گروه: اخبار استان خبر: 204908 / تاریخ انتشار : 1401/3/30 ساعت : 18:11
در نشست خبری رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی کهگیلویه و بویراحمد:

خبرنگاران به مسائل حاشیه ای ورود نکنند/چرا شهابی از نمایندگان و استاندار تشکر کرد/ نظر شهابی درباره خوزستانی ها چه بود؟

نشست خبری رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی با اصحاب رسانه برگزار شد.

به گزارش پایگاه تحلیل و اطلاع رسانی صبح زاگرس رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی  در این نشست به مناسبت پیروزی ریاست جمهوری در 28 خرداد ماه اشاره کرد و گفت: رسانه ها  به مسائل حاشیه ای ورود نکنند زیرا کمکی به استان نمی کند و رسانه ها پل ارتباطی بین دولت و مردم هستند و خدمات دولتمردان را به جامعه منعکس کنید.

 
 
شهابی  به رسالت سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان اشاره کرد و گفت: این سازمان متولی راهبری استان است و رصد مسائل توسعه ای را در برنامه دارد و بالاترین مرجع تصمیم گیری شورای برنامه ریزی و توسعه استان به ریاست استاندار و با دبیری سازمان برنامه و‌بودجه با حضور مدیران و نمایندگان مجلس تشکیل می شود .
 
 
وی افزود: دبیر شورای برنامه ریزی بالاترین مرجع تصمیم گیری در موضوعات استان است ، این شورای ۱۲ جلسه با ریاست استاندار با حضور نمایندگان خصوصا اعتبارات ۱۴۰۰ برگزار کرد. 
 
 
شهابی به کارگروه اقتصادی ، اشتغال برای موضوعات اشتغال و توسعه صادرات غیر نفتی پرداخت و اینکه  ۵ جلسه برگزار شده است، اشاره کرد و گفت: کارگروه  و آمایش سرزمین و محیط زیست با ریاست استاندار و دبیری راه و شهرسازی است، کارگروه اجتماعی فرهنگی سلامت و زنان و خانواده با ریاست استاندار با دبیری مدیر کل امور اجتماعی زنان است ، کارگروه آموزش پژوهش و نوآوری با ریاست استاندار با تدبیری سازمان برنامه ریزی است. 
 
 
این مسئول گفت: کارگروه های مستقلی وجود دارد که یکی از مهمترین آنها شورای فنی است که در حوزه فنی برنامه دارد و ستاد اقتصادی مقاومتی بنابر فرموده رهبر انقلاب با دبیری معاون ریاست جمهوری است و نهایتا شورای راهبری توسعه مدیریت با ریاست استاندار و دبیری سازمان برنامه بودجه است.
 
وی با بیان اینکه سازمان مدیریت و برنامه ریزی  به عنوان مهمترین سازمان در استان و متولی توسعه استان است، گفت: موضوعات برنامه و بودجه در معاونت برنامه بودجه است، در حوزه برنامه ریزی کارگروه اشتغال و برنامه ریزی داریم و مهترین کار تهیه کتاب عمرانی و تهیه فعالیت های اقتصادی دولت گذشته در حوزه کارگروه اشتغال و برنامه ریزی است. 
 
 
 
شهابی گفت: در تهیه کتاب عملکرد پروژه های عمرانی ریاست جمهوری دوره قبل مد نظر است، در کارگروه اقتصاد مقاومتی ۸ جلسه با ۹۱ مصوبه دنبال شد در حوزه آمایش سرزمین که نقشه راه توسعه استان و کشور است در سال ۹۹ به تصویب شورای آمایش سرزمین رسیده است در استان برای آگاهی سازی مردم و مسئولان دو بار این سند تشریح شد که استان کهگیلویه و بویراحمد و بوشهر در منطقه ۵ آمایش سرزمین کشور است. در سال گذشته با حضور استاندار دو جلسه در فارس برگزار شد و  تصمیمات خوبی در این راستا گرفته شد و مسائل مشترک دنبال شد. 
 
 
 
شهابی به حوزه برنامه ریزی و عملکرد برنامه ششم توسعه اشاره کرد و گفت: جلسات مختلفی در خصوص تبصره ۱۹ و موضوع مشارکت بخش عمومی و خصوصی  در حوزه بودجه ای برگزار شد.
 
 
وی افزود: چکیده آمایش سرزمینی تهیه شد که برای ۸ شهرستان ۸ کتاب آمایش سرزمین تهیه شد و در سال گذشته کتاب آمایش سرزمین استان تهیه شد.
 
 
شهابی در ادامه بیان کرد:  طبق برنامه ششم توسعه باید ۴۵۰ روستا برنامه اشتغال تدوین شود و باید در فاز اجرایی وارد شود در این راستا  پرداخت تسهیلات  بر مبنای سند آمایش سرزمین است 
 
 
وی گفت: ۱۵۱۳ پروژه عمرانی در سال ۱۴۰۰ داشتیم که حدود ۱۸۶ پروژه به بهره برداری نهایی رسیده است این ۱۵۰۰ پروژه در قالب ۱۶۴۰ قطعنامه با دستگاه های اجرایی به صورت موافقت نامه امضا و با ۸۲ دستگاه نهاد اجرایی انجام شد. 
 
 
شهابی افزود: درآمد استان در سال گذشته ۷۳۵ میلیارد تومان بود که ۷۷۶ میلیارد تومان تحقق پیدا کرد که ۱۰۶ درصد پیشرفت داشته است و ۹۰ درصد درآمد ها درآمدهای مالیاتی است.
 
 
 
رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی گفت: استان در سال گذشته در حوزه بودجه حدود ۲۱۴۲  میلیارد تومان بودجه از منابع مختلف شامل طرح های استانی و بزرگ، اعتبارات ۳ درصد نفت و گاز ، اعتبارت اب و راه روستایی ، اعتبارات متوازن استانی و ملی ، اعتبارات زلزله سی سخت و اعتبارات محرومیت زدایی افزایش داشته است. 
 
 
 
شهابی افزود: ۱۳۶۲ میلیارد تومان تخصیص اعتبار وارد استان شد که حدود۶۷۱ میلیارد تومان نقد و ۶۶۶ میلیارد اسناد خزانه بوده است،  که در سال ۱۴۰۰ حدود سه برابر تخصیص اعتبار افزایش داشت.
 
وی  به دلایل افزایش ردیف بودجه استان پرداخت و گفت: زلزله سی سخت حدود ۲۸۰ میلیارد تومان و ۴۹۵ میلیارد تومان اعتبارات محرومیت زدایی در آب و راه، سلامت و مدرسه و همچنین در  سفر ریاست جمهوری به استان ۶۳۴ میلیارد تومان از این محل تخصیص نقد وارد استان شد که مجموعه این اعتبارات از دلایل افزایش اعتبارات در سال ۱۴۰۰ است.
 
وی افزود: پروژه پاتاوه به دهدشت، سد تنگ سرخ, جاده یاسوج بابامیدان، بیمارستان بهمئی، چرام لنده و سی سخت، راه های روستایی با اعتبار ۳۷ میلیارد تومان ، ورودی دهدشت ۲۵ میلیارد تومان از جمله اعتباراتی است که در سفر ریاست جمهوری مورد توجه قرار گرفت. 
 
 
 
شهابی گفت: راه اصلی پاتاوه به دهدشت به طول ۱۳۶ کیلومتر زیر ترافیک محلی رفته است که تنها ۳ کیلومتر به علت ریزش باقی مانده است و مشکل این مسیر حل خواهد شد. 
 
 
رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان گفت: فعال شدن سد تنگ سرخ از دیگر خبرهای خوش است که از محل اعتبارات وزارت نیروی که برای اعتبارات شرب و صنعتی و کشاورزی است دنبال می شود و حدود ۱۲۰۰ میلیارد تومان اعتبار برای دیوار آن نیاز است.
 
 
 
وی به مطالبات مالکین سد تنگ سرخ و پرداخت آن اشاره کرد و گفت: در سال ۱۴۰۰ اخذ ماده ۲۳ پروژه های ملی کشور از دیگر اقدامات خوب است.
 
وی گفت: برای اخذ ماده ۲۳ الحاق در خصوص‌ پروژه ملی است از استاندار، نمایندگان استان تشکر می کنم.
 
یکی از این طرح‌ها محور جاده پل بریم، باشت، شاه بهرام، چرام، دهدشت، چاروسا، دیشموک، باغ ملک خوزستان بود. این راه و طرح را شاید بتوان گفت تنها پروژه راه اصلی در کشور بود که به سختی توانستیم بگیریم. ماده 23 آن را گرفتیم. مجری آن وزارت راه است و امسال اجرایی می‌شود.
 
شهابی ادامه داد: سد سقاوه مجوز ماده ۲۶ گرفته شد و وارد فاز اجرایی شد از طرفی ۴ خطه کردن دهدشت به بهبهان مجوز آن اخذ شد، ایجاد تأسیسات فاضلاب  جنوب یاسوج از دیگر مصوبات است، سد ابریز مطالعات آن تمام نشده است اما مجوز زیست محیطی این سد از سازمان محیط زیست کشور گرفته شده است این سد نه تنها برای خوزستان مشکلی ندارد بلکه برای افزایش سد مارون تاثیر بسزایی خواهند داشت و این سد اجرایی می شود.
 
وی افزود: خوزستانی ها همسایه ما هستند و در خصوص سد ابریز یا مارون ۲ جوانب دیده شده است و مجوزهای زیست محیطی آن دریافت شده است
 
 
شهابی گفت: سد چم شیر ۷۵ درصد پیشرفت فیزیکی دارد و هدف آن آبیاری دشت های هندیجان است و حق آبه آن برای استان گرفته می شود و قول داده شده تا پایان سال ،۱۴۰۰ گرفته شود.
 
شهابی گفت: آب رسانی به سوق ، دهدشت و لیکک، در سال ۱۴۰۰ دنبال می شود.
 
 
این مسئول به پتروشیمی گچساران با ۹۵ درصد پیشرفت که تا پایان سال به بهره برداری می رسد اشاره داشت و  گفت: بزرگراه یاسوج به شیراز ، کمربندی یاسوج به شیراز و چهارخطه کردن یاسوج به پل قره  از دیگر پروژه ها است اما چهار خطه کردن یاسوج به پل قره  به  اعتبار زیادی نیاز دارد .
 
 
این مسئول افزود: تقاطع مهریان در سفر وزیر سابق   کلنگ آن زده شد و بعد از مدتی رکود و‌ توقف  امروز فعال است.
 
شهابی با بیان اینکه همه پروژه های ملی استان فعال است و در حال کار هستند، اشاره کرد و افزود:فرودگاه یاسوج و گچساران تجهیز می‌شود و  فرودگاه یاسوج مجوز پرواز هوایی بین المللی اخذ شد.
 
 
وی در ادامه افزود : راه آهن یاسوج از پروژه های بزرگی است که بالا ۲ الی ۳ هزار میلیارد تومان اعتبار نیاز دارد که اولویت با پروژه های دیگر است.
 
 
وی عنوان کرد: ما در شورای برنامه‌ریزی گفتیم که مدیران سه شیفته کار کنند تا اعتبارات جذب شوند. حدود 270 میلیارد تومان اسناد خزانه و حدود 400 میلیارد تومان هم نقد داشتیم که جذب نشده بودند و امیدواریم جذب شوند.
 

شهابی‌نسب با اشاره به عملکرد حوزه معاونت توسعه مدیریت و سرمایه انسانی گفت: این معاونت به لحاظ مأموریت اداری، کار اداره استخدامی را انجام می‌دهد و ما نماینده سازمان برنامه و بودجه و اداره استخدامی هستیم. در حوزه منابع انسانی سال گذسته 2110 نیروی تبدیل وضعیت داشتیم؛ نظارت بر کلیه آزمون‌های استخدامی نیز از مأموریت ما است و در تیر ماه 1400 150 نفر نظارت داشتیم. علاوه بر آزمون، در مصاحبه هم نظارت داریم.
 

وی اضافه کرد: وظیفه مهمتر، ارزیابی دستگاه‌های اجرایی از لحاظ شاخص‌های عمومی و اختصاصی است که سال 1400 نزدیک به 71 درصد را ارزیابی کردیم.  حدود 12 دستگاه برتر انتخاب می‌شود.
 

وی گفت: یکی از معاونت‌های ما کل مأموریت‌های مرکز آمار در استان را دنبال می‌کند و در این حوزه متولی اجرای طرح‌های آماری است.
 

وی گفت: امسال حدود 26 طرح آماری در سطح استان اجرا می‌کنیم. این کار را ما از طریق مأمورین آمارگیر که بخش خصوصی هستند قرارداد می‌بندیم؛ مهمترین طرحی که اینجا اجرا می شود طرح نیروی کار است. خروجی این طرح نرخ مشارکت، اشتغال و جمعیت شاغلان و بیکاران است. این طرح به صورت نمونه 1596 خانوار هر فصل انتخاب می‌شود و مأموران در زمینه بیکاری و اشتغال اطلاعاتی می‌گیرند و ما این کار را در سال 4 بار انجام می‌دهیم. بر اساس این مطالعات، نرخ بیکاری ما در سال 1399، 10 و  نه دهم درصد بوده اما در سال 1400 به 9 و یک دهم درصد رسیده است. 
 

انتهای پیام/

تبلیغات سروش زیر خبر
کلیدواژه
نظرات | 0 نظر
captcha
تمامی حقوق این سایت محفوظ و متعلق به “ صبح زاگرس” ما می باشد.