گروه: اخبار استان خبر: 205586 / تاریخ انتشار : 1401/4/10 ساعت : 20:59

واکنش فعال سیاسی استان به مرگ بلوط های زاگرس/امیدوارم این دلسوزی ها مصرف انتخاباتی نداشته باشد!

یدالله مرادی نوشت:گویا قرار است هیاتی از سازمان جنگل ها همچون سال های گذشته به استان بیایند و از نزدیک هم موضوع را ببینندو راه درمانی بیابند،انشاءالله که فقط دریافت ماموریت نباشد.

به گزارش پایگاه تحلیل و اطلاع رسانی صبح زاگرس،یدالله مرادی، فعال سیاسی و فرهنگی استان در مطلبی نوشت:چند سالی است که نوعی کرم و حشره سوسک گونه به جان بلوط های کهن و سایه سار ریشه دار دیارمان افتاده و این گنج گران را به سوی نابودی پیش می برد .

بلوط تنها درخت جنگل های انبوه زاگرس است که هم عمر طولانی دارد و هم مقاومت بسیار در برابر ناملایمات جوی ،بخصوص سپر محکمی در برابر همین پدیده ریزگرد سال های اخیر است و هم میوه اش قوت لایموت تاریخ مردم بوده با نام کلگ  که هنوز هم مصرف دارد .

با این وجود هم پوست همان میوه بنام "جفت" مصرف دارویی داشته و در یک کلام ،بلوط با زندگی زاگرس نشینان عجین است و سایه سار بی منت ، آرام بخش آنهاست و نگهدارنده آب و فرسایش زمین است .

اکنون این درخت کهن و مهم حال و روز خوشی ندارد و چند سالی است که با بیماری دردناکی در مبارزه است ،رنگش زرد شده ،عزا و ماتم مردن گرفته ،از بی توجهی مدیران در ده سال اخیر، هم تبر تنه اش را زخم آلود نموده ،هم از شعارهای پوچ متصدیان خسته شده و هم از اشک های جاری شده ماه اخیر توسط یک جریان سیاسی نالان است؟!.

گویا قرار است هیاتی از سازمان جنگل ها همچون سال های گذشته به استان بیایند و از نزدیک هم موضوع را ببینند و راه درمانی بیابند ، ان شالله که فقط دریافت ماموریت نباشد ، و این رجزخوانی ها و دلسوزی ها مصرف انتخاباتی نداشته باشد و صرفا نجات جان این درخت مفید مد نظر قرار گیرد که اگر این حجم بی رحمانه از تخریب ( اعم از بریدن و سوختن ) و بیماری و خشکسالی تداوم داشته باشد تا چند سال دیگر باید با تصاویر بلوط عکس گرفته شود و گر نه بلوطی و سایه ای خوش را نخواهیم دید .

بلوط نماد مقاومت و سختکوشی و غیرت است ،بیائید این نماد را پاسداری نمائیم .

انتهای پیام/

تبلیغات سروش زیر خبر
کلیدواژه
نظرات | 0 نظر
captcha
تمامی حقوق این سایت محفوظ و متعلق به “ صبح زاگرس” ما می باشد.