گروه: اخبار استان خبر: 204644 / تاریخ انتشار : 1401/3/26 ساعت : 12:47
به همت شبکه بهداشت و درمان دنا؛

طرح غربالگری بیماری سل کارکنان شرکت کشاورزی و دامپروری یاسوج اجرا شد+تصاویر

کریمی زاده سرپرست شبکه بهداشت و درمان شهرستان دنا از اجرای غربالگری بیماری سل کارکنان شرکت کشاورزی و دامپروری یاسوج خبر داد.

به گزارش پایگاه تحلیل و اطلاع رسانی صبح زاگرس کریمی زاده سرپرست شبکه بهداشت و درمان دنا در حاشیه طرح غربالگری بیماری سل کارکنان شرکت کشاورزی و دامپروری یاسوج گفت: تشخیص بالینی بیماری سل گاوی مشکل است و معمولا یک بیماری مزمن و ناتوان کننده در گاوهاست که گاهی به صورت حاد در می‌آید. در انسان‌ها بیماری سل گاوی می‌تواند غدد لنفاوی، استخوان‌ها، مفاصل، پوست و سیستم ریوی را درگیر کند.

 

 

وی افزود: این بیماری از طریق استنشاق ریزگرد‌های عفونت زا انتقال پیدا می‌کند و باکتری این بیماری از طریق زخم و خراش روی پوست و از راه چشم، دهان و بینی منتقل می‌شود.

 

 

وی همچنین گفت: سل به عنوان یکی از بیماری های مشترک در بین دام و انسان شناخته می شود که می تواند با توجه به عارضه هایی که دارد در نهایت سبب مرگ انسان و دام نیز شود. بنابراین همواره در لیست بیماری های خطرناکی بوده است که باید موارد پیشگیری و درمان را در رابطه با آن در نظر داشت. هرچند که پیشرفت این بیماری کند بوده و در ابتدا بسیار مزمن می باشد اما با گذشت زمان و بروز علائم ابتلا، می تواند سبب بروز مشکلات جدی برای اندام های بدن شود.

 

 

کریمی زاده با تاکید بر اینکه سل می ‌تواند تقریبا تمام اعضای ‌بدن را مبتلا سازد ولی ‌شایع ‌ترین شکل این بیماری، سل ریوی ‌است، گفت: علائم و نشانه های سل فعال شامل سرفه ای که دو هفته یا بیشتر طول بکشد، دفع خلط همراه یا بدون رگه های خون، عرق شبانه، کاهش وزن، تب خفیف و بی اشتهایی است.

 

 

وی بیان کرد: سل همچنین می تواند سایر قسمت های بدن از جمله کلیه ها، ستون فقرات یا مغز را تحت تأثیر قرار دهد. علائم و نشانه ها با توجه به اندام های درگیر متفاوت است.

 

 

سرپرست شیکه بهداشت و درمان دنا افزود: مهمترین راه پیشگیری از انتقال سل حذف منابع انتشار بیماری است، اما با رعایت یک سری اصول بهداشتی می توان خطر انتقال عفونت را تاحدی کاهش داد.

 

 

وی گفت: ارتقاء سطح بهداشت در محیط کار، بکاربردن تهویه های استاندارد که بتواند از آلودگی محیط بکاهد ، آموزش بهداشت کارکنان ، استفاده از وسایل حفاظت فردی مناسب، وجود نور کافی در محیط (تابش نور مستقیم خورشید در ساعتی از روز) از جمله عوامل پیشگیری از سل است.

 

 

 

وی تاکید کرد: لازم است پرسنل شاغل در دامداری های سالیانه از نظر ابتلا به بیماری سل غربالگری شوند که بهترین و کم هزینه ترین راه تشخیص بیماری سل در این افراد انجام آزمایش خلط است. در این روش نمونه خلط در سه نوبت در عرض ۲ تا ۳ روز جمع آوری و مورد آزمایش قرار داده می شود.

 

 

کریمی در ادامه گفت: به همین خاطر بصورت فعال با حضور پرسنل بهداشتی جهت تمامی پرسنل شاغل در این مجموعه پرسشنامه بیماری سل تکمیل و از همه آنها نمونه خلط تهیه شود و جهت آزمایش تشخیص اسمیر خلط به آزمایشگاه سل شهرستان فرستاده شد.

 

 

تصاویر طرح غربالگری بیماری سل کارکنان شرکت کشاورزی و دامپروری یاسوج در زیر آمده است:

---
---
---
---
---
---
---
---
---

 

---
تبلیغات سروش زیر خبر
کلیدواژه
نظرات | 0 نظر
captcha
تمامی حقوق این سایت محفوظ و متعلق به “ صبح زاگرس” ما می باشد.