، یاددهی _یادگیری،منابع آموزشی وکمک آموزشی،ارزشیابی، اسناد و امور دفتری، ارتباطات و مبانی توسعة آنها ،مبتنی بر فناوری اطلاعات و ارتباطات در راستای بهبود نظام آموزشی و تربیتی پژوهش محور طراحی شده است.

 

فضای مجازی امروز از فضای حقیقیِ زندگی ما چند برابر بزرگ‌تر شده و همه افراد بدون سواد مجازی در معرض خطرات این فضای غیر منضبط و کنترل نشده هستند بنابراین هوشمند سازی مدارس باید به طور جدی در دستور کار مسئولان استان در عصر نوین قرار بگیرد و اینکه از یک مدرسه یک کلاس هوشمند داشته باشیم نمی تواند تحول آفرین باشد.

 

 

انتهای پیام/


 

تبلیغات سروش زیر خبر
کلیدواژه
نظرات | 0 نظر
captcha
تمامی حقوق این سایت محفوظ و متعلق به “ صبح زاگرس” ما می باشد.